Obrovská zpráva dorazila z francouzského Le Mans, tým Penz13.com – BMW Motorrad, ve kterém startuje náš Lukáš Pešek, získal pole position pro čtyřiadvacetihodinový závod. Start závodu v sobotu v 15:00 – k vidění na Eurosport2

Vítězem kvalifikace na závod 24 hodin Le Mans se stal německo-francouzský Penz13.com – BMW Motorrad Team, ve kterém startují Francouzi Mathieu Gines a Kenny Foray, ale především náš Lukáš Pešek.„Kvalifikace byla velmi dobrá, jen na začátku jsem vyjel na starých pneumatikách a neměl jsem vůbec přilnavost, takže jsme se rozhodli pro změnu za novou. Toto rozhodnutí bylo velmi dobré a mé časy se okamžitě zlepšily. Nebylo to tak špatné, ale na trati byl velký provoz, takže se udělalo, co bylo možné. Jsme rádi, protože zítra nemáme nikoho před sebou. Nyní zbývá jen doufat, že zítra nebude pršet,“ říkal Lukáš Pešek po vyhrané kvalifikaci.

 
Na dráze byl také první ryze český tým IVR BMW Motorrad CSEU (Central and Southeastern Europe). Ten startuje s trojicí Janez Prosenik, Martin Choy a Roland Resch. Tým Viktora Nosse si vůbec nevedl špatně, když v kvalifikaci obsadil 25. pozici. „Po několika úžasných dní v Le Mans, kde jedeme náš první závod Endurance World Championship, jsme vybojovali 25. místo na startovním roštu. Těšíme se na závod, ve kterém chceme vylepšit naší pozici a posunout se dopředu,“ zní hlas týmu.
 
Na sedmnáctém místě skončil naopak jediný ryze slovenský tým Maco Racing. Ten letos startuje s jezdci Greg Junod, Anthony Dos Santos a Marko Jerman. Vedle týmu Martina Kuzmy má Slovensko svého zástupce také v týmu Yamaha LMD63 – Moto Journal, ve kterém startuje Jaroslav Černý. Tým skončil v kvalifikaci na předposledním, 56. místě, což slovenský závodník okomentoval: „Kvalifikácia sa nám vôbec nepodarila, po páde Lucu Marconiho som ja musel čakať na motorku, kým to dajú mechanici dokopy, zatiaľ som aspoň odkrúžil povinné tri kola na náhradnej motorke. Tá ale nebola pripravená na mokrú kvalifikáciu a dnešná, druhá, kvalifikácia bola zase trošku problémová, mali sme problémy s tlmičmi a po tréningu sme museli odovzdať tlmiče naspäť do Ohlinsu, pretože zistili nejakú výrobnú poruchu a na záver ešte jeden problém, po včerajšom páde Marconiho už bohužiaľ nemôže s nami pokračovať, narazil si rameno a nevie s ním hýbať. Preto sme včera večer ešte narýchlo zháňali tretieho pilota, podarilo sa a pôjde s nami domáci Francuzsky pretekár Axel Aynié, ktorý už ale nemohol nastúpiť do kvalifikácie, a tak budeme štartovať zozadu, ale nič nie je stratene, 24-hodinovka sú veeeľmi dlhé preteky… Uvidíme zajtra vo warm upe ako to bude fungovať, každopádne očakávame vodu, ktorá by nám mohla vyhovovať viac ako suché podmienky, pretože michelinky fungujú na mokre veľmi dobre. Zajtra nám držte palce, o 15. hodine štartujeme“

Závěrem ještě nutno podotknout, že v německém týmu GERT 56 HMT by rs speedbikes se během tréninků a kvalifikací sklouzl jako čtvrtý, rezervní jezdec, náš Petr Bičiště.
 
 
24 hodin Le Mans 2016 – kvalifikace
 
1. Penz13.com – BMW Motorrad Team /EWC/  1:38.201
GINES Mathieu, FORAY Kenny, PEŠEK Lukáš

2. SRC Kawasaki /EWC/  1:38.317
LEBLANC Grégory, LAGRIVE Matthieu, FORET Fabien
 
3. YART Yamaha Official EWC Team /EWC/  1:38.932
PARKES Broc, NEUKIRCHNER Max, SILVA Ivan
 
4. Suzuki Endurance Racing Team /EWC/  1:39.252
PHILIPPE Vincent, DELHALLE Anthony, MASSON Etienne
 
5. GMT94 Yamaha /EWC/  1:39.302
ROSSI Louis, CANEPA Niccolò, CHECA David
 
6. Honda Endurance Racing /EWC/  1:39.698
DA COSTA Julien, GIMBERT Sébastien, FORAY Freddy
 
7. Team Suzuki April Moto Motors Events /EWC/  1:39.707
BLACK Gregg, FASTRÉ Grégory, CUDLIN Alex
 
8. Team Kawasaki Louit Moto 33 Traqueur /SST/  1:39.854
JONCHIERE Emeric, LOISEAU Anthony, BERCHET Morgan
 
9. Team Kawasaki Bolliger Switzerland /EWC/  1:40.059
SAIGER Horst, SAVARY Michaël, VIZZIELLO Gianluca
 
10. Junior Team LMS Suzuki /SST/  1:40.139
GUITTET Baptiste, MAITRE Romain, CAMUS Robin
 
—————————————
 
17. Maco Racing Team Yamaha /EWC/  1:40.955
JUNOD Greg, DOS SANTOS Anthony, JERMAN Marko
 
25. IVR BMW Motorrad CSEU /EWC/  1:42.266
PROSENIK Janez, CHOY Martin, RESCH Roland
 
56. Yamaha LMD63 – Moto Journal /SST/  1:48.297
MARCONI Luca, ČERNÝ Jaroslav, QUELLET Erwan

Foto: team pemz.13

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here