Rally Dakar má na svém kontě první tři etapy, mezi šesticí startujících žen je na tom nejlépe obhájkyně loňského vítězství Annie Seel ze Švédska.

Dvaačtyřicetiletá „Princezna Dakaru“, jak je nazývaná, jede svůj pátý Dakar, přičemž nejlépe skončila v loňském roce, kdy si vedle celkového 45. místa, připsala i vítězství v neoficiální soutěži žen. Po letošní 3. etapě je Švédka Seel na 53. místě.

Až do včerejší etapy přitom byla na čela jiná závodnice. Dakarská premiantka Eulalia Sanz Pla-Gilibert, známá ve světě pod zkráceným jménem Laia Sanz, je desetinásobnou Mistryní světa v trialu a devítinásobnou evropskou šampiónkou stejné motocyklové discipliny. V létě si vyzkoušela závod Mistrovství světa v Enduru a nyní jede svůj první Dakar v kariéře. Po druhé etapě jí patřilo celkové 41. místo, ale včera dost ztratila a propadla se tak na 57. pozici.

Mezi třicítkou čtyřkolek, které do letošní rally odstartovaly, byl i stroj Yamaha YZM 700, který k cíli vede Italka Camélia Liparoti. Ta obhajuje loňské 13. místo, ke kterému má letos ale zatím daleko. Aktuálně je mezi 24 quady, které jsou ještě v závodě, na 21. místě.