Na okruhu v Jerezu se dnes rozjel poslední letošní test královské třídy MotoGP. Jezdce čekají dva dny na jihu Španělska a ten první ukončil nejlépe Danilo Petrucci před svým týmovým kolegou Andreou Doviziosem a Takaakim Nakagamim na Hondě.

Ve španělském Jerezu se dnes rozjel dvoudenní test MotoGP, ve kterém se všichni dál připravují na nadcházející sezónu. Navázali tak na test ve Valencii, který byl ovlivněn počasím a proto bylo důležité v Jerezu začít co nejdříve. Bohužel po ránu bylo velké chladno a první jezdec vyjel na trať až v půl dvanácté. Během odpoledne se podmínky na trati zlepšily a všichni jezdci se tak naplno pustili do práce.

Nejlepší čas nakonec zajel Danilo Petrucci z továrního týmu Ducati, který se jako jediný dostal s časem na kolo pod hranici 1:38 s kolem 1:37,968. Celkem dnes najezdil 53 kol. Ducati dnes prokázala, že je v dobré formě, protože na místě druhém skončil Petruxe týmový kolega Andrea Dovizioso se ztrátou 0,217 s. Ital během odpoledne spadl v páté zatáčce, ale měl by být v pořádku. Oba dva dnes testovali Desmosedici GP18 i GP19, kdy je hlavně porovnávali. Podle Davida Tardozziho oba dva rychle přeskočili na nový stroj, se kterým ukončili den. Dovi se soustředil hlavně na elektroniku, šasi a motor. K Ducati se také připojil Álvaro Bautista, který nahradil zraněného testovacího jezdce Michele Pirra. Álvaro tak po včerejším testu WSBK přeskočil zpátky na speciál MotoGP. Nakonec obsadil celkové deváté místo hned za Jackem Millerem, který stejně jako tovární dvojice střídal dvě verze Desmosedici.

Ducati Álvara Bautisty

Výborné třetí místo obsadil japonský závodník Takaaki Nakagami z týmu LCR Honda, jehož ztráta je 0,380 s. Tím tak navázal na dobrý výkon z minulého testu, navíc jezdil na letošní verzi RC213V, jakou tuto sezónu používal jeho týmový kolega Cal Crutchlow. Pro Taku byl největší rozdíl mezi verzí 2017 a 2018 v motoru a byl se svým progresem spokojený. Druhým nejrychlejším jezdcem na Hondě byl úřadující mistr světa Marc Marquez, který obsadil páté místo. Podle Alberta Puige měl stejnou motorku jako ve Valencii a pracovali na nalezení nejlepšího mixu dílů, které poté pošlou do Japonska. Kromě toho testoval také nové aerodynamické kapoty. Jeho nový týmový kolega Jorge Lorenzo byl na úvod testu nejrychlejší, ale nakonec den ukončil na sedmé pozici. Španěl stále není ve 100% formě a jeho cílem bylo pokračovat v adaptaci z Ducati na Hondu. Nakonec ztratil 0,781 s.

Takaaki Nakagami

V týmu Yamahy pokračovali v práci na motoru. Maverick Viñales byl jedním z hlavních protagonistů dne a nakonec obsadil čtvrté místo. Dle jeho slov pracovali na závodním tempu a zítra musí více pracovat na jedné ze dvou specifikací motoru. Jeho týmový kolega Valentino Rossi skončil překvapivě až na 17. místě, nicméně jezdil s opotřebovanými pneumatikami. Kromě toho měl technický problém a musel svou M1 nechat u trati. Solidní výkon podal Franco Morbidelli z nového týmu Petronas Yamaha SRT, který skončil na šestém místě. Jeho týmový kolega a nováček Fabio Quartararo skončil na 16. místě.

Maverick Viñales a Marc Marquez

Nejlepším nováčkem na trati byl Joan Mir, který si zvyká na tovární Suzuki a nakonec obsadil 10. místo. Dnes také vyzkoušel kačírek, když spadl v 7. zatáčce, nicméně nic se mu nestalo a poté si svůj čas na kolo vylepšil. Jeho týmový kolega Alex Rins pracoval spolu se Sylvainem Guintolim na nových dílech a soustředili se hlavně na nový motor a rám GSX-RR. Alex měl prý hliníkový rám, zatímco Sylvain testoval karbonový. Alex den ukončil na 13. místě a Syvain na 22. pozici.

Alex Rins

Do předsezónní přípravy hodně dává továrna KTM, která do Jerezu přivezla šest motorek do továrního týmu. Pol Espargaro nakonec obsadil 15. místo, zatímco jeho nový týmový kolega Johann Zarco skončil na 19. místě. KTM uvedla, že se soustředí na vývoj svého stroje, než na časy na kolo. Jejich testovací plán zahrnoval test bezztrátové převodovky, díly rámu, díly aerodynamiky, trochu jiný motor a novou IMU. V jejich satelitním týmu Tech3 pracovali Hafizh Syahrin a nováček Miguel Oliveira na letošních strojích.

U týmu Aprilie se museli obejít bez Aleixe Espargara, který dnešní testování vynechal kvůli nemoci. Doufá, že se na trati ukáže zítra. Veškerá tíha tak byla na jeho novém týmovém kolegovi Andreovi Iannonem, který nakonec skončil jedenáctý. Ani pro Andreu to nebyl ideální den, protože zajel jen 24 kol a poté po pádu zůstal sedět v boxu. Nejaktivnější byl jejich nový testovací jezdec Bradley Smith, který najel 69 kol. Bradley pracoval s motorkou Aleixe Espargara s novou specifikací motoru a soustředil se na naladění průběhu výkonu a točivý moment. Navíc měli oba jezdci k dispozici dva různé rámy k porovnání. S Aprilií byl na trati také Matteo Baiocco, hvězda třídy Superbike v italském šampionátu.

Český závodník Karel Abraham, který jede v novém týmu Reale Avintia Racing, dnes najezdil 43 kol a v 29. kole zajel svůj nejlepší čas 1:40,438, takže má ztrátu 2,470 a obsadil 20. místo.

Jezdci se na trať vrátí zítra, kdy je čeká testování od 10:00 do 18:00 místního času. Stejně jako dnes bude možné sledovat live timing a poté pořad After the Flag, který poběží od 17:30 do 19:00 místního času.