Jedenadvacáté století je v mnoha ohledech fascinující. Třeba technologie. Díky ní můžou dnes motorkáři projevit individualistické choutky nejen na svém stroji, ale také na oblečení. Vydali jsme se po stopě jedné hodně neobyčejné kombinézy vyrobené na zakázku u značky PSí Hubík

To, že si lze dát motooblečení ušít na míru, už nejspíš většina z vás postřehla. U značky PSí Hubík tohle dělají už řadu let a u zákazníků je to oblíbená varianta. Pravda, něco si za to připlatíte, ale přeci jen hadry na motorku se nekupujou na rok. Kdo kdy zažil přesně padnoucí oblečení, už by neměnil. Nemluvě o nekonfekčních postavách, které v podstatě jinou možnost nemají. Přesně takový problém řešil i Matěj Havlíček, o jehož příběh bychom se rádi podělili. Mathew, jak si nechá říkat, je mladej kluk, hubeňour a dlouhán. Pořídil si první velkou motorku a rozhodnul se dát tomu taky nějakou tu bezpečnost. „Mám za sebou bouračku, sice nic vážnýho, ale přeci jen mě to vyděsilo, a tak jsem si řekl, že alespoň na ostrý ježdění a delší cesty si pořídím kůži. S mojí postavou bylo ale nereálný sáhnout po konfekci,“ osvětluje nám.

 

Metr a počítač

Co bylo dál? Matěj vyrazil do plzeňské prodejny PSí a pustil se do výběru. Základem se sice stala „sériová“ komba, ale výsledek se od ní hodně vzdálil. Základem je samozřejmě důkladné měření a zadání všech detailů do formuláře. Na řadu pak přichází individuální přání zákazníka, jako jsou aerodynamický hrb, perforovaná kůže, karbonové chrániče nebo třeba kevlarové streče. Tím je hotova konstrukce oblečení, ale tím to právě ještě zdaleka nekončí. Na řadu přichází design…

„Ročně vyrobíme něco kolem dvou tisíc bund a kombinéz a kolem osmdesáti procent jich je ve vlastním nebo alespoň upraveném designu. Někteří zákazníci mají hodně zvláštní přání, ale většinou se nám podaří je splnit,“ překvapuje nás velkým číslem Monika Hubíková.

Design má tři rozměry. Tím prvním je samozřejmě barevnost jednotlivých částí kombinézy, tedy kožených dílů, ze kterých je sešita. Druhým možným krokem je vyřezávání detailů z kůže a následné našívání na kombu. Čísla, jména, loga, co si jen dovedete představit. Tím jsme dřív končili, jenže…

V Tlumačově mají tajnou zbraň a tou je digitální tisk na kůži. Nechtějí nám prozradit, od jaké firmy pochází mašina (prý z Japonska), která to umí, a celkem to chápu: „Jsme jedna ze čtyř firem na světě, která tuhle technologii zvládla a nebyl to vůbec snadnej proces. Na první pohled je to sice jenom tiskárna, ale vychytat celý ten postup nám trvalo. Oblíbené je to především u závodníků, protože už není potřeba našívat loga sponzorů a zvyšovat tím hmotnost komby, neohybnost a množství švů. U Kuby Kornfeila jsme se dokázali s jednodílkou dostat na celkovou váhu 3,8 kg včetně chráničů,“ doplňuje Adam Hubík, syn majitelů firmy, který celou tuhle technologii dal dokupy.

 

Digitální tisk

Zpátky k Matějovi. Ten se rozhodl, že chce mít kombinézu designově přizpůsobenou svojí motorce, tedy KTM 690 Duke R. Základem se tedy stala oranžová barva a nápisy na prsou a rukávech doplněné cik cak grafikou. Právě tady přišel na řadu zmiňovaný digitální tisk. „Základní představu jsem si udělal doma u online designéru na stránkách PSí, ale samozřejmě jsme to dodělávali tady na prodejně. Sedli jsme k počítači a začali to skládat. Byla to dost zábavná tvůrčí práce. I s měřením to byla tak hodinka času, takže žádný velký zdržování.“, popisuje Matěj.

Jak to celé funguje? Jde o digitální tisk pomocí inkoustů. Netiskne se pomocí míchání 4 barev CMYK, ale dle vzorníku Color Bridge Pantone, což znamená, že máte na výběr z téměř dvou tisíc barev. Nelze tisknout „fluo“ reflexní barvy. Tiskne se na bílou kůži nebo na světlé barvy (černý tisk na jakoukoliv barvu kůže) a není problém vytisknout jakoukoliv fotku nebo obrázek, a to včetně složitých motivů a přechodů. Tisk musí být proveden před výrobou, na vaši současnou kombu to nejde. Tiskne se totiž na speciálně upravenou kůži, která se teprve po potištění finálně upravuje laminací (matnou nebo lesklou). Barvy jsou navíc odolné vůči záření UV, takže jim slunce neškodí. Naopak čím víc je slunce „zapéká“, tím lépe drží.

Výsledek? Matěj má luxusní kombu ušitou na míru, která vytváří dokonalou kombinaci s jeho Dukem. Celá akce trvala něco přes měsíc, od uzavření objednávky počítejte měsíc až dva na výrobu, záleží na období, ve kterém do toho půjdete. A bacha, nejde jen o kombinézy, digitálně potisknout si samozřejmě můžete nechat i bundu nebo kalhoty. Že byste se na jaro taky pochystali?


 

Plzeňský double

Je nám sympatický, když se motorkářské firmy stěhují do stejných objektů, aby toho měl člověk víc po kupě, když už tam vyrazí. A přesně to udělali v Plzni, kde na adrese Daimlerova 3 najdete moc pěknej barák pro nás motorkáře. Ve spodním patře bydlí dealer Harley-Davidsonu, tedy showroom a servis, o patro víš se pak zabydleli Moraváci, tedy PSí Hubík. Jeden z našich předních výrobců motooblečení tady má parádní krám, pěkných pár stovek metrů, na kterých najdete nejen kompletní kolekci PSí, ale také další vybavení. Na zdech tu visí přilby Shark, Scorpion a Schuberth, body Daytona, Sidi, TCX a Forma, nechybí chrániče a spousta dalšího užitečného příslušenství. Ovšem žádná narvaná prodejna, kde se musíte prodírat přeplněnými stojany, tohle je designovka, kde budete nakupovat s radostí. Navíc tu mají salónek připravený pro vyřizování zakázkových objednávek, kde probíhají právě ony v článku zmiňované operace, kterými budete muset projít, pokud budete chtít střih nebo design na míru. Nebo se tady stavte jen tak na kafe, takhle moderní a pěknou prodejnu v Čechách jen tak nenajdete.

Foto: autor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno