Okruhové ježdění má hodně co do sebe. Proto vás asi jezdí na okruhy stále více a více. Pokud začínáte, přečtěte si několik základních rad. A potěšte se videem

Jak to tak vypadá, okruhové ježdění se stává v Česku celonárodním sportem… A to je dobře. Stále víc rychlíků si uvědomuje, že doopravdy dobře zajezdit si lze pouze na uzavřeném okruhu – a jak to tak pozoruju i na naší Motoškole, kvalitou a rychlostí už mnozí z nás nemají vůbec co dělat na silnici.

Proto jsem pro vás připravil malou rekapitulaci toho, jak se chovat na okruhu, a sepsal jsem alespoň ty nejzákladnější povinnosti a pravidla. Všechno jenom proto, aby i ty ubroušený slidery byly co nejbezpečnější! Jeden z důvodů, proč jsme letos opět přišli i s MH cupem

 

 

Pravidlo č. 1
Na závodní trati platí jedno základní pravidlo. Ten vzadu si vždycky hlídá toho ve­předu. Pokud jedete na své motorce ze silnice na okruh, zalepte si nebo sklopte zrcátka! V žádném případě se do nich na závodním okruhu nedívejte. Z toho bývají ty největší maléry.

Jezdec, který vás dojíždí, si vždycky najde optimální stopu, kudy vás bezpečně předjet. Když se mu budete snažit dělat místo nebo mu uhýbat, ve většině případů mu vjedete přesně do té stopy, kterou si on pro předjetí vybral.

Také nezapomeňte na to, že se vás může snažit předjet více motorek najednou a každá z jiné strany. Znovu opakujeme – do zrcátek se nekouká!


 

Pravidlo č. 2
Pravidlo č. 2
Stává se, že na okruh přijedete se svým kamarádem. Tomu se něco na trati stane (spadne, bude mít poruchu motorky atd…) a vy u něj zastavíte. Všechno špatně – na závodní trati se nikdy nezastavuje! Všude jsou traťoví komisaři, kteří se o vás v případě potřeby postarají.


 

 
Pravidlo č. 3
V případě jakéhokoliv problému (udělá se vám špatně, spadne řetěz, píchnete atd.) zvedněte levou ruku a okamžitě opusťte závodní trať na tu stranu, ke které to máte nejblíže. Nikdy trať nekřižujte. Traťáci vám pomohou.


 

Pravidlo č. 4
Pokud se chystáte opustit trať vjezdem do boxové uličky, dejte o tom zřetelně vědět. Může to být zvednutá ruka v poslední zatáčce před vjezdem do boxů nebo vystrčená noha. Pamatujte, že za sebou můžete mít rychlejšího jezdce, který potřebuje o vašem úmyslu vědět.


 

Pravidlo č. 5
Nesnažte se být okamžitě rychlí. Zrychlujte postupně, nechte si chvilku času na zahřátí těla i motorky. Často se stává, že vyvrkaný pilot nedojede ani do druhé zatáčky. Při agenturním ježdění nebo při volných jízdách na okruhu nejde o poháry a šampaňské – na to vždycky myslete a jezděte s respektem k ostatním. Je zbytečné si to tam posílat „na hulváta“, vybrzďovat se na poslední chvíli nebo se předjíždět bez jasné rezervy.


 

vlajky na okruhuVLAJKY

Žlutá vlajka
Problém na trati (většinou pád nebo rozbitá motorka). Nezastavujte, nezpomalujte – pouze dávejte větší pozor. Pod žlutou vlajkou se nepředjíždí!

Zelená vlajka
Volná trať bez problémů.

Modrá vlajka
Budete předjížděni rychlejším jezdcem. Držte si svoji stopu, nezpomalujte. Ten za vámi si vás ohlídá a bezpečně předjede.

Červená vlajka
Závod nebo rozjížďka končí. Na konci kola okamžitě zajeďte do boxů.

Pruhovaná vlajka
trať je kluzká. Mohlo dojít k úniku oleje z motorky nebo začalo pršet.

Foto: motohouse

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno