Matthias Walkner vyhrál osmou etapu, dobře na tom jsou jeho týmoví kolegové, zatímco Honda přišla o Brabce.

Závodníky rallye Dakar dnes čekala 8. etapa 41. ročníku této těžké dálkové rallye. Etapa vedla mezi městy San Juan De Marcona a Pisco. Jezdci měli před sebou speciálku dlouhou 361 km a k zásadnímu okamžiku došlo již na 56. kilometru. Ze závodu musel odstoupit Ricky Brabec z továrního týmu Hondy. Ricky by doposud vedoucím jezdcem průběžného pořadí, ale bohužel kvůli rozbitému motoru nemohl pokračovat dál. Potkal ho stejný osud, jako loni v 10. etapě. Honda tak přišla o dalšího z favoritů a naopak KTM a Husqvarna jsou mnohem blíž k celkovému vítězství.

Ricky Brabec

O vítězství dnešní etapy dlouho usiloval australský závodník Toby Price, který závodí se zraněným zápěstím. I přes to měl skvělý výkon a na každém mezičase si udržoval náskok kolem dvou minut. Až v posledním úseku ho překonal jeho týmový kolega Matthias Walkner, který dojel etapu v čase 3:55:25. Na druhé místo se díky zrychlení v závěru etapy dostal Pablo Quintanilla, který ztratil jen 45 vteřin. Toby Price tak skončil až třetí se ztrátou 1:13, nicméně i tak mu to stačilo k tomu, aby se dostal do průběžného vedení po osmi etapách. Sam Sunderland obsadil místo čtvrté a pětici nejlepších doplnil Andrew Short, takže dnešní etapu ovládli jezdci na strojích KTM a Husqvarna. Až na šestém místě skončil Adrien Van Beveren z Yamahy, který ztratil přes 11 minut. Ještě větší ztrátu si přivezl jeho týmový kolega Xavier De Soultrait, který skončil desátý s rozdílem 15 minut. Nejlepším jezdcem na Hondě je osmý JI Cornejo Florimo.

Dnešní etapa ukončila závod pro oba dva slovenské závodníky. Ivan Jakeš se kvůli zraněnému břichu a zlomenému žebru rozhodl do etapy vůbec nenastoupit. Štefan Svitko opět bojoval v desítce nejlepších. Na úvodních mezičasech se pohyboval na průběžném 7. místě, ale přibližně v polovině etapy přišel konec. Podle prvotních informací měl prý těžce spadnout a se zraněním hlavy převezen do nemocnice. Nakonec se ukázalo, že mu přestala jet motorka a organizátor ho vzal do nemocnice preventivně.

Z českých jezdců dorazil do cíle jako první Milan Engel, který nabral ztrátu 43:03 na vítěze a zařadil se na průběžné 21. místo. Jan Brabec nakonec v posledním úseku trati ztratil více minut a do cíle dojel na 28. místě (+58:39). Garrett Poucher z týmu Klymčiw Racing dnes zajel 25. nejlepší čas(+57:32). Petr Vlček dojel do cíle na 44. místě se ztrátou 1:45:52 a Jan Veselý přijel se ztrátou 3:06:21, takže se zařadil na 63. místo. Gabriela Novotná dorazila do cíle z našich motocyklových závodníků jako poslední a se ztrátou 3:43:44 se zařadila na 71. místo.