Výsledky kvalifikací druhé Velké ceny letošní sezóny MotoGP.

Moto3

První sobotní kvalifikace na okruhu Termas de Río Hondo čekal jezdce nejslabší třídy Moto3. Celý den jsou v Argentině stabilní podmínky, když je pod mrakem s teplotou vzduchu 22°C a trati 28°C. Ještě ve třetím volném tréninku se rozhodlo, kterých 14 jezdců postoupí do druhé části kvalifikace. Z našich jezdců to bohužel nebyl ani jeden, ale Jakub Kornfeil zabojoval o postup v první části kvalifikace a díky rychlému poslednímu kolu se dostal na 4. postupové místo. Filip Salač celý den stahoval svůj čas dolu a nakonec zajel kolo za 1:50,235, takže s ním získal 24. místo na startovním roštu.

Druhá část kvalifikace začala trochu zvláštně, když prvních pět minut nikdo nejezdil a po prvním kole spousta jezdců zajela do boxů. Hodně jezdců se snažilo najít co nejlepší pozici na trati a využít jízdy za někým dalším. Svou vůbec první pole position v kariéře Grand Prix získal Jaume Masia, když ve svém předposledním kole zajel čas 1:48,775. Na druhém místě skončil Aron Canet, který postupoval z první části kvalifikace a nakonec se dostal do první řady. První řadu doplnil Tony Arbolino, který jako jeden z mála zajel rychlé poslední kolo. Jakub Kornfeil obsadil s časem 1:49,974 s 16. pozici.

2976Makar YURCHENKOBOE Skull Rider Mugen Race1’51.5642.068/0.354

*Pozn. Od 19. místa je ztráta počítána k nejlepšímu času první části kvalifikace, který zajel Andrea Migno v hodnotě 1:49,496.

Moto2

Druhá kvalifikace v pořadí čekala jezdce střední třídy Moto2. Ti mají stejně jako v Moto3 od letošku také nový formát a kvalifikace je rozdělena na dvě části. V té první se poměrně rychle vytvořilo pořadí na čele a to zůstalo neměnné. Z postupu se radovali Simone Corsi, Enea Bastianini, Bo Bendsneyder a Andrea Locatelli.

Druhou část kvalifikace třídy Moto2 nejlépe rozjel Xavi Vierge, který nejprve zajel čas 1:42,969 a hned v dalším kole to bylo 1:42,726. To znamenalo, že překonal traťový rekord a co víc, tento čas už nikdo nezlepšil a Xavi získal pole position. O ostatní pozice to byl boj až do posledního kola a díky rychlým časům právě v závěru kvalifikace se na druhé místo dostal Marcel Schrötter a první řadu uzavřel Sam Lowes. Do druhé řady se postaví Alex Marquez, Thomas Lüthi a Brad Binder. Všech 18 jezdců této části se opět vešlo do rozdílu jedné vteřiny a Top10 jen do 0,335 s.

40Augusto FERNANDEZFlexbox HP 40

*Pozn. Od 19. místa je ztráta počítána k nejlepšímu času první části kvalifikace, který zajel Simone Corsi v hodnotě 1:42,987.

MotoGP

Závěr sobotního programu patřil jezdcům královské třídy MotoGP. Ty ještě před kvalifikací čekal čtvrtý volný trénink, ve kterém se často testuje závodní nastavení. O zpestření se postaral Marc Marquez, kterému spadl řetěz a rychle pospíchal zpátky do boxů. Nakonec i na druhé motorce zajel nejrychlejší kolo. Poté už začala první část kvalifikace. V ní si vyjel postup Takaaki Nakagami, který byl ze všech celou dobu nerychlejší s časem 1:39,064. Druhým postupujícím byl Pol Espargaro. Rychlé jízdy japonského závodníka využil i Karel Abraham, který se na okamžik dostal na druhé postupové místo, než ho překonal Pol Espargaro. Abája už si čas nezlepšil a bude startovat z 15. místa.

V Argentině je zatím stále polojasno, ale teplota vzduchu vystoupala už na 27°C a trati na 38°C.

Vítězem kvalifikace se stal Marc Marquez, který zvolil strategii dvou zastávek v boxu, takže jel na třech pneumatikách. Nakonec v předposledním kole zajel čas 1:38,304. Na druhém místě skončil Maverick Viñales, který se na okamžik dostal na první místo, než ho Marc překonal zpátky o 0,154 s. První řadu doplnil Andrea Dovizioso, takže jsou v první řadě tři různé tovární motorky. Druhá řada bude ve složení Valentino Rossi, Jack Miller a Franco Morbidelli. Pěkně opět zajel nováček Fabio Quartararo, který skončil sedmý.