Je trochu paradoxem, že jezdec, který měl letos v MotoGP nejvíce pádů, je zároveň ten, který oslavil titul mistra světa.

Šampionát MotoGP přichází s další zajímavou statistikou, kterou je počet pádů. Tím, kdo letos padal nejvíce v královské třídě, je opět Marc Marquez. Jezdec, který i přes to na konci sezóny oslavil další titul mistra světa. Jeho cílem bylo letos jezdit plynuleji a méně padat, ale nakonec to byl právě on, kdo skončil na zemi nejvíckrát.

Během letošku spadl Marc Marquez celkem 23 krát, kam se započítávají jen závodní víkendy bez testů a jiných akcí. Kromě toho měl několikrát na mále a spoustu krizových situací ustál. Nikdo víc z jezdců třídy MotoGP pádů neměl. Na druhém místě skončil Álvaro Bautista, pro kterého to byla zatím poslední sezóna v královské třídě. Na svém kontě má 21 pádů a trojici „nejlepších“ doplňuje nováček Xavier Siemon, který měl 18 pádů. Co je zajímavé, že jen dva pády měl Marc během závodní neděle a to se stalo v Mugellu a ve Valencii, zbylé si odbyl vždy v trénincích nebo kvalifikacích.

Ve třídě Moto2 tuto statistiku vede Ital Stefano Manzi, který měl 31 pádů. Na druhém místě skončil Sam Lowes, který je trochu znám svými častými pády a letos jich měl 27. Třetí pozici získal Jorge Navarro s 24 pády.

V nejslabší třídě Moto3 nejčastěji padal Marco Bezzecchi, který až do závěru sezóny bojoval o titul mistra světa. Marco měl 24 pádů. S 22 pády je na druhém místě Gabriel Rodrigo a třetí Tatsuki Suzuki měl pádů 21.

A kdo je naopak na konci tabulky? Jen čtyři pády měli v MotoGP Maverick Viñales a Danilo Petrucci. V Moto2 to měli stejné Dominique Aegerter a Francesco Bagnaia a v Moto3 jen dvakrát spadl Philipp Öttl.

Pokud se na počet pádů podíváme celkově, v roce 2018 jich bylo méně, než dříve. Pomohlo tomu i lepší počasí. Celkem napříč všemi kategoriemi bylo 1 077 pádů oproti 1126 pádům v roce 2017. Z nich bylo 303 ve třídě MotoGP (o 10 méně než loni), 418 v Moto2 (o 16 méně než loni) a 356 v Moto3 (o 23 méně než loni).

Nejvíce pádů se stalo během Grand Prix Valencie, kde je ale hlavní příčinou počasí, protože celý víkend pršelo. Celkem tu bylo 155 pádů a hned 38 z nich bylo ve čtvrté zatáčce. Na druhém místě je závodní víkend v Le Mans, kde bylo 109 pádů a třetí pozici má okruh v Barceloně, kde bylo 100 pádů.