Stylem „start-cíl“ zvítězil v závodu MotoGP na Masarykově okruhu vítěz kvalifikace a nový rekordman trati Jorge Lorenzo na motocyklu Yamaha. Ukončil tak čtyřletou nadvládu oranžových strojů týmu HRC Repsol Honda, které na stupních vítězů reprezentoval jen Marc Marquez. Třetí dojel Valentino Rossi. Grand Prix České republiky navštívilo během celé akce 248 434 diváků

Návštěvnost

Automotodrom očekával vyšší návštěvnost než v předchozím ročníku už podle výsledků předprodeje. Díky dobrému počasí pak tato očekávání potvrdily i prodeje vstupenek přímo na okruhu. Letošní Grand Prix tak těsně překonala závod z roku 2007, který dosud byl s 245 tisíci diváky nejúspěšnějším.

Z mého pohledu to byl výjimečný závodní víkend. Loni jsme nastavili laťku hodně vysoko, ale troufnu si říci, že jsme ji letos opět posunuli. Velmi se osvědčilo rozdělení přírodních tribun do dvou zón. Splnilo svůj účel – ulevilo tribuně C – a zároveň neznamenalo žádné problémy v organizaci,“ konstatuje ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

248 434

Vyšší návštěvnost se odrazila především na sobotě a neděli. „Většina nárůstu byla v předprodeji, prodej vstupenek na místě byl podobný jako v předchozích letech. Pro nás je to dobrá zpráva, dlouhodobě se snažíme zvyšovat podíl vstupenek prodaných v předprodeji a letos se jeho podíl opět zvýší,“ nastínil marketingový ředitel Automotodromu Brno Michal Klouda.

Vyšší návštěvnost se projevila i na počtu zaparkovaných vozidel a na intenzitě dopravy. Během víkendu v okolí Masarykova okruhu zaparkovalo podle odhadu Policie ČR téměř dvacet pět tisíc osobních automobilů a téměř deset tisíc motocyklů. Autobusů bylo přes sto, obytných vozů přes šest set.

Nový absolutní rekord Masarykova okruhu

Sobotní kvalifikace MotoGP opět po roce přepsala historické tabulky Masarykova okruhu. Padl totiž rekord, který teprve před rokem vytvořil při testech úřadující šampion Marc Marquez. Dnes nicméně padla magická hranice 1:55. Na prolomení „kulatého“ času čekal Masarykův okruh 13 let, hranici dvou minut překonal v roce 2002 v kvalifikaci Max Biaggi. Padl i absolutní rekord kubatury Moto2, Johann Zarco jej přepsal časem 2:01,614.

Oficiální rekordy Masarykova okruhu, které musí být zajety v závodě, pokořeny nebyly ani v jedné kubatuře. Odolaly poprvé od roku 2010.

Brno „zmodralo“ poprvé po pěti letech

Naposledy před pěti lety stál na nejvyšším stupni královské kubatury MotoGP jezdec z jiného týmu, než z tovární Hondy. A byl to ten stejný – Španěl Jorge Lorenzo si v Brně dojel suverénně pro vítězství před krajanem Marcem Marquezem a Italem Valentinem Rossim. Po dlouhé době tak trofej pro nejlepší značku získala „modrá“ Yamaha před HRC Repsol Honda. Obhájce loňského prvenství Dani Pedrosa dojel na pátém místě.

Karel Abraham, kterého trápí zraněná noha, dojel v MotoGP jedenadvacátý. Z českých jezdců v Moto3 nejlépe dojel Jakub Kornfeil na devátém místě, Karel Hanika byl po pádu šestadvacátý. V Moto2 zvítězil Francouz Johann Zarco, v Moto3 pak Nicollo Antonelli.