Na Masarykově okruhu se dnes rozjel další oficiální test královské třídy MotoGP, ve kterém se týmy připravují na druhou polovinu letošní sezóny.

Po krátké letní pauze mají závodníci královské třídy MotoGP velice nabitý program, protože je po Grand Prix České republiky rovnou čekalo pondělní oficiální testování. Díky tomu jsme si mohli užít ty nejrychlejší závodníky na české trati ještě o den déle.

Pondělní test se rozjel úderem desáté hodiny dopolední. K dispozici bylo osm hodin čistého času, ve kterých týmy testují techniku a novinky pro druhou poloviny sezóny. Mezi prvními jezdci vyjeli na trať Aleix Espargaro z týmu Aprilie a také jezdci na Hondách Thomas Lüthi a Hiroshi Aoyama. Naopak jezdci na Yamahách si dávají na čas a i po hodině testování byli stále v boxech. Jako první z nich vyjel Johann Zarco, kterého následoval jeho týmový kolega Hafizh Syahrin.

Od začátku tréninku mají jezdci dobré tempo a jsou velice vyrovnaní. Jorge Lorenzo už ve svém třetím kole zajel čas 1:55,609, se kterým se ujal vedení. To by v sobotní kvalifikaci stačilo již na 11. místo. Na druhé místo se zařadil Andrea Iannone se Suzuki s časem 1:56,111, takže měl ztrátu 0,502 s. Úřadující mistr světa Marc Marquez byl třetí s časem 1:56,127, takže na Andreu ztrácel jen 0,016 s. Hned za ním byl s rozdílem 0,060 s jeho týmový kolega Dani Pedrosa a pětku nejlepších doplňoval další závodník na Hondě Cal Crtuchlow s rozdílem 0,016 na tovární RC123V.

Jack Miller

Včerejší vítěz závodu Andrea Dovizioso začal s časem 1:56,350, takže se zařadil na šestou pozici. Aleix Espargaro zařadil Aprilii na sedmé místo a Alex Rins byl osmý. Za nimi pak byli Danilo Petrucci a Johann Zarco, kteří doplňovali desítku nejlepších, navíc se stejným časem 1:56,549 a ztrátou 0,940 s, takže byli poslední v rozdílu jedné vteřiny. Testu se neúčastní Pol Espargaro, který musel na operaci zlomené klíční kosti. Poslední, kdo nevyjel ještě na trať, byl Valentino Rossi, i když u něj je to při testech standard.

Ke konci druhé hodiny testu už Valentino Rossi vyjel na trať a zajel čas 1:56,807, takže se zařadil na 13. pozici. Mezi tím se zlepšil Danilo Petrucci, který poskočil na druhé místo s časem 1:55,939, takže jako druhý se dnes dostal pod 1:56. Jeho ztráta je 0,330 s. Lepší čas si zajel také Andrea Dovizioso, který se zařadil na čtvrté místo s rozdílem jen tří tisícin vteřiny na Andreu Iannoneho. Vedení udržuje Jorge Lorenzo, který udělal několik krátkých vyjížděk.

Dobrý čas si zajel také Cal Crutchlow, který se dostal před Danila Petrucciho a jeho ztráta je 0,162 s.

Průběžné výsledky testu po dvou hodinách

Přibližně v polovině testu byla většina jezdců v boxech, protože nastal čas na oběd. Na trati byl vždy tak jeden nebo dva závodníci. Průběžné vedení udržoval Andrea Dovizioso, který se sem dostal díky času 1:55,517. Ten zajel ve třetí hodině testu ve svém 21. kole. Krátce poté se na něho dotáhl Johann Zarco, který má ztrátu jen 0,056 s a je druhý. Jorge Lorenzo si svůj čas z úvodu testu nezlepšil a klesl na třetí pozici. Cal Crutchlow je nejlepším jezdcem Hondy díky čtvrté pozici. Hned za ním je Dani Pedrosa. Testu se také neúčastní Maverick Viñales a Stefan Bradl, který jen sedí v boxech v civilním oblečení.

Při pohledu do boxů je patrné, že se týmy soustředí na test aerodynamických kapot a také různé kombinace pneumatik. Teplota vzduchu se pohybuje kolem 27°C a trati kolem 40°C.

Lepší čas si také zajel Valentino Rossi, který ve svém 26. kole zlepšil čas na 1:55,918. Díky tomu se zařadil za Daniho Pedrosu se ztrátou 0,024 s a je šestý. Mezi nejaktivnější jezdce patří závodníci stáje Ducati, kteří udělali spoustu vyjížděk a v boxech se zdržují jen krátce, i během „pauzy“ na oběd.

Výsledky v polovině testu

Ke konci dne se ujal vedení Marc Marquez, jehož čas 1:55,209 už nikdo nepřekonal, takže byl dnes nejrychlejší. Tým Repsol Honda uvedl, že pracoval na „důležitých“ komponentech, ale detaily zůstaly uzavřené uvnitř boxu. Marc také zkoušel nové pneumatiky Michelin. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa skončil třetí poté, co nějakou chvíli odpoledne i vedl výsledkovou tabulku. Na trati byl také testovací jezdec Hiroshi Aoyama, který nahradil Stefana Bradla. Společně pro Hondu najezdili více než 150 kol. Cal Cruchlow testoval pro HRC, zatímco Marc zkoušel nové pneumatiky. Nováček Takaaki Nakagami pracoval hlavně na nastavení své motorky.

Nejlepším jezdcem Yamahy je Johann Zarco z týmu Tech3, který se v závěru testu dostal na druhou pozici. Johann byl na trati celý den a najezdil více než 70 kol. Jeho týmový kolega Hafizh Syahrin nejen, že skončil jako nejlepší nováček, ale dostal se také do desítky nejlepších. Valentino Rossi z továrního týmu Yamahy neměl k otestování nic konkrétního, přesto se s týmem zaměřili na detaily, které by jim mohly konečně pomoci k vítězství. Maverick Viñales na trať vůbec nevyjel, protože ho po včerejším pádu bolí rameno.

Na čtvrtém a pátém místě se seřadili tovární jezdci Ducati Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo, kteří včera obsadili první dvě pozice na stupních vítězů. Oba dva pracovali na aerodynamických kapotách a rámech, ale šlo o finální doladění motorky, než o něco velkého. Přesto oba dva najeli více než sto kol a oba od sebe dělí jen 0,092 s. Danilo Petrucci obsadil osmé místo, ale jeho týmový kolega Jack Miller zajel jen 13 kol, protože spadl a poté už nejezdil. Každopádně se mu nic nestalo a poté už byl v boxech jen v tričku. Tým se rozhodl, že nebude jezdit na druhé motorce kvůli tomu, že nechtěli rozjíždět nový motor.

Devátou pozici obsadil Alex Rins, který je posledním s časem pod 1:56. Alex se soustředil na elektroniku, karbonové díly na rám a také na rám pro rok 2019. Jeho týmový kolega Andrea Iannone měl také kratší den, protože spadl a poté už nejezdil. Testovací jezdec Sylvain Guintoli i přes zlomená žebra najezdil 37 kol. Z továrního týmu KTM byl na trati jen Bradley Smith, který obsadil 13. místo. KTM je v tíživé situaci, protože se Mika Kallio zranil v Německu a nejezdí a Pol Espargaro se zranil včera při warm upu. Před domácí Grand Prix je to tak nepříjemná situace. I přes to, že byl Bradley na trati sám, snažil se intenzivně pracovat na dalším vývoji své motorky.

Nyní mají jezdci jen pár dní odpočinku, než vyrazí na trať už tento pátek na rakouském Red Bull Ringu.