Paolo Goncalves vyhrál dnešní etapu, ve které Marc Coma umazal v celkové klasifikaci 6 minut na lídra Barredu. Slovák Štefan Svitko již na sedmém místě průběžného pořadí

Neděle 11. ledna 2015 – 7. etapa

Iquique – Uyuni (396 km spojovací část; 321 km rychlostní zkouška)
První část bolivijské maratónské etapy bude velmi obtížná. Hned po brzkém ranním startu přijde rychlý úsek, po kterém následuje postupné stoupání do nadmořské výšky více než 3500 metrů. Jakmile se jezdci dostanou na vysokohorské plošiny, začne měřená část. Pokyny v roadbook je potřeba číst s velkou péčí, a to s ohledem na velký počet křížení na trase. Jednou z výzev dne by mohlo být opotřebením pneumatik. Poté, co závodníci dorazí do Uyuni, budou mít pouze dokončenou polovinu maratónské etapy.

————————————————————————

Změny v celkové klasifikaci
Den volna přinesl změny v celkové klasifikaci. Někteří jezdci totiž dostali dodatečné penalizace a tím klesli ze svých pozic. Mezi potrestanými byli i jezdci z předních pozic, jmenovitě Jeremias Israel Esquerre a Jordi Viladoms, kteří dostali ke svému času 40 minut navíc. To znamená, že se ze 14. místa na dvanácté posunul slovenský jezdec Ivan Jakeš.

Paolo Goncalves se dočkal etapového vítězství
Portugalský jezdec Paolo Goncalves dnes neustále atakoval pódiové umístění. Etapu začal čtvrtým časem na WP1, ale ve všech následujících byl buď druhý nebo třetí. Dalo se čekat, že po průjezdu cílem bude hodně vysoko, ale aby byl nejvýše, to se mu letos ještě nepodařilo. Portugalec ve službách Hondy se tak dnes mohl radovat nejen z nejlepšího etapového času, ale i přiblížení vedoucímu jezdci celkové klasifikace, ve které je Goncalves na vynikajícím třetím místě. Portugalec dnes na druhé místo v sedmé etapě odsunul Marca Comu, zatímco třetí dojel nováček Matthias Walkner z Rakouska.

Hra na kočku a myš pokračuje
Téměř jako v každé etapě, tak i v té dnešní, startovali Marc Coma a Joan Barreda Bort dvě minuty po sobě. To znamenalo, že i dnes došlo na honičku s pokusem jet společně. Dnes jako první z této dvojice startoval Barreda, nicméně již na CP1 byl Marc Coma pouze 20 sekund za ním. Krátce za polovinou dnešní etapy dlouhé 321 kilometrů Coma Barredu dojel, předjel ho a ujel mu. Nakonec byl v cíli Coma o 6 minut dříve, jak Barreda (dnes 11. místo) a dokázal tak eliminovat jeho náskok na čele průběžného hodnocení rally na aktuálních 6:28 minuty.

Svitko se posunul, Jakeš klesl na třináctou
Další velmi působivý výkon mají za sebou slovenští jezdci Ivan Jakeš a především Štefan Svitko. Ten dnes zajel devátý nejrychlejší čas, kterým o více jak minutu porazil továrního jezdce KTM Rubena Fariu a postoupil tak před něj i v celkové klasifikaci, kde je aktuálně na 7. místě. Ivan Jakeš startoval poté, co se díky penalizacím rychlejších jezdců posunul na 12. pozici. V etapě zajel 16. čas, což ho ale odsunulo o jedno místo celkové klasifikace, kde je tedy aktuálně třináctý.

Z našich opět nejrychlejší Ondra Klimčiw
Nová krev v tradičních českých dakarských řadách opět podala působivý výkon. Ondra Klimčiw se dnes celou etapu držel na hranici třetí a čtvrté desítky. Cílem poté projel na 33. místě. Dobře jel i druhý z našich nováčků, Milan Engel. Ten se postupně posouvá kupředu a dnes byl v cíli klasifikován na 38. místě, a to jako druhý nejrychlejší z českých jezdců. Hned za ním pak přijel David Pabiška, který dál zůstává nejlepším z našich v celkovém pořadí, byť v něm klesl o dvě pozice.
Jan Veselý v době uzávěrky v cíli etapy ještě nebyl, o jeho umístění vás budeme informovat v zítřejší reportáži z 8. etapy.

Vítězem čtyřkolek Galeano z Paraguaje
V kategorii čtyřkolek prakticky celou etapu vedl Chilan Ignacio Nicolas Casale, ale v poslední části etapy ztratil a klesl na třetí pozici, když podlehl nejen lídru soutěže Rafalu Sonikovi z Polska, ale i Paraguayci Nelsonu Augustu Sanabria Galeanovi, pro něhož to při druhém startu na Dakaru bylo premiérové etapové vítězství.

———————————————————

Rally Dakar 2015 – průběžné pořadí (motocykly)

3. Ignacio Nicolas Casale (CHL, Yamaha 700 Raptor) +11:37

Rally Dakar 2015 – průběžné pořadí (čtyřkolky)
  1. Rafal Sonik (POL, Yamaha YFM700R Raptor) 31:50:46 / penalizace 15 minut /
  2. Ignacio Nicolas Casale (CHL, Yamaha 700 Raptor) +21:59 / penalizace 20 minut /