Toby Price vyhrál druhou etapou letošní Rally Dakar, skvěle si ale počínal i dnes třetí Štefan Svitko ze Slovenska. Z pětice českých závodníků si s nástrahami druhé etapy nejlépe poradil Ondra Klymčiw

Sobota 4. ledna 2016 – 2. etapa

Villa Carlos Paz – Termas de Río Hondo (786 km celková délka; 450 km rychlostní zkouška)
Statistiky hovoří samy za sebe – délka bezmála 800 kilometrů udělá den velmi dlouhým. Etapa přinese významný vzdálenostní přesun jak ve své rychlostní, tak i spojovací části. Přestože terén nepředstavuje žádné skutečné potíže, mohou relativně rychle cesty využít ti, kteří milují kopce a přejezdy řek, a kteří u toho dokáží po celou vzdálenost držet vysoké rychlostní tempo.

———————————————————

Zkrácení rychlostní části
Povětrnostní podmínky si vyžádaly další úpravu tratě. Díky předchozí nepřízni počasí a následnému nesjízdnému terénu, byla dnešní etapa, resp. její měřená část, zkrácena. Její nový cíl je již na původním kontrolním bodu CP4. Celkem se tedy bude měřit čas na úseku dlouhém 354 kilometrů, namísto původně plánovaných 450.
Kvůli povětrnostním podmínkám byl částečně opožděn i samotný start do etapy.

Vysvětlení k penalizaci Milana Engela
Jak jsme vás informovali již po prologu, byl Milan Engel penalizován pěti minutami. Zde jeho vysvětlení, proč se tak stalo: „Ohledně mé penalizace 5minut byla způsobena moji ztrátou karty s časem při prologu .Pozice zůstala nezměněna.“

Vítězem Toby Price
Nejrychlejším jezdcem dnešní etapy se stal Australan Toby Price, který na cestě do Termas de Rio Hondo závodil o vítězství především s továrním jezdcem Husqvarny, Rubenem Fariou. Price nakonec zvítězil o dvacet sekund a připsal si tak druhý etapový triumf jeho dakarské kariéry. Za loňským třetím nejrychlejším jezdcem celé rally skončil dnes druhý Ruben Faria, který je druhý i v průběžném hodnocení celkové klasifikace, ve které mu na lídra Tobyho Price chybí pouhé dvě sekundy.

Svitko dnes na pódiu
Vynikající výkon dnes podal slovenský jezdec Štefan Svitko, který neustále bojoval o vítězství v etapě. To mu sice uniklo, nicméně nejlepší slovenský endurový jezdec si připsal cenné pódium, když v cíli etapy byl klasifikován na třetí pozici.
Výborně dnes pracoval i Ivan Jakeš, který se dlouho držel v top ten. Nakonec mu nejlepší desítka unikla o pouhých 37 sekund, nicméně i 11. pozice je skvělým výsledkem.

Z našich nejlépe Klymčiw
Do bojů dnes zasála i kompletní pětice českých závodníků. Z nich si s nástrahami druhé etapy nejlépe poradil Ondra Klymčiw, který etapu dokončil na 23. místě a celkově se posunul na 25. pozici. David Pabiška dojel dnes na 42. místě, Milan Engel pak byl kousek za ním, když cílem projel s 48. nejrychlejším časem. Jan Veselý tradičně zvolil své „udržovací“ tempo a cílem projel uprostřed startovního pole, když v cíli byl klasifikován na 70. pozici. Na konci úvodní stovky poté cílem projel poslední z našich, Rudolf Lhotský, který tak zdárně dokončil svou první opravdovou dakarskou etapu.

Nejrychlejší čtyřkolku měl dnes Casale
Chilan Ignacio Nicolas Casale, vítěz Dakaru z roku 2014, vyhrál dnešní etapu v kategorii čtyřkolek a upevnil si vedení v celkové klasifikaci. Na druhé pozici dojel Brian Baragwanath z Jihoafrické republiky, zatímco třetí byl zkušený domácí závodník a dvojnásobný vítěz této kategorie, Alejandro Patronelli.

Hlasy z bivaku:

Toby Price (1. místo)
„V této etapě vše fungovalo opravdu dobře. Po včerejším divném startu rally to vlastně vše začalo až dnes. Dnešní etapu jsem projel celkem v pohodě a jednoduše, takže jsme v dobré pozici pro zítřek. Mělo by to být docela podobné tomu, co jsme měli dnes. Byl to dlouhý den v sedle, ale pro nás to začalo dobře. Těšíme se na zítřek. Dnes to bylo trochu blátivé, takže budeme muset dobře vyčistit motorku. Dnes byla lehká navigace a viděli jsme několik stop, navíc cesta byla docela dobře označená. Zítra by to snad mohlo být dosti podobné.“

Ruben Faria (2. místo)
„Včera nebyla žádná rychlostní zkouška a bylo těžké projet ve velkém dešti těch 540 kilometrů spojovací etapy. Dnes jsem startoval na druhém místě za Barredou. Zabral jsem trochu a dojel jsem ho. Poté jsem jel dobrou rychlostí. Nevím, co se stalo, ale byla to dobrá etapa. Mám dobrý pocit z motorky, která byla opravdu dobrá. Jsme na začátku závodu, ale cítím se dobře.“

Joan Barreda Bort (7. místo)
„Dnes to byl těžký den. Bylo to obtížné s mnoha nebezpečím a mnoho zvířat uprostřed cest. Musel jsem jezdit opatrně, ale celkem se to dařilo. Když jsem přijel do tankovací zóny, tak má motorka byla kompletně zabalená v bahně. Musel jsem to dlouho čistit, než se mi vůbec opět začala otáčet kola. Potom jsem musel vyčistit přístroje. Zaplatil jsem za to. Dojel mne Ruben (Faria). Ten jezdil opravdu rychle, tak jsem se rozhodl jet s ním.“