Juan Barreda Bort vyhrál dnešní třetí etapu, Štefan Svitko se posunul již na celkovou druhou pozici a o absolutní vrchol jej připravila pouze včerejší penalizace za rychlou jízdu při přejezdu do bivaku. Dobrý den si může poznamenat i náš Ondra Klymčiw, který po solidním včerejším dni dnes přidal neméně úspěšný výsledek

Úterý 5. ledna 2016 – 3. etapa

Termas de Río Hondo – Jujuy (663 km celková délka; 314 km rychlostní zkouška)
Etapa bude přísnější pro závod s časem denního světla, stejně tak jako budou náročné horské cesty představovat složitost v rychlostní měřené části. Své dovednosti zde budou moci předvést specialisté na drift a silnici, nicméně i oni musí zůstat neustále soustředěni. Ti, kteří budou honit vedoucí jezdce, musí na této trase, která byla navržena pro oportunisty, zůstat v nejvyšší pohotovosti. Etapa by také mohla být narušena deštěm, a poté ani ti nejsilnější soutěžící nemusí na těžkém terénu dobře pracovat.

———————————————————

Další zkrácení rychlostní části
Povětrnostní podmínky si i dnes vyžádaly částečnou úpravu tratě. Díky nesjízdnosti cest po dlouhotrvajících deštích byl start dnešního speciálu posunut až na původní CP1 (112,91 km), což znamená, že etapa, resp. její měřená část, je dlouhá něco málo přes 200 kilometrů.

V kategorii motocyklů dvě ženy
Dvě ženy startují v letošním roce v kategorii motocyklů. Rosa Romero a Laia Sanz jsou obě ze Španělska, ale mají různé cíle. Pro Rosu je její cíl jednoduše dojet do cíle a pokud možno v top 50 (v roce 2015 byla na 52. místě). Nicméně pro Laiu, coby čtyřnásobnou endurovou Mistryni světa jsou cíle pro Dakar 2016 mnohem vyšší. Je součástí oficiálního týmu KTM a může se pochlubit devátým místem v loňském roce (nejlepší ženský výkon v historii Dakaru). Iberská závodnice se pokusí zopakovat tento úspěch. Na začátku dnešní etapy je Rosa na 95. místě, zatímco Laia je na 21. místě.

Hromadné tresty
75 závodníků se včera dostalo do konfliktu s “policejními hlídkami” kvůli porušení rychlostních limitů. Mezi pachateli byli z čela rally například Ruben Faria a Stefan Svitko, kteří dostali každý penalizaci jednu minutu, což ovlivnilo celkové pořadí. Mezi hříšníky byli ale i naši Ondřej Klymčiw, Jan Veselý, David Pabiška i Rudolf Lhotský.

Barreda letos podruhé
Španělský jezdec Hondy Joan Barreda Bort dnes předvedl excelentní výkon, kdy na každém kontrolním bodě zvyšoval svůj náskok. Cílem etapy nakonec projel jako vítěz a po letošním druhém etapovém vítězství, čtrnáctém v kariéře, se posunul do čela průběžné klasifikace rally. Skvělým výkonem se na druhou etapovou pozici posunul domácí Kevin Benavides, zatímco třetím místem dokončil top tři pro továrnu Honda portugalský závodník Paulo Goncalves.

Svitko po dnešní etapě druhý nejlepší v Rally Dakar 2016
Výborný den opět prožil slovenský jezdec Štefan Svitko, který opět naplno zatahal a dokončil etapu na celkové páté pozici, když kromě první trojice jezdců Hondy nestačil již jen na debutujícího endurového šampióna Antoine Mea.
Štefan Svitko se navíc svým výkonem již propracoval k průběžnému druhému místu v celkové klasifikaci, když od lídra Barredy jej dělí pouze 14 sekund a nebýt tedy penalizace za rychlou jízdu, mohl Svitko do zítřejší etapy startovat jako vedoucí jezdec Rally Dakar.
Dobře si dnes vedl i Ivan Jakeš, který cílem etapy projel na 19. pozici, nicméně v celkové klasifikaci klesl na 14. místo.

Klymčim opět těsně za top 20
Dobrý den si může poznamenat i náš Ondra Klymčiw, který po solidním včerejším dni dnes přidal neméně úspěšný výsledek, když cílem etapy projel na 23. pozici a na stejné místo se posunul i v celkové klasifikaci. David Pabiška dnes dokončil etapu na 44. místě, pět pozic za ním skončil Milan Engel, zatímco Jan Veselý dojel na 67. místě. Nováček Rudolf Lhotský dnes dojel na 76. místě.

Čtyřkolky ovládl Baragwanath
Svého prvního etapového vítězství se dočkal Brian Baragwanath z Jihoafrické republiky. Tento jezdec startuje na druhém Dakaru, nicméně svou loňskou premiéru ukončil již druhý den soutěže, kdy jej zastavil defekt pneumatiky a on tak nemohl ukázat své schopnosti. Druhým místem v etapě si vedení v celkové klasifikaci udržel Chilan Ignacio Nicolas Casale.

Hlasy z bivaku:

Joan Barreda Bort (1. místo)
„Dnes to byl dobrý den poté, co včera byla po startu z prvního místa trať náročnější. Dnes jsem startoval ze sedmé pozice, takže to bylo lepší. Byl to dobrý den. Jen jsem stále tlačit a stále se soustředil. Byl to jednoduchý den bez navigace. Všechny tratě byly poblíž. Je dobré a důležité bojovat v první skupině, protože nás čekají nejtěžší etapy.“