Druhou část úvodní maratónské etapy vyhrál Australan Toby Price.

Čtvrtek 7. ledna 2016 – 5. etapa
Jujuy – Uyuni (642 km celková délka; 327 km rychlostní zkouška)
Velká obezřetnost je nutná pro tento druh maratónské etapy. Kromě práce s technikou, zejména pneumatikami, musí všichni jezdci věnovat pozornost na reakci vlastních těl. Vjezd do Bolívie je totiž poznamenán náhlým zvýšením nadmořské výšky, která vyroste až do 4600 metrů nad mořem, což bude historicky nejvyšší bod v rychlostní zkoušce Rally Dakar. Během rychlostní zkoušky musí dávat každý startující nejen pozornost na svou rychlost, ale tentokrát i na náročnou navigaci, která by mohla znamenat důležitý faktor v druhé části maratónské etapy číslo jedna.

———————————————————

Třetí etapové vítězství Price
Australan Toby Price si připsal třetí etapové vítězství kariéry, když byl nejrychlejší v dnešní druhé části první maratónské etapy. Price do cíle etapy přijel po čtyřech hodinách jízdy v náročném vysokohorském terénu o 2:21 minuty před druhým Antoine Meou. Tento endurový šampión prožívá skvělý vstup do prvního Dakaru kariéry, když svůj nejlepší výsledek posunul na dnešní druhé místo. Třetím v cíli etapy byl slovenský rychlík Štefan Svitko, který se neustále šplhá do elitního patra rallyového sportu. Po dnešní etapě slovenskému závodníku patří celkově druhá příčka průběžné klasifikace Rally Dakar 2016.

Jakeš v top ten
Vynikající den prožil ale také druhý slovenský závodník Ivan Jakeš. Ten se neustále držel mezi nejlepší desítkou a nakonec mu v etapovém top ten patřilo sedmé místo. Ivan se také posunul v celkové klasifikaci, kde je momentálně jedenáctý.

Nejlepší Čech – opět Klymčiw
I dnes byl nejlepším českým závodníkem Ondřej Klymčiw, který letošní Dakar jede na motocyklu Husqvarna 450 Rally. Ondra v cíli etapy bral 18. místo. Jako druhý nejlepší z našich závodníků byl dnes v cíli etapy Milan Engel, který dojel na 44. místě. Hned za ním pak skončil nejzkušenější český „Dakarista“ David Pabiška. V osmé desítce pak dojeli Jan Veselý a Rudolf Lhotský.

Marcelo Medeiros vyřazen, stejně tak Sonik a zřejmě i Casale
Druhý jezdec průběžné klasifikace kategorie čtyřkolek je z kola venku. Brazilec Marcelo Medeiros havaroval na začátku dnešního speciálu a zlomil si klíční kost. Místo na cestě směrem bivak putoval helikoptérou do nemocnice. Rally Dakar 2016 tak pro něj skončila.
Informace o předčasném konci v závodě dorazila i na adresu obhájce celkového prvenství v kategorii čtyřkolek, Poláka Rafala Sonika. Ten na 215. kilometru speciálky musel zastavit a je dle informací pořadatelů ze závodu vyřazen. Problémy postihly také dosavadního lídra letošní rally kategorie čtyřkolek, Ignacio Nicolase Casaleho. Ten zastavil před WP8 a příčina jeho zastavení by měl být porouchaný motor.

Hernandez ovládl kategorii quad
Vítězem dnešní etapy v kategorii čtyřkolek se stal Alexis Hernandez. Tento Peruánec se podruhé v řadě raduje z etapového vítězství, když ovládl nejen včerejší, ale i dnešní část maratónské etapy a díky problému Chilana Casaleho se Hernandez dostal i na první místo celkového pořadí

76. Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica) +57:15

Rally Dakar 2016 – průběžné pořadí (motocykly)

5. Kees Koolen (NED, Honda TRX 700) +03:20

Rally Dakar 2016 – průběžné pořadí (čtyřkolky)
  1. Alexis Hernandez (PER, Yamaha YFM700R) 17:00:21
  2. Alejandro Patronelli (ARG, Yamaha YFM700R) +00:48 / 01:00 penalizace /
  3. Sergei Karyakin (RUS, Yamaha 700 Raptor) +08:35
  4. Marcos Patronelli (ARG, Yamaha YFM700R) +10:15 / 09:00 penalizace /
  5. Jeremias Gonzales Ferioli (ARG, Yamaha 700 Raptor) +11:09 / 01:00 penalizace /