Sobotní prolog odstartoval Rally Dakar 2016, do akce se vydalo 560 posádek, z nichž je 136 motorkářů a 45 čtyřkolek. Do závodu odstartovalo i pět českých jezdců. Nejrychlejším z nich byl v jedenáctikilometrovém prologu David Pabiška

Sobota 2. ledna 2016 – start a prolog

Buenos Aires – Rosario (335 km celková délka; 11 km rychlostní zkouška)
První měřený úsek má vzdálenost, která je dostatečně dlouhá, aby rozdělila soutěžící pro start do první etapy, nicméně ve skutečnosti není tak dlouhá, aby vypověděla hned první den o možnostech jednotlivých jezdců. Tato první mini RZ s cílem u bivaku v Rosarium by neměla způsobit žádnou škodu… pokud soutěžící ovšem nebudou mít opravdu smůlu nebo k prologu přistoupí nezodpovědné

560 na startu
Na startovní rampu letošní Rally Dakar bylo puštěno celkem 560 posádek, ze kterých bylo 136 jezdců kategorie motocyklů a 45 čtyřkolek. Celkově nejpočetnějším zastoupením disponují Francouzi, kteří obstarali 15,7% celkové startovní listiny. Velmi početnou výpravou však disponuje i naše země, která má páté nejvyšší zastoupení napříč všemi kategoriemi, když naše procento obsazení startovního pole je 5,5%.

Prolog po jedenácti letech
Jistě stojí za připomenutí, že začínat Rally Dakar prologem není nic standardního. Tento krátký test, který je divácky atraktivní, a který má v podstatě pouze za cíl roztřídit jezdce pro start první etapy, se naposledy v Rally Dakar jel v roce 2005, kdy tehdy na španělském území byl v kategorii motocyklů nejrychlejší David Frétigné (čtyřkolky tehdy ještě nebyly součástí oficiálního závodu).

Vítězem prologu Barreda a Faria
Vítězem prologu se stal Joan Barreda Bort, který jedenáct kilometrů ostré jízdy zvládl za 6 minut a 27 sekund. Stejný čas zajel také Ruben Faria. Tento dlouholetý „nosič vody“ u továrny KTM letos jede coby jeden z lídrů továrního týmu Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing a své umění dnes předvedl naprosto shodným časem, jaký zajel i jeho soupeř Barreda.
Také třetí pozice putuje na Pyrenejský poloostrov, kam jí zaváží Portugalec Helder Rodrigues. Ten pro letošní rok změnil zaměstnavatele a s motocyklem továrního Yamalube Yamaha Official Rally Teamu zajel čas 6:30 minuty. Na čtvrté pozici skončil Francouz Adrien van Beveren, který v juniorském továrním týmu Yamahy zažil skvělý debut do Rally Dakar. Pátý nejrychlejší čas pak shodně zajeli Michael Metge z Francie a debutující domácí jezdec Kevin Benavides, kteří na Barredu ztratili osm sekund.

Svitko v top ten
Tradičně výborně zajeli slovenští jezdci Ivan Jakeš a zejména Štefan Svitko. Ten v celkové klasifikaci prologu skončil na 9. místě, zatímco Ivan Jakeš je klasifikován s devatenáctým nejrychlejším časem.

Z našich nejlépe Pabiška
Do Rally Dakar 2016 odstartovalo pět českých jezdců. Nejrychlejším z nich byl v jedenáctikilometrovém prologu David Pabiška, který zajel čas 7:05 minuty. O patnáct sekund pomaleji, tedy s časem 7:20, pak skončili další dva čeští jezdci, Ondřej Klymčiw a Milan Engel. Čtvrtý nejrychlejší z českých motorkářů byl Jan Veselý, který se strojem KTM zajel čas 7:43 a skončil uprostřed startovního pole. Pátým z našich pak byl debutující Rudolf Lhotský, který do svého prvního Dakaru vstoupil časem 8:06 a na úvod tak dokázal porazit padesátku soupeřů.

Mezi čtyřkolkáři nejrychlejší Casale
Mezi 45 jezdci kategorie čtyřkolek, kteří stáli na startu dnešního prologu, a kteří se také všichni podívali až do cíle, byl nejrychlejší Chilan Ignacio Nicolas Casale. Vítěz rally z roku 2014 byl o 5 sekund rychlejší, jak favorizovaný Argentinec Marcos Patronelli (vítěz rally z roku 2010 a 2013) a o 7 sekund, jak další z Argentinců, Pablo Copetti. Rovných deset sekund pak ztratil další z favoritů, druhý z bratrů Patronelliových, Alejandro, který se na trať nejtěžšího závodu planety postavil po tříleté pauze, přesto by rád rozšířil svou sbírku triumfů, která prozatím má ze tří účastí dvě vítězství (2011 a 2012) a jedno druhé místo (2010). Obhájce loňského celkového vítězství, Polák Rafal Sonik, dnes ztratil na vítěze 23 sekund, což znamenalo 14. místo.

Hlasy z bivaku:

Ignacio Casale (1. v kategorii QUAD)
„Vypadá to, že jsem vyhrál prolog. Nečekal jsem to. Závodil jsem svým vlastním tempem. Snadným tempem, aniž bych podstoupil jakákoliv rizika. Nejezdil jsem na čtyřkolce od 15. prosince, navíc jsem včera moc dobře nespal. Chtěl jsem skočit na čtyřkolku a dát plný plyn. Cítil jsem se, jako dítě s jeho vánočním dárkem. Jsem samozřejmě rád, že jsem vyhrál prolog a doufám, že ostatní etapy dopadnou stejně dobře. Tento Dakar má velmi silné startovní pole. Bude těžké závodit s Marcosem, Alejandrem, Rafałem… Je tu asi osm z nás, kteří mohou vyhrát. Jsem opravdu spokojený s dnešní etapou. Go Chile, Go Jižní Amerika Vpřed“