Portugalec Paulo Goncalves vyhrál dnešní etapu, ale na cestě za premiérovým vítězstvím v celkové klasifikaci je Sam Sunderland

Pátek 13. ledna – 11. etapa: San Juan – Río Cuarto
Rychlostní zkouška: 288 km / celkem 754 km

Překvapení v Córdobě?
Duny San Juan, které jsou na trase během prvních padesáti kilometrů rychlostní zkoušky, budou posledním surfováním na Rally Dakar 2017. Ti, kteří nejlépe využijí klouzání po písku a ideální závodní stopu, budou mít pocit z jízdy jako WRC v regionu Córdoba. Každý ví, že jakékoliv překvapení může přijít v každém okamžiku.

———————————————————

V etapě vítězí Goncalves
Dnes byla prakticky poslední možnost zvrátit postavení v celkové klasifikaci, když zítra na jezdce čeká již pouze několik desítek závěrečných měřených kilometrů a následně dojezd do cílového Buenos Aires. Vítězem předposlední etapy se stal portugalský tovární jezdec Hondy, Paulo Goncalves, který na druhé místo odsunul svého týmového kolegu Joana Barredu Borta. Na třetí pozici skončil Adrien Van Beveren, zatímco čtvrtý byl klasifikován Gerard Farres Guell. Vedoucí jezdec soutěže, Sam Sunderland z Velké Británie, dnes dokončil etapu na 5. pozici a učinil tak zřejmě rozhodující krok v cestě za celkovým prvenstvím.

Svitko dostal velkou penalizaci
Štefan Svitko dnes zajel výbornou etapu, ve které skončil na 9. pozici, ale v celkovém pořadí utrpěl den před koncem soutěže brutální propad. U jeho jména je totiž 4:22 hodin penalizace. Svitko včera po etapě skončil v nemocnici s vyčerpáním a dehydratací. Po ošetření se vrátil do sedla motocyklu a dokončil etapu. Za přijmutí cizí pomoci byl nejprve diskvalifikován, poté vrácen do soutěže a následně penalizován.

Klymčiw na cestě za nejlepším výsledkem
Nejrychlejší čas z českých jezdců dnes zajel Ondřej Klymčiw, který v etapě skončil na 16. pozici, když závěrečné kilometry absolvoval limitujícím tempem, což pramenilo z obavy o utržení nádrže, která držela na jednom z původně čtyř šroubů. V celkové klasifikaci Klymčiw postoupil na 12. místo, což znamená, že je to jeho nejlepší umístění v tříleté kariéře jezdce Rally Dakar.
Podařenou etapu si může připsat také Milan Engel, který poté, co obdržel hodinovou penalizaci, se vzchopil a dojel na 26. místě.

Karyakin udělal rozhodující krok
Rus Sergey Karyakin zvítězil v dnešní etapě a velmi pravděpodobně tak učinil rozhodující krok v cestě za životním úspěchem v podobě vítězství v Rally Dakar kategorie čtyřkolek. Na druhém místě dnes dojel domácí Argentinec Daniel Domaszewski, zatímco třetí byl vítěz rally z roku 2015, Polák Rafal Sonik.
Zdeněk Tůma dnes opět zabojoval a dojel do cíle na 10. pozici. Stejná pozice mu patří i v celkovém hodnocení, ale všichni jezdci v době publikování článku nejsou v cíli.

Rally Dakar 2017 – 11. etapa (motocykly)

——————————————————–

Rally Dakar 2017 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) 31:34:11
2. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +33:09 / penalizace 00:05:00  /
3. Adrien Van Beveren (FRA, Yamaha WR 450F) +38:10
4. Gerard Farres Guell (SPA, KTM 450 Rally Replica) +37:22
5. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +47:31 / penalizace 01:01:00  /
6. Paulo Goncalves (POR, Honda CRF 450 Rally) +52:46 / penalizace 00:48:20  /
7. Pierre-Alexandre Renet (FRA, Husqvarna FR 450 Rally) +56:01
8. Franco Caimi (ARG, Honda CRF 450 Rally) +1:40:53 / penalizace 01:05:00  /
9. Helder Rodrigues (POR, Yamaha WR 450F) +2:00:46 / penalizace 00:00:27  /