Joan Barreda Bort vyhrál osmou etapu, v čele průběžné klasifikace zůstal Brit Sam Sunderland. Velmi dobrou etapu dnes zajel Ondřej Klymčiw, který si v jejím cíli připsal sedmnáctou pozici

Hladký a barevné sestup
První část rychlostní zkoušky bude vyloženě off-road záležitost, a navíc s četnými brody, po kterých bude následovat dunová část. Závod se často utábořil ve městě Salta, ale nikdy zde nekončila rychlostní zkouška. Boj o celkové vítězství proběhne v nových kaňonech, zahalených do okázalých barev.

———————————————————

Opět modifikovaná trasa
Jak už jsme si letos přivykli, tak etapa dostala modifikaci své trasy, což si vyžádaly dlouhotrvající deště. Dnes tedy na závodníky čekalo 49 kilometrů spojovací části, poté 171 kilometrů měřené části, po které přišla 176 kilometrů dlouhá neutralizační zóna. Druhá část měřeného úseku je již nezměněná, stejně tak závěrečný přejezd dlouhý 350 kilometrů.

Pořadatelé nadělovali penalizace
Pětiminutové penalizace se objevily u několika předních jezdců, jako například u Xaviera de Soultraita, či Héldera Rodriguese. Tyto penalizace jezdci dostali za pozdní příjezd na start etapy.

Barreda vítězí
Vítězem dnešní etapy se stal španělský tovární jezdec Hondy Joan Barreda Bort, který po bezmála 4,5 hodinách ostré jízdy porazil druhého Matthiase Walknera o 3:51 minuty. Na třetím místě dojel Brit Sam Sunderland, který sice ztratil 3:54 minuty, ale i tak mu to stačilo k bezpečnému uhájení pozice lídra soutěže.

Svitko třináctý
Slovenský závodník Štefan Svitko po víkendové penalizaci pokračuje v návratu mezi nejlepší. Dnes vybojoval 13. místo a v celkovém pořadí mu patří 17. pozice.

Klymčiw v top 20
Velmi dobrou etapu dnes zajel Ondřej Klymčiw, který si v jejím cíli připsal sedmnáctou pozici, a to se ztrátou pouze necelých sedmnácti minut. Na 37. místě dnes skončil Milan Engel, pět pozic za ním pak byl David Pabiška. Petr Vlček dokončil etapu na 70. pozici. Rudolf Lhotský byl v cíli etapy na 95. místě.

Casale má další etapové vítězství
Další vítězství v etapě Rally Dakar si připsal Chilan Ignacio Casale, který dnes do cíle přivedl nejrychlejší čtyřkolku. Na druhé pozici skončil Rus Sergey Karyakin, který si tak udržel vedení v celkové klasifikaci. Třetí pozici mezi čtyřkolkami dnes zaznamenal Francouz Axel Dutrie. Zdeněk Tůma dojel do cíle čtrnáctý.

95. Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica) +1:57:25

Rally Dakar 2017 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) 22:01:08
2. Pablo Quintanilla (CHIL, Husqvarna FR 450 Rally) +20:58
3. Adrien Van Beveren (FRA, Yamaha WR 450F) +28:49
4. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +34:14 / penalizace 00:05:00  /
5. Gerard Farres Guell (SPA, KTM 450 Rally Replica) +34:24
6. Xavier De Soultrait (FRA, Yamaha WR 450F) +50:10 / penalizace 00:07:00  /