Po dni volna se rozjela druhá polovina letošního ročníku rallye Dakar.

Rallye Dakar 2019 se posouvá do své druhé poloviny. Závodníci dnes odjeli šestou etapu z celkových deseti, navíc měli za sebou den volna, ve kterém mohli načerpat síly do dalších náročných dní. Dnes závod po pár dnech opustil město Arequipa a opět se přesouvá zpátky směrem k hlavnímu městu Limě. Cílem dnes byl San Juan De Marcona, takže více než 800 km, kde byla speciálka na 336 km.

Hned na úvod etapy udělalo několik favoritů chybu a nabralo více než dvacet minut ztráty. Byli to například Sam Sunderland, který vyhrál pátou etapu, Ricky Brabec, průběžně první jezdec v celkovém hodnocení, či Matthias Walkner, loňský vítěz. Dobře se naopak zorientovali čeští závodníci a Jan Brabec se dokonce na třetím WP dostal na první místo. Milan Engel na tom byl také dobře a byl 16. nejlepší. Během speciálky ale tovární jezdci napravili své chyby a začali stahovat své ztráty.

Jan Brabec

Hrdinou dnešní etapy se stal Adrien Van Beveren, který zastavil u raněného závodníka i přes to, že jede o přední pozice. Byl jím španělský jezdec Lorenzo Santolino, který i když byl nováčkem, předváděl výborné výkony a pohyboval se kolem Top10. Adrienovi za to pořadatel z výsledku odmaže ztracené minuty. To připomnělo i páteční etapu, kterou vyhrál Sam Sunderland a který pomáhal také zraněnému jezdci a poté mu byly minuty odečteny.

Z vítězství 6. etapy se radoval Pablo Quintanillaa s Husqvarnou. Ten dokázal dnešní etapu pokořit za 3:50:47. Za ním skončil Kevin Benavides s Hodnou, jehož ztráta jsou necelé dvě minuty. Matthias Walkner to nakonec dotáhl na třetí místo s rozdílem 4:21. Toby Price se zařadil na místo čtvrté se ztrátou 4:48 a pětici nejlepších doplnil Adrien Van Beveren, který na Tobyho ztratil rovnou minutu.

Smolný den dnes zažil tým Ondřeje Klymčiwa, který během úvodu etapy přišel hned o dva své jezdce. Skyler Howes, který v pátek skončil v Top10, ze závodu odstoupil kvůli opětovnému vykloubení ramena. Jeho týmový kolega Gee Motzkin musel naopak skončit kvůli technické poruše na elektronice své motorky, která nešla opravit.

Z českých a slovenských závodníků na tom byl opět nejlépe Štefan Svitko, který si dojel pro sedmé místo se ztrátou 8:20. Milan Engel svou 16. pozici udržel i přes drobné výkyvy v pořadí. V cíli byl se ztrátou 41:49. Jan Brabec naopak hodně ztratil hlavně mezi pátým a šestým WP, kde nabral ztrátu téměř hodinu a půl k času, který ztrácel na WP4. V závěru to stáhl, ale i tak to stačilo na 24. místo s rozdílem 54:59. Ivan Jakeš dojel do cíle se ztrátou 2:28:26, takže je až na hranici 50. místa.

Aktualizace: Jan Brabec nakonec dostal penalizaci devíti hodin, takže se pořadím posune hodně dozadu.

Petr Vlček dojel do cíle na 65. místě se ztrátou 4:01:00 a jeho týmový kolega Garrett Poucher skončil na 48. místě. Jan Veselý projel přes WP6 na 80. místě se ztrátou 3:06:27 a jen o dvě pozice za ním je Gabriela Novotná se ztrátou 3:18.53.