Poslední závody roku 2019 mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing se o uplynulém víkendu odjely v Českých Budějovicích. I přes to, že závodům nepřálo počasí, všichni jezdci si zaslouží pochvalu, když bojovali o každé místo.

Letošní motocyklová sezóna mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing dospěla ke svému konci, protože se první říjnovou sobotu odjely poslední závody roku. Závodilo se v Českých Budějovicích a to ve třídách Minimoto Junior A, Minimoto Junior B a Senior Open 50. Součástí závodní soboty byly také ukázkové jízdy akademií. Pro ostatní kategorie skončil šampionát již při předposledních závodech sezóny konaných v Třinci.

Závodní podnik začal již v pátek v 10:00 hod. tradičními volnými tréninky, které probíhaly celý den až do 18:00 hod. Oproti závodní sobotě měli jezdci po celý den příjemné, slunečné počasí. Celkem v pátek trénovalo již 25 jezdců a celý den se obešel bez pádu nebo jiné nehody. Bohužel v sobotu se počasí otočilo proti jezdcům, kdy bylo od samého rána zataženo a foukal studený vítr. Ten do posledních jízd volných tréninků přivál slušnou průtrž mračen, kvůli které byla původně pozastavená a následně zrušená 1. kvalifikace. Čekalo se do 11:00 hod., jak se bude situace vyvíjet dál.

Déšť nakonec ustal, ale bylo zapotřebí na několika místech trati a především v cílové rovince „vymést“ spoustu vody. Toho se ujali traťový komisaři, kteří dali trať v krátké době do pořádku. Díky tomu se mohlo bez problémů navázat na druhou kvalifikaci, která byla odmávnuta dle harmonogramu, tedy v 11:30 hod. Ještě před samotnými závody proběhla rozprava s jezdci. Nakonec kromě zmíněného deště počasí vydrželo a po zbytek dne už nepršelo. Nicméně teploměr ukazoval jen něco kolem 10°C a foukal téměř celý den silný studený vítr, takže někteří závody nazvali takovou „zimní“ cenou Českých Budějovic.

Minimoto Junior A

Jako první vyrazili do svých závodů jezdci kategorie Minimoto Junior A. Ti předvedli krásné souboje a postarali se o pěknou podívanou pro přihlížející diváky, kterých i přes nepřízeň počasí přišlo relativně velké množství. I ve druhém závodě bylo opět na co se dívat a jezdci nepovolili do závěrečného odmávnutí šachovnicí i přesto, že bylo dávno o konečných výsledcích rozhodnuto!

Minimoto Junior B a Senior Open 50

Další v pořadí byl vypsán závod sloučených tříd Minimoto Junior B a Senior Open 50, kde bylo také na co se dívat. Především na prvních příčkách, kde si jeli pro obhájení titulů ve svých třídách Tomáš „Fuk“ Zdařil a Adam „Áďa“  Vyskočil. Podobně jako ve třídě A, i zde byl druhý závod další skvělou ukázkou závodního umění všech jezdců a všichni si mohli užít hezké souboje od startu až do cíle.

Ukázkové jízdy akademií

Sérii závodů vždy zakončily ukázkové jízdy akademií, kde se na startovní rošt postavilo celkem 11 jezdců. To bylo nejvíce ze všech tříd vůbec a je tak evidentní, že třída „akademií“ má smysl a potenciál. První závod dojeli všichni akademici, až na Maxe Hájka (#14) a Karolínu Jandíkovou (#73), kteří měli téměř v polovině závodu nepříjemnou srážku v zadní části tratě. Kolize se bohužel neobešla bez lékařského ošetření. Maxík i Kája nakonec byli v pořádku a oba nastoupili do druhého závodu. V něm to bylo opět napínavé, bohužel ale ve třetině závodu došlo ke srážce při výjezdu z první zatáčky a ze závodu tak odstoupil Patrik Šlemar (#1) a Martin Kozák (#13). Ani jednomu se nic nestalo a závod byl dokončen bez jejich účasti.

Zvláštní poděkování patří společnostem For Street Racing a Decathlon České Budějovice, které byly partnery závodu a do vyhlášení věnovaly krásné věcné ceny. Zároveň zaměstnanci společnosti Decathlon České Budějovice perfektně zastali funkci traťových komisařů a patří jim velké poděkování, protože povětrnostní podmínky nebyly zrovna ideální. Dále děkujeme klubu K2 České Budějovice a Cafe Bez Hranic, kteří se perfektně postaraly o občerstvení a catering v závodní den.

Klára Smržová – koordinátorka Miniracing

“Poslední závody na naší domácí trati v Českých Budějovicích byly pro všechny skutečně náročné, co se počasí týká, ale jsem ráda, že všichni všechno zvládli a vydrželi a mohli jsme si tak užít hezké zakončení sezóny 2019. Milým překvapením pro mě osobně pak byla třída “akademií,” která nám závod od závodu v počtu startujících narůstá a to mi dělá velkou radost, protože je evidentní, že celá myšlenka má smysl a potenciál. Děkuji všem a těším se na setkání v roce 2020!”

Kompletní fotogalerie

Na facebookové stránce Moto Junior CZ (Foto: Lukáš Mikulenka):

Kompletní výsledky

Slavnostní vyhlášení

Slavnostní vyhlášení vítězů letošní sezóny MMČR Miniracing proběhne 16. 11. 2019 ve velkém sále restaurace Beseda v Českých Budějovicích. Podrobné informace budou upřesněny.