Výsledky sobotních Superpole, závodu Superbike a „poslední šance“ Supersport 300 z Aragónu ve Španělsku.

Superbike – Superpole

Sobotní program v Aragónu začal krátkými třetími volnými tréninky a hned poté už se rozjely důležité Superpole. Jako první byli na trati jezdci nejsilnější třídy Superbike. Od rána je v Aragónu chladno, když má vzduch jen 10°C a trať 14°C.

Na úvod Superpole se o první pozici chvíli předháněli Álvaro Bautista a Jonathan Rea. Álvaro ale dál pokračoval v dobrém tempu a opět získal Superpole díky času 1:49,049. Na druhé místo se v závěru dostal nováček Sandro Cortese, který je nejlepším jezdcem na Yamaze. Díky tomu získal také první start z první řady v této kategorii. První řadu doplnil Tom Sykes s BMW, kterému se tu dařilo již ve včerejších trénincích a získal první start v první řadě v této sezóně.

Druhou řadu otevře Alex Lowes, vedle kterého budou dva jezdci na Ducati Michael Ruben Rinaldi a Eugene Laverty. Třetí řada bude ve složení Markus Reiterberger, Chaz Davies a Jordi Torres. Jonathan Rea si čas z úvodu Superpole nezlepšil a skončil až desátý a je posledním jezdcem ve ztrátě do vteřiny.

Výsledky Superpole

Supersport – Superpole

Ve třídě Supersportů byl od samého začátku Superpole nejlepší rakouský závodník Thomas Gradinger. Thomas nakonec zajel čas 1:53,972 a jako jediný se dostal pod 1:54, takže získal svou první Superpole v kariéře. Na druhé místo se v závěru Superpole dostal Federico Caricasulo, který útočil na první pozici, ale nakonec skončil druhý se ztrátou 0,119 s. První řadu doplňuje Randy Krummenacher, který má ztrátu 0,255 s. Do první řady se snažil dostat také Jules Cluzel, ale nakonec svůj čas v posledním kole nezlepšil a zítra bude startovat ze čtvrtého místa. Spolu s ním budou ve druhé řadě stát Isaac Viñales a Raffaele De Rosa s MV Agustou.

Supersport 300 – Superpole

Poslední Superpole čekalo jezdce nejslabší třídy Supersport 300. Stejně jako včera, i dnes vyrazili na trať rozděleni do dvou skupin. Oliver König jel ve skupině A a Vojtěch Schwarz a Alexandra Pelikánová jeli ve skupině B. Po dojetí druhé skupiny byli všichni jezdci seřazeni na základě svých nejlepších časů a do zítřejšího závodu postoupilo třicet nejlepších.

Vítězem letošního prvního Superpole této třídy se stal Manuel Gonzalez, který byl ve skupině A a zajel čas 2:06,938. Na druhém místě skončil Galang Hendra Pratama se ztrátou 0,020 s a třetí pozici obsadil Hugo De Cancellis, který už ztrácí mnohem víc a to 0,594 s. Z českých reprezentantů byl nejlepší Oliver König, který obsadil kombinované 35. místo. Vojtěch Schwarz skončil na 46. místě a Saša Pelikánová je předposlední. Všichni tři tak nastoupí do odpoledního závodu „poslední šance“ a bude je čekat boj o šest postupových míst.

Kombinované časy obou skupin

Superbike – 1. závod

Hlavní součástí sobotního programu byl první závod třídy Superbike, který byl vypsán na 18 kol. V Aragónu je od rána polojasno a ani na závod se podmínky moc nezměnily. Vzduch měl jen 12°C a trať 19°C. Tak jak už jsme si mohli zvyknout v předchozích závodech sezóny, opět to byla na čele show Álvara Bautisty. Ten se po startu ujal vedení a před sebe už nikoho nepustil, navíc si s každým kolem najížděl pohodlný náskok. Nakonec vyhrál s náskokem patnácti vteřin. V letošní sezóně je zatím neporazitelný.

Nejlepší podívaná byla o druhé místo, kde celý závod bojovala početná skupina jezdců. Nejprve tu jeli Alex Lowes, Tom Sykes a Chaz Davies, ke kterým se o pár kol připojil Jonathan Rea. Ten musel několik jezdců předjet po startu z 10. místa. Pro úřadujícího mistra světa to byl navíc 250. start ve WSBK. Společně se neustále předjížděli v každé zatáčce. O pár kol později ze skupiny odpadl Tom Sykes, ale naopak se připojili Michael van der Mark a Eugene Laverty. Na tuto skupinu byl pěkný pohled i v tom, že tu proti sobě jely různé motorky.

Druhé místo nakonec vybojoval Jonathan Rea, který byl s výsledkem velice spokojený i vhledem ke špatné pozici na startu. Chaz Davies si letošní první bedny také velice cenil, kdy se konečně vrátil do boje v přední skupině. Smůlu v posledním kole si vybral Eugene Laverty, který ve „vývrtce“ lehce škrtl o Chaze Daviese a spadl a přišel minimálně o čtvrté místo. To v cíli oslavil Alex Lowes a na páté místo se v závěru dostal Tom Sykes, který většinu závodu strávil na 8. místě. Start závodu se vůbec nevydařil Sandrovi Cortesemu, který jel z první řady, ale během úvodních několika kol se propadl dozadu, skupině před sebou nestačil a cílem projel sedmý. Eugene Laverty nakonec na motorku naskočil a dojel do cíle na 15. místě, takže si připsal alespoň jeden bod.

Výsledky závodu

Supersport 300 – závod „poslední šance“

Na závěr sobotního programu se jel závod třídy Supersport 300 nazván poslední šance. Ten byl vypsán na 11 kol pro jezdce, kteří se v kombinaci časů v Superpole nevešli do Top30. Tam se nevešel ani jeden český zástupce, takže z našeho pohledu šlo o zajímavou podívanou.

Největší naděje na dobrý výsledek měl Oliver König, který se po startu závodu držel ve vedoucí skupině. V jednu chvíli se dostal i do vedení, ale většinou se v úvodních kolech držel kolem čtvrtého místa. Nakonec se na čele odtrhla trojice Jacopo Facco, Jeffrey Buis a Eliton Gohara Kawakami, kteří si postupně vybudovali náskok na zbytek startovního pole. Oliver König tak jel o čtvrtou příčku ve skupině sedmi jezdců, kde to bylo loket na loket. Jeho týmový kolega Vojtěch Schwarz jel ve druhé skupině, která jela nejprve o 12. místo. Díky spoustě pádům tato skupina získávala pozice. Z toho těžila také Alexandra Pelikánová, která jela o dvě místa za Vojtou, i když už s větší ztrátou.

Na čele závodu se rozhodovalo až na cílové čáře a vítězem se stal Jeffrey Buis. Jen o 0,032 s za ním skončil Jacopo Facco a třetí projel Eliton Gohara Kawakami. Za nimi vznikla mezera, ale o čtvrté místo to bylo ještě napínavější. Nakonec ho vybojoval Bahattin Sofuoglu. Pátý skončil Tom Bramich a posledním postupujícím je Joseph Foray. Velkou šanci na postup měl až do konce závodu Oliver König, který se držel u těchto jezdců, ale poté se propadl vzad kvůli špatně signalizované penalizaci a cílem nakonec projel až čtrnáctý. Vojtěch Schwarz nakonec závod dokončil v Top10 a Alexandra Pelikánová dvanáctý. Tím pádem víkend pro české barvy končí.