Rallye Dakar 2019 je u konce a z vítězství v kategorii motocyklů se již podruhé těší Toby Price, který jel se zraněným zápěstím. Z našich zajel nejlépe Milan Engel.

Jednačtyřicátý ročník rallye Dakar je již minulostí. Jezdci dnes pokořili poslední desátou etapu, která vedla kolem bivaku v Piscu. Večer si užijí slavnostní ceremoniál v Limě. Desátá etapa byla vypsána na 112 kilometrů s tím, že se startovalo podle průběžného pořadí za uplynulé etapy a od posledních jezdců. Pětice nejlepších pak mohla vyrazit do etapy až mnohem později. Přesto se ukázalo, že je ani start zezadu a rozbitý terén nezastaví od nejlepších výkonů.

Pro vítězství etapy si dojel Toby Price z továrního týmu KTM, který si tím zároveň pojistil celkové vítězství. Může tak slavit druhou výhru této soutěže, letos navíc absolvované se zraněným zápěstím, které mu činilo potíže hlavně v dlouhých a náročných etapách. KTM tím slaví neuvěřitelný 18. rok v řadě vítězstvím. Na druhém místě celkově skončil jeho týmový kolega Matthias Walkner, který si po loňském vítězství připisuje další skvělý výsledek. Na Tobyho v celkovém součtu ztratil jen 9:13 a dnešní etapu dokončil na třetí pozici právě se ztrátou 2:38.

Pro třetího beduína si večer v Limě dojede Sum Sunderland, takže KTM obsadila celé pódium. Pablo Quintanilla měl hned na začátku dnešní etapy pád. Toby Price u něj zastavil, ale když mu zdravotníci řekli, že se postarají, pokračoval dál. Pablo nakonec zatnul zuby a vrátil se do etapy a závod dokončil. V celkovém pořadí klesl na čtvrté místo. Za ním skončil jeho týmový kolega Andrew Short z továrního týmu Husqvarny. Oba dva jsou jedněmi z mála předních jezdců, kteří za celou soutěž nedostali penalizaci (prozatím). Po včerejším odpadnutí Adriena Van Beverena hájil čest Yamahy Xavier De Soultrait, který letošní soutěž ukončil na šestém místě. Z Hondy se po vypadnutí Joana Barredy Borta a Rickyho Brabce postaral o nejlepší výsledek Jose Ignacio Cornejo Florimo, který dojel celkově sedmý.

Milan Engel

Z českých jezdců byl nejlepší Milan Engel, který si po dnešním 11. místě z etapy polepšil a skončil na 15. místě celkově. Garrett Poucher z týmu Ondřeje Klymčiwa skončil na celkovém 32. místě a Jan Brabec se dostal na celkové 34. místo. Petr Vlček letošní soutěž dokončil na 47. pozici, Jan Veselý na 66. místě a Gabriela Novotná si připsala 70. místo.

Večerní pódium bude možné sledovat živě na oficiálním Facebooku či YouTube Dakar Rally. Přenos začne v 18:30 místního času, tedy v 0:30 našeho času.