V italském Mugellu se rozjela šestá GP letošní sezóny MotoGP a zde jsou výsledky pátečních tréninků.

Slunečné počasí a teploty přes 20°C přivítaly jezdce mistrovství světa silničních motocyklů na trati Mugello v Itálii. Během dnes se teplota trati dostala až k 50°C. V prvním tréninku si jezdci stěžovali na to, že byla trať špinavá a hrbolatější, než loni, ale během odpoledne už byly podmínky lepší.

V nejslabší třídě Moto3 si všech prvních 23 jezdců zlepšilo dopolední časy. Nejlepším z nich byl Tatuski Suzuki z domácího týmu Paola Simoncelliho SIC58 SSquadra Corse. Japonský závodník zajel čas 1:57,467. Na druhém místě skončil překvapivě Kevin Zannoni, který tu jede na TM na divokou kartu. Jeho ztráta je jen 0,039 s a stal se tak nejlepším domácím závodníkem. Třetí pozici obsadil Tony Arbolino s rozdílem 0,047 s a další těsný čas zajel i čtvrtý Niccolò Antonelli, který má ztrátu 0,073 s. Top5 doplnil John McPHee. Z našich jezdců se ani jeden více neprosadil Jakub Kornfeil se oproti ránu zlepšil o sedm desetin vteřiny, ale s časem 1:58,448 osadil 18. místo. Jeho týmový kolega Filip Salač měl zlepšení o vteřinu a s časem 1:58,835 obsadil 22. místo.

V královské třídě MotoGP se oproti ranním časům zlepšili úplně všichni. Nejlepší podívaná to byla na konci druhého volného tréninku, kdy všichni nazuli nové měkké zadní pneumatiky a vypadalo to jako při kvalifikaci. Samozřejmě, že šlo také o zisk prozatímního postupu do druhé části kvalifikace. O velké překvapení se postarali nováčci. Nejprve se do čela dostal Fabio Quartararo, ale poté ho s časem 1:46,732 překonal domácí Francesco Bagnaia. Fabio tak obsadil druhou pozici se ztrátou jen 0,046 s. na místě třetím skončil Danilo Petrucci se ztrátou 0,131 s, ale v boxu nebyl moc spokojený.

Výborný výkon dnes podával Pol Espargaro, který se neustále pohyboval mezi nejrychlejšími. Pol byl i chvíli ve vedení, ale nakonec den ukončil na čtvrtém místě. Pátý nejlepší byl Maverick Viñales a úřadující mistr světa Marc Marquez skončil na šesté pozici. Top10 doplnili Alex Rins, Cal Crutchlow, Jack Miller a Franco Morbidelli, takže dost továrních jezdců zůstalo za hranicí desítky nejlepších. Právě Jack během pokusu o zajetí rychlejšího kola spadl, ale nic se mu nestalo. Během tréninku spadl také Johann Zarco, ale také odešel nezraněn. Jen o 0,079 s za ní skončil Andrea Dovizioso, ale největší zklamání mají asi místní fanoušci z Valentina Rossiho, který obsadil 18. místo, i když je posledním jezdcem ve ztrátě jedné vteřiny. Ještě hůř dopadl Jorge Lorenzo, který skončil dvacátý. Český závodník Karel Abraham obsadil 21. pozici s časem 1:48,146 a ztrátou 1,414 s.

Poslední tréninky tříd Grand Prix vždy patří střední třídě Moto2. Zde to dlouho vypadalo, že se pořadí nezmění, ale na konci druhého volného tréninku se v vedení prostřídali hned tři jezdci. Nejrychlejším z nich byl nakonec Luca Marini s časem 1:51,986, když je o 0,008 s překonal Thomase Lüthiho. Oba dva jsou zároveň jediní, kteří jsou s časem pod 1:52. Třetí pozici obsadil letošní věčný náhradník Mattia Pasini, který tentokrát jede v týmu Petronas. Marcel Schrötter obsadil místo čtvrté a výborné páté místo zajel nováček Nicolò Bulega. Dařilo se i dalším novým jezdcům, když se Jorge Martin, Enea Bastianini a Fabio Di Giannantonio také dostali do Top10. Vůbec se naopak nedařilo dalšímu domácímu jezdci Lorenzovi Baldassarrimu, který je ve vedení šampionátu a dnes byl až ve druhé desítce. Den nakonec ukončil 18. pozicí a tím, že je posledním jezdcem ve ztrátě jedné vteřiny. Alex Marquez se také pohyboval mezi nejlepšími, ale ve druhém tréninku lehce spadl v první zatáčce, ale jeho motorka nechtěla naskočit a než se vrátil do boxů, utekla spousta času a na trať už se nevrátil.

V Mugellu se také představili jezdci Red Bull MotoGP Rookies Cupu, mezi kterými ale letos nemáme žádného závodníka. Ty čekaly dva volné tréninky a kvalifikace.