Výsledky pátečních tréninků Grand Prix Katalánska, která se jede na okruhu v Barceloně.

Sedmá Velká cena letošní sezóny mistrovství světa silničních motocyklů se jede tento víkend na katalánském okruhu poblíž Barcelony u města Montmeló. Víkend začal volnými tréninky. Po ránu bylo oblačno s teplotami kolem 22°C. Na konci druhého tréninku třídy Moto3 začalo lehce poprchávat, ale šlo jen o malou přeháňku, která tolik neovlivnila trať, protože poté vyjeli na okruh jezdci třídy MotoGP a už bylo slunečno a jelo se na pořád slickách. Teplota vzduchu už dosahovala 26°C a trati kolem 35°C. Spousta jezdců pochází ze Španělska, takže je to pro ně druhá domácí GP roku, někteří navíc pochází z okolí okruhu, takže je tohle jejich pravý domácí závod. Díky tomu si někteří připravili speciální zbarvení helmy.

Nejrychlejší čas ve třídě Moto3 zajel domácí závodník Alonso Lopez, který ráno zajel kolo za 1:49,167. Odpoledne se nezlepšil. Za ním skončil v kombinaci časů jeho týmový kolega Sergio Garcia, který ztratil 0,017 s a také získal toto místo díky rannímu času. Místo třetí obsadil Lorenzo Dalla Porta, který byl ve druhém tréninku nejlepší a jeho ztráta je 0,046 s. Gabriel Rodrigo a Tatsuki Suzuki doplnili pětici nejlepších. Jakub Kornfeil během dne zrychlil o dvě desetiny vteřiny a s časem 1:50,245 obsadil kombinované 23. místo. Spousta jezdců se během odpoledne nezlepšila a mezi nimi je i Filip Salač. Nováček ve třídě s ranním časem 1:50,434 skončil na kombinovaném 26. místě.

V královské třídě MotoGP zajel nejlepší čas Fabio Quartararo, který na závěr druhého tréninku nazul nové měkké pneumatiky a v posledním kole z toho byl výsledný čas 1:40,079. Oproti rannímu tréninku tu je zlepšení o téměř osm desetin vteřiny. Za ním skončil Andrea Dovizioso, který o první pozici přišel právě pár vteřin po odmávnutí. Jeho ztráta je 0,281 s. Místo třetí získal Takaaki Nakagami, který ztratil 0,302 s. Jediný, kdo se dnes nezlepšil, byl úřadující mistr světa Marc Marquez, který díky rannímu času skončil na 9. místě. Dobře zajel také Karel Abraham, který figuroval i v průběžné postupové desítce, ale nakonec skončil na 12. místě. Jeho čas 1:40,727 je na tisícinu shodný s Alexem Rinsem. Zpestřením startovního pole jsou Bradley Smith a Syvain Guintoli, kteří tu startují na divokou kartu.

Jako poslední vyrazili na trať jezdci střední třídy Moto2, kde se ale z vedoucí Top10 během tréninku zlepšili jen tři jezdci. Nejrychlejší dnes byl Thomas Lüthi, který ráno zajel kolo za 1:44,673. Za ním skončil domácí závodník Alex Marquez se ztrátou 0,060 s. Třetí nejlepší zůstal Jorge Navarro, který ale během druhého tréninku čelil problémům. Nejprve musel zajet do boxů kvůli technické poruše na své motorce a poté spadl. Místo čtvrté obsadil Augusto Fernandez, který se jako jeden z mála zlepšil a e druhém tréninku zajel nejlepší čas. Pětici nejlepších uzavírá nováček Enea Bastianini.