Pokud do některého odvětví vstoupí legenda mezi obchodníky známá jako Věštec z Omahy, znamená to obvykle, že se mu daří. Pokud to bude platit i u motorek, máme se na co těšit

Warren Buffett (narozen 1930) rozhodně patří mezi geniální obchodníky. Ve svých investičních a obchodních aktivitách se málokdy plete a často svými nákupy mnohokrát dokázal předvídat nové trendy a směr trhu. Díky tomu dnes zabírá v žebříčku nejbohatších mužů světa 4. místo, což znamená, že se bavíme o desítkách miliard dolarů (odhad 73,8). Jeho příběh ale začal úplně jinde – jako šestiletý chlapec začal obchodovat s plechovkami Coca-Coly za pár dolarů. V jedenácti koupil první akcie a už ve čtrnácti byl majitelem několika pozemků, které pronajímal.

V sedmnácti letech nastoupil na univerzitu v Pensylvánii, později přestoupil na Nebraskou univerzitu. Dostudoval ovšem až na Columbia Business School v New Yorku, kde se jeho učitelem a guru stal Benjamin Graham, významný investiční manažer, který zasvětil Buffetta do „velkého“ světa investic a akcií a později ho také zaměstnal. Vlastní investiční firmu Buffett Partnership pak založil v roce 1956, aby v ní pracoval 14 let. Dalším přelomem jeho kariéry se pak stal rok 1962, kdy začal investovat do tehdy textilní firmy Berkshire Hathaway, ze které později jako majoritní vlastník vybudoval významnou investiční kapitálovou společnost.

 

Za zmínku stojí také soukromý život Warrena Buffetta. I přesto, že patří k nejbohatším lidem planety, žije velmi skromně v stále stejném domě v Nebrasce jako kdysi. K jeho mottům patří: „Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné“. Zajímavý člověk.

Zajímavý životní příběh prožil také Detlev Louis (1920 – 2013). Ten v roce 1938 otevřel první prodejnu s motocykly a příslušenstvím pro ně a této činnosti se věnoval celý život. Podařilo se mu vybudovat největší evropskou síť prodejen s motocyklovým příslušenstvím, která má v současné době víc jak 70 prodejen v Německu a Rakousku a desítky odběratelů v dalších státech. A právě síť Detlev Louis GmbH koupila Buffettova Berkshire Hathaway.

 

Warren Buffett sice prohlásil, že jde o „menší investici, než jeho firma obvykle dělá“, ale bavíme se tu o 400 milionech eur, což rozhodně není málo peněz. Analytici se shodují na tom, že zásadní podíl na této transakci má skutečnost, že jde o evropský řetězec a Buffett začal po desítkách let obchodování na domácí půdě investovat právě do Evropy. Každopádně se zdá, že „Věštec z Omahy“ má v evropský motocyklový trh důvěru a to je pro nás dobrým znamením. 

Foto: archiv

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here