Pojďme se v našem nekonečném seriálu o nahánění výkonu, rychlosti a technických dokonalostí na chvilku zastavit. Pojďme si dát kafe a na chvilku se věnovat věcem, které mají na světě maličko jiné opodstatnění. Pojďme se třeba bavit o tom, co je hezké, co má styl.

Když jsem se dozvěděl o téhle partičce holek, upřímně přiznám, že mi srdíčko doslova zaplesalo. Údajně už nějaký čas po Praze jezdí, všechny mají skútr Vespa a všechny jsou nadšené do ježdění, designu a architektury. Okamžitě jsem je chtěl poznat a dozvědět se něco víc. Sám jsem totiž velký obdivovatel „zděné historie“ a takovéhle setkání mi mohlo ještě o trošku víc otevřít obzory. Na snídani do pražské kavárny Louvre nakonec přijala mé pozvání malá, sympatická producentka Michaela, která se na místo našeho setkání dopravila (ač byl již listopad!) jak jinak, než za řidítky své malé padesátkové Vespy…

MH: Na vašich profilech na FB se čtenáři dočtou mimo jiné o takzvané Urban Vespa Tour… Takže holky, které se na motorkách potulují městem? To zní romanticky…

Michaela: Ne, ne. Tak to úplně není. Jsme vlastně čtyři kamarádky, které spojuje jednak styl práce, všechny se pohybujeme u filmu a reklamy – a zároveň máme společný zájem o architekturu a jedinečný svět slavných pražských vil.

MH: Co to znamená – slavná vila?

Michaela: Ona existuje edice knih „Slavné vily“ nakladatelství FOIBOS a z jedné z nich o Praze čerpáme. Každá z nás si vždycky zvolí jednu pražskou čtvrť, v knížce pak najde pro ostatní něco zajímavého, trošku to nastuduje, připraví si něco jako referát. A pak se jedeme společně na to místo podívat. Zajímá nás to a výhodou je, že po takové přípravě víme, na co se zaměřit, můžeme nasát více atmosféry, protože známe historii toho místa.

MH: Jezdí vás dlouhá kolona?

Michaela: Jak říkám, jsme čtyři holky, takové to hlavní jádro. Pomalu se nám hlásí i další zájemci, ale my to nechceme nějak moc rozšiřovat – měla by to pořád zůstat taková spíš parta lidí, kteří mají společné zájmy. Do skupiny se tedy sice přidali další, ale na výlet se s námi zatím nikdo neodvážil J

MH: A teď mi pověz, jak vzniklo spojení – architektura a skútry Vespa?

Michaela:To je jednoduché. Vespa je motorka, která je designově neuvěřitelně povedená a má nezaměnitelný styl. Architektura zajímavých lokalit splňuje přesně to samé. Tohle se k sobě prostě hodí a alespoň podle nás čtyř to k sobě ideálně patří. Žádná z nás tyhle věci nikdy přímo nestudovala a snad o to víc nás to fascinuje a baví.

Konkrétně je potom za tím jedna odpolední vyjížďka, kdy se Wendulka a Táňa (zakladatelky UVT) byly po práci projet na skútrech Vespa. Stály kousek od vily Jindřicha Plachty na Vinohradech, povídaly si o architektuře, o životě a řekly si, že uspořádají vyjížďky po Praze. Tak vznikl projekt Urban Vespa tour – výlety s kulturním podtextem.

MH: Když se někam přižene skupinka čtyř holek, které zaparkují skútry a obhlížejí nějaký dům, to přeci musí vzbudit rozruch (a možná i podezření). Jaké třeba máte s tímhle zkušenosti?

Michaela: Většinou jsou reakce docela dobré. Majitelé a obyvatelé těch vyhlášených vil většinou vědí, že bydlí v něčem výjimečném, a většinou jsou na zájem i zvyklí. Vlastně se nám stalo jen jednou, že jsme byly odněkud vykázány. Většinou je to spíš naopak, když lidé vidí zájem a čtyři mladé holky, tak nám prohlídku spíš umožní a stalo se nám už i to, že jsme se dostali na návštěvu dovnitř do interiéru

…více si přečtete v Motohouse 12/2010

Foto: archiv VUT

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here