Devátá etapa rallye Dakar 2019 je za námi a zde je její shrnutí.

Letošní ročník dálkové rallye Dakar už míří ke svému konci. Závodníci dnes absolvovali devátou etapu, která je předposlední, protože letos se jede závod na etap deset. Na území Peru dnes jeli trasu kolem města Pisco, která opět měřila přes 300 kilometrů a byla poslední velkou zkouškou. Zítřejší etapa už je vypsána na mnohem menší porci kilometrů, aby si všichni mohli hlavně užít závěrečné pódium v Limě.

Dnešní etapa byla charakteristická velice vyrovnanými výkony a překvapivými výsledky některých závodníků. Mezi jezdci byly často rozdíly ve vteřinách, hlavně mezi těmi, kteří zároveň bojují o celkové vítězství. Tomu také pomohl hromadný start po skupinách. Etapu výborně rozjel Daniel Nosiglia Jager s Hondou, který startoval ze sedmnáctého místa. Ten jel ve dvojici s Michaelem Megem a společně byli na prvních dvou WP velice rychlí. Daniel se dostal do vedení a Michael byl pátý průběžně. Tak pokračovali dál a na WP2 měli na vteřinu shodný čas. Zároveň měli náskok kolem tří minut na zbytek startovního pole. Až na WP4 přišlo lehčí zaváhání a dostali se na 9. a 10. místo, nicméně v závěru etapy se vrátili do vedení a Michael Metge v sedle Sherca mohl slavit etapové vítězství. Daniel skončil za ním se ztrátou dvou minut.

Adrien Van Beveren

Úvod dnešní etapy rozjeli Pablo Quintanilla, Matthias Walkner, Toby Price, Andrew Short či Xavier De Soultrait opatrněji, když měli ztráty kolem tří minut a pohybovali se v průběžném pořadí až kolem 20. míst. Hned poté ale svůj čas zlepšovali a rozdíly mezi jezdci různých továrních týmů byly ve vteřinách. To se nakonec ukázalo i v cíli. Na třetím místě skončil Pablo Quintanilla se ztrátou 3:28, ale jen o vteřinu za ním projeli se shodným časem Matthias Walkner a Toby Price. Další vteřinu ztráty má šestý JI Cornejo Flormimo. Sedmý a osmý Andrew Short a Kevin Benavides mají také na vteřinu stejný čas.

Dnes naopak závod skončil pro Adriena Van Beverena, kterému se 16 km před cílem rozbil motor na jeho Yamaze, takže končí v závodě opravdu kousek před cílem. Zároveň odstupuje z celkové čtvrté pozice a potkal ho podobný osud, jako včera Rickyho Brabce.

Nehoda Jana Brabce, po které uvedl, že si asi 100 km nepamatuje…

Z českých jezdců zajel nejlépe stejně jako v posledních etapách Milan Engel, který obsadil 20. místo se ztrátou 40:44. Garrett Poucher z týmu Ondřeje Klymčiwa se celý den pohyboval v třicítce nejlepších a nakonec dojel etapu na 28. pozici se ztrátou 54:01. Jan Brabec etapu rozjel pomaleji a na úvod nabral čtvrt hodiny ztráty, takže se propadl na 45. místo. Od té chvíle zrychloval a dostal se i na 25. místo. Nakonec byl v cíli 36. se ztrátou 1:11:01. Petr Vlček se celý den pohyboval víceméně kolem 44. místa. V cíli byl na 43. místě se ztrátou 1:39:49. Jan Veselý dorazil do cíle se ztrátou 3:54:25 a tím pádem se zařadil na prozatímní 73. místo. Gabriela Novotná dokončila dnešní etapu se ztrátou 4:34:24, takže tím obsadila 75. místo.