Na Slovakiaringu se dnes odjely první závody šampionátu Alpe Adria, u kterého se jede také MMČR a evropské šampionáty.

Alpe Adria Cup 600 a 1000

První závody víkendu na Slovensku čekaly jezdce Cupů Alpe Adria v kategoriích 600 a 1000. Startovka nebyla moc zaplněná, protože většina jezdců volí stockové či superbikové třídy. V šestkách tak nastoupili tři jezdci, kteří si rozebrali poháry. Vítězem se stal Amir Osmanovic, za kterým skončili Petr Svoboda a Michal Kněžovič. V silnější kategorii bylo jezdců více, mezi kterými byl nejlepší Robin Kraaikamp. Ten projel cílem s náskokem pěti vteřin na druhého Radoslawa Brandebura a třetí pozici obsadil Radek Kubišta.

Výsledky závodu

Supersport 300

Závod třídy Supersport 300 nakonec ovládli jezdci z českého ACCR Czech Talent Teamu – Willi Race. Pro vítězství si dojel po výborné stíhací jízdě Oliver König. Oliver musel do závodu startovat až ze 17. místa, protože měl v kvalifikaci problém s motorkou a nezajel žádné rychlé kolo. Během chvíle se ale dostal do vedoucí skupiny, kde jeli domácí Maxim Repák a týmový kolega Vojtěch Schwarz. Po pár kolech se na čele osamostatnila dvojice Oliver König a Maxim Repák, která si nic nedarovala a oba se neustále předjížděli. Maxim nakonec v závěru závodu spadl a Oliver si tak nikým neohrožený dojel pro vítězství. Vojtěch Schwarz si dojel pro druhé místo a stupně vítězů doplnil juniorský reprezentant tohoto týmu Miloslav Hřava. S Mílou na začátku závodu jela také početná skupina jezdců, takže i zde probíhaly souboje.

Superstock 600

Nejpočetnější startovní pole jsme mohli sledovat v kategorii Superstock 600, do které mělo nastoupit čtyřicet závodníků. Ze čtvrtého místa měl startovat Jiří Mrkývka, ale ten nakonec do závodu nevyjel. Nejlepší startovní místo tak držel sedmý Michal Chalupa.

Po startu se vedení ujal Felix Nassi, za kterým jeli Richard Bodis a Thomas Eder. Do boje o vítězství se poté zapojil i Martin Vugrinec, ale ten nakonec pár kol před cílem spadl. Na čele se odrthla dvojice Richard Bodis a Fleix Nassi, kteří měli náskok na zbytek startovního pole přes deset vteřin. Pro vítězství si nakonec dojel Richard Bodis, druhý skončil Felix Nassi s rozdílem jen 0,181 s a pódium doplnil Julian Trummer. Z našich jezdců nakonec dojel nejlépe Jaromír Chlup, který zajel 11. místo.

Superstock 1000

Dalším závodem v pořadí byl vypsán pro třídu Superstock 1000, který se jel na 12 kol a jde zároveň o evropský šampionát. I přes to, že bylo startovní pole docela malé, měli jsme tu spoustu českých závodníků. Z pole position startoval Michal Filla, třetí pozici na startu měl Michal Prášek a dále tu jeli Václav Bittman, Dominik Jůda, Karel Pešek a Michal Šembera.

Do závodu skvěle odstartoval Michal Filla, který se snažil svým soupeřům hned ujet. Náskok si ale nevyjel tak velký a dotáhla se na něj čtveřice Christofer Bergman, Arnauld Friedrich a Michal Prášek. Michal Prášek se postupně před své soupeře dostal a spolu s Michalem Fillou poté rozpoutali skvělou bitvu o vítězství. Oba dva si několikrát prohodili pozice a hlavně, ujeli všem ostatním, na které zbyl boj o poslední pódiové umístění. Souboj obou dvou českých jezdců nakonec skončil velice nešťastně, kdy došlo při nájezdu do posledního kola ke kontaktu. Oba skončili v spadli při dost ošklivě vypadajícím pádu. V kačírku  za nimi skončil i Marek Szkopek. Závod byl poté ukončen červenou vlajkou.

Vítězem závodu byl nakonec klasifikován Arnaud Friedrich, druhý skončil Mate Laczko a třetí Dominik Jůda.

Během závodu třídy Superbike bylo oznámeno, že jsou Michal Prášek i Michal Filla v pořádku, nicméně Michal Filla bude muset zítra ještě na lékařskou prohlídku.

Superbike

Tak, jak byly předchozí závody zajímavé a plné soubojů, nejsilnější třída Superbike naopak tak zajímavá nebyla. Závod s naprostým přehledem ovládl Karel Hanika. Brněnský rodák sice špatně odstartoval, ale během prvního kola se ujal vedení a před sebe už nikoho nepustil. Co víc, v každém kole jezdil o více než vteřinu rychleji než zbytek startovního pole, takže svůj náskok hodně navyšoval. V cíli byl první s rozdílem téměř dvaceti vteřin po závodě vypsaném na 13 kol.

Na druhém místě se dlouhou dobu držel polský závodník Pawel Szkopek. Nejvíce se na začátku bojovalo o třetí místo, ale i poté mezi jezdci vznikly větší mezery. Na třetím místě jel dlouho Ondřej Ježek, který ale postupně začal stahovat Pawla Szkopka a dvě kola před cílem ho předjel. Nakonec tak s Karlem Hanikou týmu dovezli dvě nejlepší pozice a na Pawla Szkopka zbylo třetí místo. Další čeští jezdci skončili až za Top10.

Supermono a Honda Talent Challenge

Poslední závod čekal jezdce tříd Supermono a Honda TC. Závod s přehledem ovládl holandský závodník Jerry von de Bunt, kterému chvíli stačili dva další jezdci, ale nakonec se od nich odpoutal a dojel si pro vítězství s náskokem devíti vteřin a zároveň vyhrál ve třídě Supermono. Nejzajímavější souboje probíhaly za ním, kde proti sobě jeli Tino Hole a Luca Gottlicher, oba ze třídy Honda TC. Z vítězství v této kategorii se nakonec radoval Tino a Luca skončil druhý. Za nimi vznikla další velká mezera, kde dojel celkově druhý ve třídě Supermono Josef Frauenschuh a třetí v této kategorii skončil Daniele Scagnetti. Třetí pozici v Honda TC získal Florian Weiss. Z českých jezdců skončil nejlépe Marek Němeček, který závod dokončil na 15. místě a celkově byl 9. ve třídě Supermono. Ladislav Vojto a Libor Kamenický se pohybovali až ke konci startovního pole.