Výsledky pátečních volných tréninků Grand Prix Rakouska, která se tento víkend rozjela na Red Bull Rigu.

Mistrovství světa silničních motocyklů se tento víkend přesunulo na rakouský okruh Red Bull Ring, kde se jede 11. Velká cena letošní sezóny. Po včerejším dešti byly po ránu nad okruhem mraky, nicméně během chvíle se roztrhaly. Celý den bylo pěkné slunečné počasí a teplota vzduchu vystoupala k 28°C.

Jako první se na trať vydali jezdci nejslabší třídy Moto3. Trénink výborně rozjeli oba dva naši závodníci, kdy Jakub Kornfeil obsadil první příčku s časem 1:36,967 a jeho týmový kolega Filip Salač uzavřel desítku nejlepších se ztrátou 0,655 s. Během odpoledne se zrychlilo a nejlepším byl Celestino Vietti z týmu SKY VR46, který zajel kolo za 1:36,585. Za ním skončil John McPhee se ztrátou jen 0,031 s a třetí nejlepší byl Tatsuki Suzuki se ztrátou 0,053 s. Z našich jezdců byl lepší Filip Salač, který obsadil deváté místo se ztrátou 0,578 s. Jakub Kornfeil si čas z rána nezlepšil a s kolem za 1:37,327 skončil na 11. místě. V kombinaci všech časů skončil Kuba díky rannímu času na 5. místě a Filip se udržel v Top10.

V královské třídě MotoGP víkend nejlépe rozjel Andrea Dovizioso s časem 1:24,033, který tak potvrdil, že tento okruh Ducati stále sedí. Za ním skončil úřadující mistr světa Marc Marquez se ztrátou 0,185 s a třetí nejlepší byl Maverick Viñales, který ztratil 0,247 s. Jack Miller byl opět nejlepším satelitním jezdcem a Top5 uzavíral Valentino Rossi. Odpoledne se zrychlilo o přibližně jednu desetinu vteřiny a nejlepším jezdcem byl Marc Marquez s časem 1:23,916. Jen o 0,066 s za ním skončil Maverick Viñales a Andrea Dovizioso si čas nezlepšil, navíc spadl. Díky rannímu času skončil na kombinovaném třetím místě. Nejlepším satelitním jezdcem byl odpoledne Takaaki Nakagami, který skončil a třetím místě a v kombinaci je to místo čtvrté. Karel Abraham si čas oproti ránu zlepšil o dvě desetiny vteřiny a s kolem zajetým za 1:25,139 skončil v kombinaci časů na 19. místě.

Ve střední třídě Moto2 dnes zahájil nejlépe Augusto Fernandez, který zajel čas 1:29,264. Za ním skončil Iker Lecuona s rozdílem 0,046 s a Marcel Schrötter byl ráno třetí se ztrátou 0,072 s. Ve druhém tréninku se na hranici 1:29 dostal Brad Binder, který zajel kolo za 1:29,029. Jak bývá zvykem, za ním sou rozdíly v tisícinách a druhý skončil Tetsuta Nagashima, který ztratil 0,090 s. Třetí nejlepší dnes byl Thomas Lüthi se ztrátou 0,118 s. Jorge Navarro skončil čtvrtý a na pódium z Brna dobře navázal nováček Enea Bastianini, který uzavřel Top5. Augusto Fernandez si čas z rána nezlepšil, ale díky němu v kombinaci časů obsadil šesté místo.

V Rakousku se při svém druhém závodním víkendu představili jezdci třídy MotoE, kde se závodí na stejných elektrických motocyklech Energica. Nejlepší byl vítěz ze Sachsenringu Niki Tuuli s časem 1:35,866. Za ním skončil Bradley Smith se ztrátou 0,072 s a třetí byl Mike Di Meglio. Během tréninku Moto2 ale v depu této třídy vypukl požár, který se všudypřítomným hasičům podařilo uhasit. Poté už se rozjel druhý trénink této třídy. Niki Tuuli opět potvrdil roli favorita a byl nejrychlejší s časem 1:35,225. S tím si vyjel poměrně velký náskok, když druhý skončil Mattia Casadei se ztrátou 0,620 s a třetí skončil Bradley Smith se ztrátou 0,621 s, takže na Mattiu ztratil jen jednu tisícinu vteřiny.

Na trati se také představili jezdci Red Bull MotoGP Rookies Cupu, mezi kterými letos nemáme českého zástupce. Kromě dvou tréninku je na závěr pátečního programu čekala kvalifikace.Nejlepším v kvalifikaci byl Alex Escrig s časem 1:40,269.