Nejen Evropou živ je motocyklový svět. Na přelomu října a listopadu se v Japonsku otevře významný domácí motoristický veletrh a Yamaha si na něj přichystala několik zajímavých lákadel

Pravdou je, že japonský trh je radikálně odlišný od toho evropského, prodávají se zde jiné motorky a mnohem větší důraz je kladen na menší objemy. Také z toho důvodu se zde mnohem víc rozjíždí použití elektromotorů, což novinky Yamahy představené před Tokyo Motor Show potvrzují.

 

Rozhodně nejzajímavějším konceptem, alespoň co se techniky a designu týče, je PES2. Sportovní motorka zaujme nejen neobvyklými tvary kapot, ale také pohonem. O ten se starají hned dva elektromotory. Ten první je tradičně umístěn v trupu stroje, druhý pak v náboji předního kola, o jehož pohon se stará, navíc neobvykle na jednostranné vidlici. Oba motory jsou pak napájeny z vyjímatelného balíku Li-Ion baterií, kterému u Yamahy říkají Smart Power Module. Víc informací o technice ale Yamahy nepustila, pouze předpokládanou hmotnost do 130 kg, půjde tedy nejspíš o alternativu k maloobjemovým sportovním motorkám.

 

Do podobné kategorie bude patřit také druhá z novinek pojmenovaná PED2. Ta se podle Yamahy vejde do 100 kg. Baterie stejné, tedy vyjímatelný balík Smart Power Module, ovšem pohon klasicky jen na zadní kolo. Do třetice elektrika a její skloubení s horským kolem v podobě YPJ-MTB konceptu s motorem s výstupním výkonem 250 W a kapacitou baterií 400 Wh.

 

Na domácí trh je zaměřen také další koncept, tentokrát se spalovacím motorem o objemu 125 cm3. Resonator 125 očividně vychází z řady SR, ale najdeme tu mnohem víc propracované detaily. Zaujmou třeba dřevěné panely na nádrži nebo naopak moderní prvky v podobě velkého digitálního displeje a vestavěné akční kamery.

 

A bude toho ještě víc, zatím bez jakýchkoliv dalších údajů Yamaha lehce poodkryla dva projekty – tří nebo čtyřkolový motocykl LMW a také malý automobil inspirovaný světem motocyklů. Očividně se máme na co těšit.

Foto: Yamaha

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here