Uplynulý víkend se na Sachsenringu odehrála již 80. Grand Prix na území Německa a co zajímavého se tu stalo?

Ještě předtím, než vůbec Velká cena Německa vypukla, proběhly internetem zprávy, že jde o poslední MotoGP na Sachsenringu. O tom se hodně mluvilo během víkendu, což možná podpořilo i velkou návštěvu fanoušků. Podle posledních informací se ale naopak mluví o tom, že by se tento okruh měl v kalendáři MotoGP udržet i na dále. Sachsenring je totiž v podobné situaci, jako před pár lety Brno, kdy to také vypadlo, že o tyto závody přijdeme.

Jak bylo zmíněno, během víkendu byly tribuny plné. Konkrétně tu v pátek bylo 32 657 diváků, v sobotu 71 456 diváků a v neděli 89 242 diváků. To dohromady dává návštěvnost 193 355 diváků.

Tím, že je závodní trať postavená v kopci a je hodně na těsno, depo závodních strojů je rozděleno na tři části. V první části, která je hned u výjezdu z boxů, mají zázemí samozřejmě týmy z MotoGP a některé týmy nižších tříd. Ve druhé části, která je naproti na druhé straně cílové rovinky, jsou zbylé týmy Moto3 a Moto2 a je tu veškeré zázemí týmů (hospitality) a část obytných vozů jezdců. Ve třetím depu byly jezdci ADAC a Rookies Cupu. Na dalších volných místech pak jsou rozprostřeny po celém areálu týmové kamiony a další motorhomy.

Úřadující mistr světa Marc Márquez potvrdil, že se mu na Sachsenringu neuvěřitelně daří. Už v sobotní kvalifikaci si vyjel pole position, která pro ně j byla devátou v řadě na této trati, včetně šesti pole position v královské třídě MotoGP. Tím vyrovnal rekord v počtu pole position na jedné trati, který získal letos na trati v Austinu. Pro Marca to byla také 48. pole position při 99. startu v královské třídě a celkem 76. v jeho kariéře v Grand Prix.

Marc Marquez

Marc Marquez na to v neděli výborně navázal a oslavil deváté vítězství v řadě na této trati, včetně všech vítězství od vstupu do královské třídy MotoGP. Celkem už má napříč všemi třídami na svém kontě 66 vítězství a jen jedno vítězství ho dělí od toho, aby vyrovnal počet výher Jorge Lorenza a dostal se na sdílené páté místo v celkové klasifikaci všech závodníků historie v počtu vítězství.

Honda v poháru konstruktérů rozšířila svůj bodový náskok na 40 bodů nad Yamahou.

I přes to, že si Valentino Rossi v pátek stěžoval na svůj výkon, kdy skončil hluboko ve startovním poli, podařilo se mu s týmem YZR-M1 dobře naladit a v neděli skončil druhý. Po závodě sršel radostí a tento závod označil za nejlepší v letošní sezóně. Letos oslavil již páté umístění na stupních vítězů, ale na výhru stále čeká od loňského Assenu. Díky tomu si udržel druhé místo v šampionátu se symbolickou ztrátou 46 bodů na Marca Marqueze a náskokem deseti bodů na svého týmového kolegu Mavericka Viñalese.

Yamaha na Sachsenringu oslavila první dvojité umístění na stupních vítězů v této sezóně. Díky tomu je tým Movistar Yamaha ve vedení šampionátu mezi týmy s 228 body a náskokem 14 bodů na tým Repsol Honda.

Yamaha naposledy vyhrála loni v Assenu, takže má za sebou 19 závodů bez výhry. Nejdelší šňůru bez vítězství zažila mezi léty 1997 a 1998, kdy nevyhrála v 22 závodech za sebou.

Němečtí fanoušci si mohli užít návrat svého jezdce Stefana Bradla na závodní trať. Ten zde nahradil zraněného Franca Morbidelliho, který se snažil do sedla své motorky vrátit, ale nešlo to a Stefan zavzpomínal na svou éru v MotoGP. Závod dokončil na 16. místě a od bodované patnácté pozice ho dělily jen čtyři vteřiny.

Stefan Bradl

Danilo Petrucci startoval z druhé místa a tím vyrovnal svůj nejlepší kvalifikační výsledek v MotoGP.

Jorge Lorenzo startoval na Sachsenringu ze třetího místa, což je jeho nejlepší kvalifikační výsledek na této trati od chvíle, co byl třetí v roce 2015.

Dani Pedrosa se rozhodl na Sachsenringu oznámit konec své kariéry v MotoGP. Nedělní závod dokončil na osmém místě.

Závodní víkend se nevydařil bratrům Espargarovým. Aleix Espargaro spadl během ranního warm upu ve čtvrté zatáčce a kvůli tomu byla vyvěšena červená vlajka. Aleix skončil v nemocnici v Chemnitz. Jeho bratr Pol spadl hned v prvním kole odpoledního závodu spolu s Alexem Rinsem.

Velice rozdílné výsledky měli jezdci týmu Ángela Nieta. Álvaro Bautista získal nejlepší výsledek sezóny, když dojel pátý, zatímco Karel Abraham dojel osmnáctý, ale oba dva mají rozdílné motorky.

Těžký pád měl také Mika Kallio, který v Německu startoval na divokou kartu, ale spadl hned ve druhém volném tréninku. Při pádu si zranil pravé koleno a odcestoval do Finska na operaci.

Michelin kvůli charakteru okruhu přivezl do Sachsenringu i asymetrickou přední pneumatiku s tvrdší levou stranou.

Mattia Pasini vyhrál v kvalifikaci třídy Moto2 a získal sedmou pole position v této třídě. Tím se stal nejlepším Italem v největším počtu získaných pole position v Moto2. Mattia je zároveň nejstarším jezdcem, který se v Moto2 kvalifikoval na první pozici, když mu bylo 32 let a 335 dní. Mattia nakonec v závodě spadl a nedokončil ho.

Brad Binder vyhrál závod Moto2 na Sachsenringu a oslavil své první vítězství v této třídě. Možná, že i díky tomu poté prodloužil smlouvu s týmem Ajo KTM.

Luca Marini

Luca Marini má výbornou formu v posledních závodech. Na Sachsenringu skončil druhý, což je pro něj nejlepší kvalifikační výsledek a byla to druhá první řada za sebou. V závodě na to navázal třetím místem, které pro něj bylo první umístění na stupních vítězů v Grand Prix.

Na druhém místě v závodě Moto2 skončil Joan Mir, pro kterého to byl doposud nejlepší výsledek ve třídě Moto2. Předtím skončil dvakrát třetí v závodech ve Francii a Itálii.

Třetí pozici na startovním roštu ve třídě Moto2 získal Francesco Bagnaia, takže jsme měli v první řadě tři Italy. V závodě musel vyjet mimo trať při pádu Mattii Pasiniho a tím přišel o stupně vítězů a dojel dvanáctý. Kvůli tomu přišel také o bodový náskok v šampionátu a nyní vede jen o 7 bodů před Miguelem Oliveirou.

Domácí závodník Marcel Schrötter skončil v závodě šestý, což je pro něj nejlepší výsledek na tomto okruhu.

Výborný víkend zažil Jorge Martin, který v Moto3 vyhrál v kvalifikaci a na to navázal při závodě, ve kterém také vyhrál. Celkem to pro Jorgeho byla 15. pole position v Grand Prix a šestá v této sezóně a páté vítězství tohoto roku. Ve vedení šampionátu má náskok sedmi bodů na Marca Bezzecchiho.

Jakub Kornfeil předvedl další stíhací jízdu, když po startu z 21. místa projel cílem na 7. místě.

Bratři Can a Deniz Öncü si odvezli ze Sachsenringu vítězství v závodech Red Bull MotoGP Rookies Cupu. V prvním závodě vyhrál Deniz a Can byl druhý, ve druhém závodě si pozice přehodili.

Pěkný závodní víkend prožil také Filip Salač, který v prvním závodě obsadil 4. místo a ve druhém místě doplnil stupně vítězů. Díky tomu se dostal na průběžné třetí místo v šampionátu.