Výsledky nedělních závodů Velké ceny Argentiny 2019.

Moto3

První závod byl vypsán pro třídu Moto3 na 21 kol a v Argentině zatím vydrželo suchu. Teplota vzduchu byla 25°C a trati 28°C. I když bylo od ráno oblačno, zatím nepršelo a všichni doufali, aby nezačalo.

Závod nejslabší třídy byl opět skvělou podívanou, kdy se bojovalo od prvního kola až do posledního. Do každé zatáčky najíždělo několik jezdců vedle sebe a o stupně vítězů jela celý závod skupina přibližně dvaceti závodníků. Bohužel hned na začátku závodu skončily naděje na dobré výsledky pro oba dva naše závodníky. Nejprve spadl ve 13. zatáčce Filip Salač a hned o kolo později spadl ve stejném místě i jeho týmový kolega Jakub Korfeil. Filip spadl po kontaktu s jiným jezdcem, Kubovi se podklouzlo přední kolo, když se snažil dotáhnout na vedoucí skupinu. Oba dva se do závodu vrátili, ale bylo jasné, že se na body nedostanou.

Z prvního pódia a zároveň vítězství v kariéře se nakonec radoval Jaume Masia, který nejlépe zvládl poslední kolo. Jaume včera oslavil svou premiérovou pole position a i když byl jeho start horší, dokázal se ve vedoucí skupině udržet celý závod. Na tento víkend nezapomene, po závodě byl plný emocí a nevěděl, co říct. Na druhém místě skončil Darryn Binder a stupně vítězů doplnil Tony Arbolino. Pódium se snažil získat i domácí závodník Gabriel Rodrigo, ale v posledním kole málem spadl po kontaktu s jiným jezdcem a cílem nakonec projel šestý. Jakub Kornfeil a Filip Salač dojeli závod na 24. a 25. místě.

Moto2

Druhý závod v pořadí čekal závodníky střední třídy Moto2, který byl vypsán na 23 kol. Nakonec se i tento závod odjel na suché trati. Závodu se nezúčastnil Raul Fernandez, který si včera ve třetím volném tréninku zlomil zápěstí a nakonec nezávodil ani Xavi Vierge. Xavimu, který měl jet z pole position, hned v zahřívacím kole přestala jet motorka, takže na své soupeře koukal zpoza svodidel.

Nejlépe do závodu odstartoval Marcel Schrötter, ale následně se do vedení dostal Remy Gardner, který se ostatním začal vzdalovat. To ale netrvalo dlouho a o vítězství se sjela čtyřčlenná skupina ve složení Remy Gardner, Marcel Schrötter, Alex Marquez a Lorenzo Baldassarri. Za nimi jela druhá početná skupina, ze které odpadli jedni z favoritů Thomas Lüthi a Sam Lowes. Ke konci závodu se k vedoucí skupině dotáhli i Brad Binder a Iker Lecuona.

Pro druhé vítězství v sezóně si nakonec dojel Lorenzo Baldassarri, který si tak navýšil náskok v šampionátu. Na druhém místě skončil Remy Gardner a stupně vítězů doplnil Alex Marquez. Marcel Schrötter nakonec po souboji s Bradem Binderem projel až šestý.

MotoGP

Na závěr argentinské Velké ceny přišel závod královské třídy MotoGP, který se jel na 25 kol. Předpověď počasí se naštěstí nevyplnila a celý závod bylo polojasno. Navíc bylo mnohem větší horko než o víkendu, když měl vzduch  28°C a trať od 38°C do 43°C.

Druhý závod sezóny ovládl Marc Marquez, který měl celý víkend výborné tempo. Úřadující mistr světa nedal nikomu šanci a od prvních chvil postupně navyšoval svůj náskok ve vedení. Už po první kole vedl o jednu vteřinu a tak to pokračovalo celý závod. I když v závěru zdravil fanoušky a svůj tým na cílové rovince, přesto projel s náskokem téměř deseti vteřin.

O druhé místo to bylo napínavé celý závod hlavně mezi Andreou Doviziosem a Valentinem Rossim. Není divu, že tento souboj byl na kamerách nejčastěji. Oba Italové si několikrát prohodili pozice a co víc, v posledním kole se Vale v sedmém kole dostal pod Doviho a urval pro sebe druhé místo. Dovi tak doplnil stupně vítězů, kde byli zástupci tří různých továren. Díky vítězství a tomu, že byl Andrea Dovizioso třetí, se Marc Marquez dostal do vedení šampionátu. O druhé místo to nebylo jen o zmíněných dvou jezdcích, ale víceméně celou dobu tu jela početnější skupina, kde byli také Jack Miller, Franco Morbidelli, Danilo Petrucci a Maverick Viñales. Ve druhé polovině závodu se začal k přední skupině dotahovat i Alex Rins, který se rychle zapojil do soubojů s ostatními.

Jedenáct kol před cílem závod skončil pro Karla Abrahama, který se pohyboval kolem 20. místa, ale poté spadl v 1. zatáčce. O kolo později ve stejném místě spadl i jeho týmový kolega Tito Rabat. V úplně posledním kole společně spadli Franco Morbidelli a Maverick Viñales v sedmé zatáčce, takže přišli o pěkné umístění v Top10.

Velkou stíhací jízdu předvedl Cal Crutchlow, kterému bylo oznámeno, že ulil start a musel projet boxy. Poté se samozřejmě zařadil s velkou ztrátou na konec startovního pole, ale vše začal stahovat a nakonec si připsal body za 13. místo.