První květnový den opustila svět velká legenda silničních motocyklových závodů, fenomén padesátých let, Geoffrey Ernest Duke

Z legendárního ostrova Man, který Duke tolik miloval, že se zde rozhodl prožít podstatnou část života, dorazila o víkendu smutná zpráva – ve svých 92 letech opustil náš svět Geoff Duke (29. 3. 1923 – 1. 5. 2015). Jméno tohoto Brita milovníkům závodů asi netřeba příliš představovat. Mezi lety 1950 a 1958 dokázal se stroji Norton a Gilera získat šest titulů mistra světa Grand Prix (2x v 350 ccm a 4x v 500 ccm), vyhrál 33 velkých cen. Stejně tak se mu dařilo na Brity milovaném TT, i odsud si odvezl šestkrát zlato. 

Nebyly to ale jen samotné závody, v čem Duke vynikal. V padesátých letech nepatřil motocyklový sport v Británii mezi ty zrovna oblíbené, ale Duke díky svým úspěchům, ale také šarmu dokázal zvitězit v anketě o sportovce roku a o dva roky později byl dokonce vyznamenán Řádem britského impéria. Kromě toho se stal prvním závodníkem, který si nechal ušít jednodílnou koženou kombinézu, která dnes patří ke standardu. Poslední závod jel Duke v roce 1959, ale i po té se věnoval motocyklovým a automobilovým závodům jako manažer a obchodník. Jeho syn Peter pak založil firmu Duke Video, kterou také dobře znáte.

R.I.P. Geoff Duke

Foto: archiv

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here