neděle 14. ledna – 8. etapa: Uyuni – Tupiza
Rychlostní zkouška: 498 km / celkem 585 km

Dnes je na programu druhá část maratónské etapy, která sama o sobě má neuvěřitelně dlouhou rychlostní zkoušku. Ta je nejdelší v letošní rally a jezdci si na ní musejí dát pozor především na vysokohorské písečné duny ve výšce 3500 m/m. Ale cesta povede i horskými průsmyky ve výšce až 4800 m/m, což ještě více znásobí obtížnost dnešní trasy, do které všichni startují poté, co noc strávili bez pomoci svých servisních týmů.

———————————————————

De Soultrait havaroval a odstoupil z rally

Francouzský jezdec Xavier de Soultrait, který se po polovině rally držel na celkovém osmém místě, dnes na 171. kilometrů rychlostní zkoušky havaroval. Kvůli zranění si musel nechat zavolat záchranáře, kteří ho následně transportovali do nemocnice s podezřením na zlomeninu levého lokte a kolena. Pro jezdce továrny Yamaha tak letošní ročník Rally Dakar předčasně skončil.

Ztráta Quintanilly

Chilský jezdec Pablo Quintanilla v dnešní etapě havaroval. Naštěstí se jeho pád obešel bez vážnějších poranění, nicméně byla z toho velká ztráta a opuštění 8. pozice v celkové top ten.

Meo skvěle zafinišoval a vyhrál etapu

Své druhé letošní etapové vítězství si připsal francouzský tovární jezdec KTM, Antoine Meo. Ten skvěle začal, jezdil více jak polovinu etapy na první pozici, ale před sedmým kontrolním bodem se před něj dostal Američan Ricky Brabec, nicméně Meo zaútočil a v posledním měřeném úseku se před továrního jezdce Hondy dostal a zaslouženě zvítězil. Ricky Brabec dokončil etapu druhý, zatímco pro úspěch v podobě třetí pozice si dojel vítěz Dakaru z roku 2016, Australan Toby Price.

Svitko se posunul celkovým pořadím

Skvělý den má za sebou slovenský jezdec Štefan Svitko. Ten celých bezmála 500 kilometrů rychlostní zkoušky jezdil v top ten, aby cílem projel na výborném pátém místě. Dokázal porazit Španěla Gerarda Farrese Guella a díky odstoupení Xaviera de Soultraita a problémům Pablo Quintanilly, se v celkové klasifikaci posunul již na průběžné sedmé místo.

Engel opět nejlepší Čech

Do cíle etapy dnes opět přijel jako nejlepší český závodník Milan Engel, který si dnešním 25. místem vylepšil letošní nejlepší etapový výsledek. Druhým českým jezdcem v cíli byl Jan Brabec, který přijel s 34. nejlepším časem. Na 45. místě přijel do cíle David Pabiška a na 56. místě Petr Vlček. Jan Veselý dokončil etapu na 79. místě, zatímco Gabriela Novotná do cíle dojela na 90. místě.

Vitse vyhrál etapu čtyřkolek, Casale nadále vede celkově

Vítězem dnešní náročné etapy se v kategorii čtyřkolek stal francouzský závodník Simon Vitse, kterého v cíli následoval druhý Marcelo Medeiros z Brazílie. Třetí místo vybojoval Chilan Ignacio Casale, který tak nadále zůstává v čele celkové klasifikace. Náš Josef Macháček dokončil dnešní den na 12. místě, tři pozice před Zdeňkem Tůmou. Olga Roučková zatím není v cíli.

Pondělní etapa zrušená

„Bivak zaplavený, organizátor určil bivakování na silnici, kolona přes 2 km ucpala silnici. Chaos, většina věcí do teď nefungovala. Nikdo neví, co bude dál. Jediná jistá věc je ta, že zítřejší etapa se zrušila,” napsal mediální manažer BARTH Racing svému týmu přímo z Bolívie.

Prozatím se jedná o oficiálně nepotvrzenou informaci, nicméně díky počasí se zřejmě pouze přejede do další destinace, ze které se v úterý odstartuje 10. etapa.

6. Gabriela Novotná (CZE, Husqvarna 450 FR Rally) +3:08:11

Rally Dakar 2018 – průběžné pořadí (motocykly)

1. Adrien Van Beveren (FRA, Yamaha WR 450F) 27:22:03
  2. Kevin Benavides (ARG, Honda CRF 450 Rally) +00:22
  3. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +06:34 / penalizace 00:01:00 /
  4. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +07:35
  5. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +08:01
  6. Antoine Meo (FRA, KTM 450 Rally Factory Replica) +09:56 / penalizace 00:01:00 /
  7. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +31:55 / penalizace 00:01:00 /
  8. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) +31:58
  9. Gerard Farres Guell (SPA, KTM 450 Rally Replica) +45:52
  10. Johnny Aubert (FRA, GasGas 450 Rally Replica) +1:10:02 / penalizace 00:04:00 /

1. Milan Engel (CZE, KTM 450 Rally Replica) +4:01:26 / penalizace 00:01:00 /
  2. Jan Brabec (CZE, Yamaha WR 450F) +6:44:55 / penalizace 02:00:00 /