U příležitosti veletrhu Motosalon 2013 byl představen zajímavý projekt „Jezdíme na krev“. Jedná se o společný projekt motocyklové sekce Svazu dovozců automobilů, BESIPu,Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP a Bezpečně na motorce s Mírou Lisým

Cílem tohoto projektu je motivovat jednu z nejrizikovějších skupin účastníků silničního provozu k dobrovolnému dárcovství krve a tím mimo jiné zmírnit negativní vnímání příznivců jedné stopy ze strany ostatních řidičů a spoluobčanů

 

Jezdíme na krev

Nedílnou součástí projektu jsou webové stránky www.jezdimenakrev.cz, kde se mohou motorkáři registrovat k dárcovství krve na transfúzní stanici, kterou mají nejblíže svému bydlišti. Touto registrací se vytvoří databáze potenciálních dárců krve, ze které budou moci následně čerpat k akci přihlášené transfuzní stanice v České republice.  Svou registrací do databáze tak motorkáři, případně kdokoli mající o projekt zájem, zajistí, že v případě akutní potřeby krve, bude mít nejbližší transfuzní stanice možnost vybrat nejvhodnějšího dárce. Díky tomu tak mohou motorkáři pomoci přežít ať už kolegovi z jedné stopy, nebo třeba dítěti, které srazilo auto.

Potřebnost takového projektu dokládají i slova předsedy Společnosti pro transfúzní lékařství MUDr. Víta Řeháčka: „Krev určená pro transfúze v akutních stavech ohrožujících životy pacientů je čas od času nedostatkovým zbožím, protože každá krevní konzerva má velice omezenou dobu použitelnosti. Motorkáři po těžkých dopravních nehodách jsou častými příjemci našich služeb, a proto si velice ceníme toho, že nám sami nabídli pomoc a přišli s projektem „Jezdíme na krev“.

Řidiči motocyklů jsou dlouhodobě jednou z nejrizikovějších skupin účastníků silničního provozu. Například v loňském roce byla závažnost dopravních nehod s účastí motocyklu v průměru 30,3 usmrcených osob na 1000 nehod. Dalším velice silným argumentem pro zapojení se do projektu jsou počty těžce zraněných motocyklistů, jak potvrzuje vedoucí BESIPu Roman Budský: „Řidiči motocyklů jsou vystaveni největšímu riziku, co se týče následků dopravní nehody. Jejich úrazy bývají velice vážné, protože nejsou chráněni prvky pasivní bezpečnosti. Zároveň je nutné dodat, že ze strany ostatních řidičů jsou často vnímáni negativně. Proto věřím, že projekt „Jezdíme na krev“ může toto negativní vnímání zmírnit“.

Do projektu „Jezdíme na krev“ se aktivně zapojilo hned několik známých osobností, které dlouhodobě patří mezi vyznavače jedné stopy. Mezi nejvýraznější podporovatele patří například instruktor kurzů BEZPEČNĚ NA MOTORCE a jedenáctinásobný mistr republiky v mototrialu Mirek Lisý, herec a moderátor Dalibor Gondík nebo sedminásobný účastník Rally Dakar a držitel Světové ceny fair play za záchranu lidského života David Pabiška. Zapojte se taky!


Foto: BNM

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno