Motocyklová Velká cena České republiky se v Brně pojede i v budoucnosti. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová oznámila, že se dohodla s promotérem šampionátu na spolupráci na dalších pět let. Závod seriálu mistrovství světa bude pořádat nově vytvořený spolek, jehož vznik ve čtvrtek schválili zastupitelé Jihomoravského kraje a města Brna

“Velká cena se znovu pojede v roce 2016 a mělo by se jet i v následujících letech, protože (promotérská společnost MS) Dorna Sport počítá, že by po dobu dalších pěti let Masarykův okruh hostil MotoGP,” uvedla Valachová na setkání s novináři po jednání s výkonným ředitelem společnosti Dorna Sports Carmelem Ezpeletou.
 
Ministryně i Ezpeleta se po stručném prohlášení rozhodli neodpovídat na případné otázky. Není tak jasné, kdo a jakým způsobem zaplatí dluhy organizátorů vůči Dorně. Automotodrom Brno aktuálně promotérovi dluží přibližně 110 milionů korun za takzvaný zalistovací poplatek za loňskou a letošní Velkou cenu.
 
Již v předstihu ale zástupkyně státu avizovala, že situace je komplikovaná, neboť Automotodrom s ohledem na své dluhy nemůže z ekonomických důvodů být příjemcem dotace od státu či kraje.
 
 
“Schválení založení spolku zastupitelstvy města Brna a Jihomoravského kraje je pouze prvním krokem, v návaznosti na to je třeba dořešit ještě spoustu dalších otázek,” uvedla Valachová v předešlém prohlášení. Po jednání s Ezpeletou sdělila, že spolek, jehož zakladateli budou kraj a město a budou v něm také jihomoravská Centrála cestovního ruchu a Turistické informační centrum města Brna, vznikne nejpozději v září.
 
Dnešní dohodu ocenil i Ezpeleta. “Myslím si, že je to významný den, protože můžeme zaručit budoucnost MotoGP v Brně minimálně po dobu pěti let,” řekl Ezpeleta. “Omlouváme se za stručnost vyjádření, čeká nás ještě hodně práce,” dodala Valachová.
 
 
Prodloužení pořádání mistrovství světa silničních motocyklů o dalších pět let potěšilo i primátora Brna Petra Vokřála, který založení spolku inicioval.
 
“Touto dohodou teprve všechno začne. Teď si to musíme všechno odpracovat a dokázat, že v příštím roce Grand Prix uspořádáme. Jsem velice rád, že k této dohodě došlo. Díky paní ministryni za to, že úsilí, které jsme celé akci věnovali, se podařilo dotavit ke konečnému úspěchu. Jsem velice rád, že se tato dohoda podařila,” řekl ČTK Vokřál.
 
Jihomoravský kraj schválil ve čtvrtek založení spolku jednomyslně. Pro návrh zvedlo ruku všech 53 přítomných zastupitelů. Městské zastupitelstvo naopak odhlasovalo návrh nejtěsnější většinou 28 zastupitelů z 55.

Foto: repsol

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno