Před Grand Prix Japonska promluvil Alberto Puig v krátkém rozhovoru o tom, jaká je spolupráce s Marcem Marquezem a jak vidí příští sezónu, ve které do týmu Repsol Honda přijde Jorge Lorenzo.

Manažer týmu Repsol Honda, Alberto Puig, před Velkou cenou Japonska na okruhu Motegi promluvil o Marcovi Marquezovi, který nyní může oslavit titul mistra světa. Kromě toho také mluvil o Danim Pedrosovi, kterého čekají poslední závody kariéry v MotoGP a zároveň i o budoucnosti, kdy budou mít v týmu velice silnou dvojici Marc Marquez a Jorge Lorenzo.

Jak vidíte situaci před tímto víkendem? Boj s Andreou Doviziosem bude asi opět velký až do poslední zatáčky, tak jako v minulém závodě v Thajsku.

“Nikdy nevíte, jaká nastane situace, ale tady v Japonsku si myslím, že toho bude víc. V Thajsku to byl pěkný souboj s Andreou, ale Dovi to Marcovi už v minulosti udělal třikrát a tihle kluci takhle závodí. Myslím, že to tady budou opět zkoušet, takže doufám, že to bude skvělá show pro diváky.”

Jaká je vaše zkušenost s Marcem Marquezem, protože dříve jste více spolupracoval s Danim Pedrosou, ale od letošku jste manažerem týmu, takže je tu spolupráce s oběma jezdci.

“Myslím, že u něj je hlavní to, jaké má schopnosti. Tady je to hlavně o schopnostech. Když jsem s ním začal pracovat, poznal jsem, že to není hvězda, ale je to normální pokorný kluk. Na druhou stranu je dost chytrý na to, aby poslouchal ostatní. Je chytrý a pokorný, že z vás má respekt, ale také ví, že od vás může něco získat. Z osobního hlediska je to úplně normální kluk a najít v této době někoho takového, kdo je na vrcholu, není obvyklé.”

Marc Marquez a Alberto Puig

Samozřejmě, že to není jen o Marcovi, ale o práci celého týmu. Co stojí za takovou vítěznou kombinací?

“Síla jeho skupiny lidí je opravdu veliká. Celý jeho tým vyrostl společně a když spolu rostete, tak překonáváte spoustu těžkých chvil, které vám ale něco ukážou. Jsou tým, který se vzájemně zná velice dobře a hodně podporují svého jezdce. On si naopak uvědomuje, že ti kluci pracují pro něj, takže je to velice silná kombinace – jsou přátelé, spolupracovníci, rodina a na konci dne mají výsledky, protože vědí, co mají dělat. Je to kombinace obrovských schopností jezdce a jedné z nejlepších společností na světě.”

Nyní je to pro Hondu a Marca velký víkend, když můžete vyhrát další titul. Dani Pedrosa naopak končí kariéru. Jak bude Dani HRC chybět?

“Myslím, že si všichni musíme uvědomit, že Daniho kariéra byla velice úspěšná. Vyhrál spoustu závodů, byl mistrem světa a měl také štěstí, že dokázal zůstat s tovární Hondou tolik let. Je pravdou, že poslední roky pro něj byly v MotoGP těžké, ale život je takový a nikdy to není tak, jak chcete. Je tu spousta jezdců, kteří ho chtěli porazit. Rozhodl se odejít a je to jeho rozhodnutí. Pokud bych byl na jeho místě, tak bych byl velice šťastný, protože dokázal spoustu věcí. Myslím, že on dal hodně tomuto sportu, ale i tento sport mu to vrátil.”

Příští rok se k vám připojí Jorge Lorenzo a nyní to vypadá, že je Ducati vaším hlavním soupeřem. Myslíte si, že bude Honda spolu s ním silnější, než když je na Ducati?

“Je to dobrá otázka, ale zároveň těžká na zodpovězení. Samozřejmě, že je to hodně závislé na technologiích a nemůžete se jen řídit tím, co jezdci říkají. Lidé, kteří opravdu rozumí motorce, jsou inženýři. Myslím tím z pohledu produkce a tím, že oni dělají tu tvrdou práci v pozadí. Samozřejmě, že mít jezdce, jako je Jorge Lorenzo, který byl u Yamahy a Ducati, může být vždycky přínosem. To ale není tak podstatné, důležité je to, že je to velice rychlý jezdec, byl třikrát mistrem světa v MotoGP a samozřejmě, že má schopnosti jezdit na úrovni našeho týmu. Uvidíme, jak se adaptuje na Hondu. Možná, že bude překvapen, protože Honda je velice zvláštní motorka, není snadné na ní jezdit, ale jakmile pochopíte, jak na ní jezdit, tak můžete být s Hondou velice rychlí. Možná, že bude muset adaptovat Hondě svůj jízdní styl, ale jakmile se to stane, bude tlačit na Marca a je možné, že dostane Marca na ještě vyšší úroveň.”

Marc Marquez a Jorgeho Lorenzo spolu s HRC dělá z vašeho týmu “dream team,” ale možná, že nebude snadné takové dva jezdce zvládnout, jak to vidíte pro příští sezónu?

“Myslím, že lidé trochu zapomínají na duch závodů ze 70. a 80. let, kdy to bylo mezi jezdci na trati opravu šílené, pak si jen něco řekli, zašli na bar a bylo to v pohodě. Nyní se boj z trati přenáší do depa, novináři o tom mluví tři měsíce a hodně se to nafukuje. Samozřejmě, že si uvědomujeme, že budeme mít top tým, dva silné jezdce a je jasné, že spolu budou bojovat, ale doufáme a žádáme je o gentlemanské manévry a vzájemný respekt.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno