Zase jednou zajímavé dvouventilové BMW. Na vyjížďky to nebude, tady je cílem rychlost. Právě proto dvojité turbo a díky tomu porno pro milovníky techniky

Dnešní stavby ze starších BMW, to jsou většinou cafe racery a scramblery. Ovšem ne v případě Chrise Canterburyho, majitele dílny Boxer Metal (web) z Kalifornie. Pro něj jsou starší BMW velkou láskou, zrekonstruoval a přestavěl jich už desítky. Tentokrát si ale nedal malý cíl a pustil se do ortodoxního sprinterského speciálu. Navíc měl na jeho stavbu pouhých sedm týdnů od momentu, kdy se zůčastní výstavy One Moto Show v Portlandu. Klobouk dolu!

Jako základ si Chris zvolil R100 z roku 1980. Motor prošel kompletní repasí, aby na něj byl spoleh i po přidání přeplňování. Přední část rámu zůstala, za úrovní válců byl uříznut navařen hardtail. Přední vidle originál s progresivními pružinami, kolo s drátěným výpletem. Zadní kolo potom magneziové Lester upravené, aby se vešel kotouč brzdy. Přední brzda, to je originál brzdič s 320mm kotoučem vlastní výroby a samozřejmě adaptérem uchycení. Základ hotový 4 týdny před soutěží.

Motor, to je gro tohoto stroje. Vnitřek bez úprav, vše zásadní se odehrává okolo. Každý válec dostal vlastní turbodmychadlo Speed Daddy T3. Chris věděl, že vyladit karburátory v takovém setupu by bylo nemožné a tak zvolil opačný postup, než je u retro motorek obvyklý, přidal elektroniku v podobě elektronického vstřikování paliva a zapalování. Díky tomu se mu povedlo celý systém vyladit. Vše je pak propojeno výfukovou a sací soustavou vlastní výroby.

Moderní technologie se dotkly také dalších částí motorky. Nejen, že tu najdeme digitální budík Acewell, ale i jednu specialitku – offroadové přídavné světlo Chris zasadil do pouzdra, které si nechal vyrobit na 3D tiskárně u Minone Design. Naopak to doplnil oldschool nádrží z Dněpra, kterou do stylu šedesátých let nalakoval Dennis Price. Do detailů se Chris pustil se svou ženou Rebeccou, která mu už roky pomáhá a nejen, že si touhle motorkou splnil starý sen, ale na One Moto Show zvítězil v kategorii „Motorrad Award“, tedy nejlepší stavba z BMW. Podle nás oprávněně.

Foto: enginethusiast.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno