Je dobojováno, 45. Rally Dakar je minulostí. Dnes byla na programu poslední etapa, která korunovala Kevina Benavidese na motocyklu KTM.

Neděle 15. ledna 2023 – 14. etapa: Al-Hofuf > Dammam (414 km)
Rychlostní zkouška: 136 km / spojovací část 278 km
Dakar se několikrát vydal na cestu kolem pobřeží Rudého moře, a to i na začátku ročníku 2023, který se uzavře na březích Arabského zálivu. Jedná se o neobvykle rychlý plážový speciál, kde není téměř žádný prostor pro velké změny v pořadí. Soutěžícím stačí dovézt to domů, aby se mohli připojit k oslavám na pódiu u moře.

———————————————————

Pohled do předposlední etapy
Charan Moore zajel ve včerejší speciálce kategorie Original by Motul nejrychlejší čas, téměř 20 minut před svým hlavním soupeřem Javim Vegou. Jihoafričan se posunul do celkového vedení o více než 17 minut před Španěla, třetí Mário Patrão je o více než hodinu zpět.
Romain Dumontier a Michael Docherty jeli v předposlední etapě kolo na kolo. “Můj týmový kolega Docherty, který žije v Dubaji a je zvyklý na duny, mě dohnal,” napsal Francouz na Facebooku. “Jeli jsme pak spolu až do cíle. V dunách jsme nasadili rychlé tempo, takže jsme tři čtvrtiny speciálky strávili na prvním a třetím místě.” Dumontier, který nakonec skončil v Rally2 druhý, jen něco málo přes dvě minuty za Jihoafričanem, stále vede o půl hodiny před Paolem Luccim.
Adrien Van Beveren byl v průběhu celé včerejší etapy na koni. Nakonec dojel čtvrtý a obhájil i čtvrté místo celkově se ztrátou čtvrt hodiny na Tobyho Price. Ačkoli se zdá, že konečné stupně vítězů jsou již nedosažitelné, Francouz ještě neřekl své poslední slovo. “Myslím, že je to můj nejlepší Dakar s velmi solidním výkonem,” řekl včera. “Ještě zbývá jeden den, takže budeme bojovat až do konce.”
Kevin Benavides, který včera startoval z pátého místa, zastavil na 55. kilometru, aby pomohl svému týmovému kolegovi Matthiasi Walknerovi, který právě havaroval. Argentinec se po více než 20 minutách vrátil na motorku a do cíle dojel po rovině. Po odečtení času stráveného s Walknerem byl vyhlášen vítězem etapy. Druhý v celkovém pořadí se ztrátou 12 sekund mohl Benavides dnes získat svůj druhý titul: “Zbývá už jen jeden den a já mohu udělat jen to nejlepší. O výsledku se rozhodne až v cíli.”
Skyler Howes, včera sedmý, je stále třetí v celkovém pořadí, 1′31″ za Tobym Pricem. I když si dnes nedělá naděje na zvrat, oba tovární jezdce KTM před ním dělí pouhých 12″, což zvyšuje možnost, že by se mohli navzájem vyřadit. “Poslední etapa bude velmi rychlá a opravdu nebude stačit na dohnání cenného času. Dnešní výsledek rozhodne o výsledku závodu,” řekl včera.
Toby Price, který byl včera v předposlední etapě čtvrtý, dokázal i přes drobnou havárii a navigační potíže uhájit své místo v čele celkového pořadí, kde Australan aktuálně vede před Kevinem Benavidesem o 12″ a Skylerem Howesem o 1′31″. Závod je zatím ve hvězdách, ale motocyklista KTM je na pole position…

Tradiční „opačný“ start do poslední etapy
V souladu s dakarskými pravidly odstartují motorkáři do speciálu v obráceném pořadí podle celkového pořadí, což znamená, že Kevin Benavides odstartuje jako předposlední a Toby Price přiveze na start poslední motocykl. Oba tovární jezdci KTM, které od sebe dělí pouhých 12 sekund, budou těžit ze stop zbytku startovního pole a připraví si tak půdu pro zběsilý úprk k cílové čáře. Price usiluje o svůj třetí titul (po letech 2016 a 2019 s KTM) a Benavides o druhý (po roce 2021 s Hondou).

Blátivá překážka před cílem
Mnoho motorkářů uvízlo na 29. kilometru dnešní speciálky. Bláto jim brání v postupu a mnozí ztrácejí drahocenný čas. Je to poslední překážka před cílem

Benavides rozhodl v poslední etapě
Kevin Benavides zvítězil ve speciálu s náskokem 35 sekund před druhým Danielem Sandersem a 55 sekund před třetím Toby Pricem. Argentinec tak porazil muže z „Down Under“ a týmového kolegu od KTM a vyhrál svůj druhý Dakar Tentokrát o 43 sekund před Pricem. Třetí v celkovém pořadí skončil Skyler Howes se ztrátou 5 minut a čtyř sekund.
Stejné pořadí je také v kategorii RallyGP.

Vnitřní souboj také u Hondy
Pablo Quintanilla, druhý muž z roku 2022, skončil v letošním ročníku těsně za stupni vítězů se ztrátou 19 minut na vítěze. Jeho týmový kolega Adrien Van Beveren, loni čtvrtý a čtvrtý v celkové klasifikaci i startující do závěrečné etapy, skončil tentokrát pátý, o 1 minutu hlouběji v pořadí. Luciano Benavides (HVA), který během posledních čtrnácti dnů vyhrál tři speciálky, a Daniel Sanders (GasGas) byli šestý, resp. sedmý, s odstupem 3 minut od VBA.

Z našich nejlepší Michek
Nejlepším českým jezdcem v letošní Rally Dakar byl Martin Michek. Ten v závěrečné etapě zajel 11. nejlepší čas a stejná pozice mu patří i v celkovém hodnocení. Jan Brabec dnes skončil na 36. místě, v celkové klasifikaci poté je na 31. pozici, v kategorii Rall2 skončil patnáctý. David Pabiška byl dnes na pásce na 49. pozici. V celkové klasifikaci mu patří 36. pozice a v Rally2 devatenáctá. V kategorii Original by Motul, tedy jezdců bez asistence, skončil na 4. místě. Do cíle dnes dojel také Petr Vlček, startující ovšem v letošní rally pod americkou vlajkou. V cíli jsme ho dnes viděli s 60. nejlepším časem. Celkově pak je na 59. místě a na 37. místě v Rally2. V Original by Motul dojel na osmé pozici, ale získal také pódium, když dokázal zvítězit v kategorii Rally2 Veterans Trophy Také Petr Vlček veze domů pódium, a to v kategorii Rally2 Veteran Trophy, kde skončil druhý za našim Pabiškou. Milan Engel a Libor Podmol letošní rally nedokončili.

Svitko dnes v top 10, celkově dvanáctý
Slovák Štefan Svitko velmi dobře zvládl závěrečnou etapu, ve které se mu podařilo dojet na desáté pozici. V celkovém pořadí mu patří 12. pozice, 8 minut a 18 sekund za Michkem.

V Rally2 nejlepší Dumontier
Romain Dumontier a jeho HVA HT Rally Husqvarna Racing podle očekávání zvítězili v kategorii Rally2. Zároveň skončil na 14. místě celkově (po 17. v roce 2022). V celkovém pořadí Rally2 je sedm po sobě jdoucích jezdců. Paolo Lucci, druhý se ztrátou 32′14″ od Francouze, byl rychlejší než nejlepší nováček tohoto ročníku Michael Doherty, třetí s časem 1h 16′43″. Těsně za stupni vítězů Rally2 následují 4 Francouzi, počínaje Jeanem-Loupem Lepanem z týmu Nomade Racing, celkově 17. jezdcem a nejlépe hodnoceným juniorem tohoto ročníku. Dvacítku nejlepších doplňují Neels Théric, Julien Jagu a Mathieu Dovèze.

Králem čtyřkolek Giraud
Alexandre Giroud se potřeboval jen ujistit, že závod dokončí, aby získal svůj druhý titul, a to se mu podařilo, když v etapě zajel sedmý čas se ztrátou zhruba čtvrt hodiny. Navázal tak na Argentince Alejandra Patronelliho (2011 a 2012) jako druhý jezdec, který vyhrál nejprestižnější rallye na světě dvakrát za sebou. Laisvydas Kancius zajel ve speciálce nejrychlejší čas a získal své druhé letošní vítězství a dokončil 45. ročník Dakaru před Marcelem Medeirosem (+4′11″) a Pablem Copettim (+6′05″). Slovák Juraj Varga v poslední etapě dojel na čtvrtém místě a čtvrtý je i celkově. Náš Zdeněk Tůma rally nedokončil.