Během závodního víkendu MotoGP na německém okruhu Sachsenring se na trati ukázali také jezdci německého šampionátu ADAC ve třídě Junior Cup a NEC Moto3. Čeští fanoušci mohli podporovat hned tři závodníky z Junior Racing Teamu brněnského okruhu. S Davidem Kubáněm, Patrikem Cardou a Petrem Pelechem jsme udělali krátké rozhovory hned po nedělních závodech.

Závodní víkend motocyklové Velké ceny Německa byl hodně nabitý, protože kromě tříd mistrovství světa Moto3, Moto2 a MotoGP jsme mohli sledovat závodníky z Rookies Cupu a ADAC. A právě s českými závodníky Junior Cupu z ADACu jsme si promluvili po jejich nedělním závodě, aby zhodnotili závodní víkend. Ten se skládal z pátečního volného tréninku a první kvalifikace, sobotní druhé kvalifikace a nedělního závodu vypsaného na 16 kol. Spolu s těmito závodníky na trať vyrazili také jezdci třídy Moto3/Supersport 300, jejichž stroje jsou výkonnější, než ty z Junior Cupu. David Kubáň ve své třídě od začátku bojoval o vítězství, Patrik Carda skončil v desítce nejlepších a nováček v této třídě Petr Pelech závod dokončil na 11. místě. Jezdce nyní čeká příprava na domácí závod v Brně, který se uskuteční na začátku srpna.

David Kubáň – 2. místo

“Tento víkend probíhal velice dobře a dařilo se mi už od prvního tréninku. Tam jsem skončil druhý. Na první měřenou kvalifikaci jsme vyměnili rozetu a zrychlil jsem o půl vteřiny. Díky tomu jsem se pohyboval kolem druhého a třetího místa. Ve druhé kvalifikaci jsem skončil také druhý a celkově jsem startoval z desátého místa, takže jsem byl spokojený.”

“V závodě jsem v naší třídě od začátku vedl. Během závodu jsme se neustále předjížděli s jedním soupeřem a celou dobu jsme jeli spolu jen my dva. Na ostatní jsme měli náskok kolem pěti vteřin. Na konci jsme dohnali kolaře a ti rozhodli, protože mě zbrzdili a já neměl místo na to, abych ho dohnal a předjel. Druhé místo je druhé, protože mě to posunulo v šampionátu na první místo. S víkendem jsem moc spokojený, protože všechno dobře funguje.”

“Nyní už se těším na domácí závod v Brně a hned poté pojedeme v Rakousku. Tam doufám, že to dopadne stejně nebo ještě lépe jako tady na Sachsenringu. Samozřejmě, že s domácím závodem v Brně budu cítit větší tlak, ale budeme tam ještě předtím trénovat, tak by mi to mohlo pomoci.”

Šampionátu se účastní také mladý juniorský závodník čtrnáctiletý rodák z Popůvek Patrik Carda ŠULI #58 z týmu Brno Circuit JRT na motocyklu KTM 390 RC. Po výborném Patrikově výkonu v minulém závodě v německém Oscherslebenu, přijeli na závodiště všichni velmi pozitivně naladěni. Závodní víkend začal pátečním volným tréninkem, který sloužil ke správnému nastavení motocyklu a pilování dráhy. Hodinu po tréninku vyjel Patrik na první měřenou kvalifikaci s nejlepším časem na kolo 1:43,367.

Sobotní program zahrnoval podvečerní druhou měřenou kvalifikaci, kde se provedlo pár drobných změn v nastavení motocyklu. Změna se vyplatila, Patrik si vylepšil čas na 1:42,690. Po páteční a sobotní měřené kvalifikaci Patrik startoval z 25. místa (deváté řady). Do nedělního závodu Patrik nastupoval s mírnými obavami, jak se podaří start, ale ukázalo se, že tyto obavy byly zbytečné a hned v prvním kole se Patrik dostal o osm pozic dopředu. Po množství soubojů se soupeři ve své kategorii se Patrik umístil v TOP 10. Krásné a zasloužené 10.místo! V závodě došlo také o pár setinek zlepšení (nejlepší čas na kolo 1:42.497). Do celkové tabulky šampionátu si připsal dalších šest bodů.

Patrik Carda – 10. místo

“Závodní víkend začal prvním volným tréninkem, ve kterém se všichni rozjížděli, ale já jsem to měl lepší, protože jsem tu týden předtím jezdil. Díky tomu jsem měl načtenou trať, navíc byly podobné podmínky a podařilo se mi zajet dobrý čas. Do první kvalifikace jsme nechali stejný převod, jaký jsme měli v tréninku, protože jsme si mysleli, že je to dobré. V první kvalifikaci už byli soupeři silnější a já skončil na 16. místě ve své kategorii bez rychlých třístovek. Ukázalo se, že převod nebyl tak dobrý, jak jsme si mysleli, takže jsme na sobotní kvalifikaci vyzkoušeli dát jiný. Tam jsem si zlepšil čas na kolo o jednu vteřinu, takže to bylo zase lepší. Díky tomu jsem měl dobrou pozici do závodu.”

“Trať mi přijde rychlá a na našich motorkách není zase tak fyzicky náročná, i když jsem pak měl v levých zatáčkách křeč v noze. Do závodu se mi podařilo výborně odstartovat a předjel jsem přibližně pět jezdců. Ti rychlí trochu poodjeli, poté jela jedna skupinka a pak my. Nás tam bylo asi pět, což bylo podobné kvalifikaci, kde nás bylo také pět s podobnými časy. Ze začátku jsem tuto skupinku vedl, ale neustále jsme se předjížděli. Ke konci závodu nás dohnali rychlé třístovky, které byly rychlejší na brzdách. Kvůli tomu mě vytlačili mimo stopu, takže jsem v posledním kole přišel o dvě pozice, kdy jsem mohl tuto skupinku vyhrát, ale jinak jsem spokojený a jsem rád za body.”

“Teď už se těším do Brna, což je domácí trať, kde to mám najeté a mám tam dobré časy. Doufám, že se tam dostanu do Top10 nebo ještě líp do Top5. Na závěr bych chtěl poděkovat Petrovi Klugovi, protože mě tady nejvíce pomáhal a hodně mě drží psychicky i fyzicky.”

Velké díky za perfektní práci a přípravu patří celému týmu, mechanikovi a trenérovi Petrovi Klugovi, otci Pavlovi Cardovi OCP SPED, fanklubu ŠULI 58, všem německým a českým fanouškům a také Filipovi Salačovi za skvělou atmosféru během celého závodního víkendu. V neposlední řadě patří poděkování všem sponzorům, bez jejichž podpory by se Patrik těchto závodů nemohl účastnit. Děkujeme, že jste nás přijeli podpořit!

Petr Pelech – 11. místo

“Pro mě byl Sachsenring nový, takže jsem se s ní musel nejprve seznámit a kromě toho jedu první rok na větší motorce. Snažil jsem se na tento víkend připravit a nastudovat trať ve hře, ale je to úplně jiné, než v ní nebo na videu, včetně brzdných bodů. V prvním tréninku to proto byla taková rozehřívačka, snažil jsem se s tratí co nejvíce seznámit, protože jsem nevěděl, do čeho jdu. Nakonec jsem skončil na 18. místě, takže jsme pracovali na stavení a změnili převod. V první kvalifikaci jsem zrychlil a pohyboval se kolem 14. a 15. místa, ale pořád to nebylo ono, protože jsem trať ještě tolik neznal a moc mi to nešlo.”

“V sobotu jsme jeli druhou kvalifikaci. Do ní jsme změnili přední vidlice, protože jsem měl problémy v zatáčkách. Šlo hlavně o předposlední zatáčku, kde mě to odskakovalo. Díky tomu jsem si opět zlepšil svůj čas a vybojoval 14. místo v naší kategorii. Na nedělní závod jsme změnili nastavení zadního tlumiče, ale to nepřineslo takové změny, jaké jsme očekávali. Do závodu se mi podařilo dobře odstartovat a držel jsem se ve skupině, která jela až o sedmé místo. Ke konci závodu už to moc nedrželo a postupně jsem na své soupeře začal ztrácet, takže to pro mě byl osamocený závod. Jinak jsem spokojený a hlavně jsem se naučil trať, což bude výhoda pro příští rok. Nyní už se moc těším do Brna, protože tam budeme trénovat a jde mi to tam. Díky tomu by mohly přijít lepší výsledky.”