Tým TU Brno Racing je tým studentské formule z brněnského Vysokého učení technického. Studenti konstruují jednomístný závodní speciál, který se účastní závodů Formule Student. Na stavbě nového vozu se podílelo přes 40 studentů, převážně z fakulty stojní, ale i ostatních. Tým se v letošní sezóně bude účastnit 4 závodů Formule Student po celé Evropě- na německém Hockenheimringu, na okruhu v Mostě v České republice, v maďarském Gyoru a italském Turíně.

Formule Student (FS)

Formule Student jsou závody technických univerzit, jejímž hlavním cílem je sestrojit jednomístné závodní auto, které musí být dobře ovladatelné, výkonné, spolehlivé,  bezpečné, ekologické a pokud možno levné. Studenti si shání veškeré prostředky pro stavbu monopostu sami. Nezávodí se však pouze na trati- závody FS nejsou pouze dynamické disciplíny, ale i statické, ve kterých podle pravidel musí tým obhájit imaginární výrobu a prodej 1000 kusů vozidla, které jsou určeny pro víkendového závodníka.  FS se nyní účastní už přes 600 týmů z celého světa.

Dragon 5 – Formule Student 2015

Největší novinkou a lákadlem nového vozu Dragon 5 je unikátní jednoválcový turbodmychadlem přeplňovaný motor Husqvarna FE 501. Tomuto motoru byla upravena spojka a další motorové komponenty tak, aby motor zvládl zvýšený výkon, který nyní čítá přes 60kW a točivý moment se pohybuje kolem hodnoty 70Nm. Motoru bylo upraveno také převodové ústrojí. Převodovka byla odlehčena o dva stupně a nyní obsahuje 4 převodové stupně, aby co nejvíce vyhovovala tratím Formule Student. Za zmínku stojí také přechod na palivo E85. Velkých změn se dočkal také celkový design vozu a aerodynamika. Několika elementové přední i zadní křídlo a podlaha s difuzorem nyní produkují 830N přítlaku při 80 km/h.

Barevný styl Dragona byl letos již několikátou sezónu ponechán beze změn. Tlumení vozu Dragon 5 obstarávají tlumiče Öhlins. Kola použitá na vozidle jsou 13’’ magnesiové ráfky OZ Racing, které jsou letos osazené nově pneumatikami Continental. Přepracování se dočkal také rám, kterému byla zvýšena torzní tuhost a nyní jeho hmotnost dosahuje 31 kg. Zajímavá jsou i data dynamiky vozu: vůz zrychlí z nuly na sto km/h za méně než 4s, maximální rychlost čítá přes 140 km/h a boční přetížení přesahuje hodnot 2,85 g.

Co vše je nového mohou čtenáři shlédnout již tento pátek 26.6.2015 ve 13:00 v Brně na Náměstí Svobody. Tým TU Brno Racing zde bude představovat nový vůz pro veřejnost a diváci tak mají možnost shlédnout formuli, která je jako jedna z mála na celém světě přeplňovaná turbodmychadlem!

Facebook TU Brno Racing

 

 

Více info: http://www.tubrnoracing.cz/cs/

Foto: Facebook

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno