Manažer týmu Repsol Honda Alberto Puig promluvil o jednom z největších přestupů této sezóny, když pro nadcházející dva roky získali Jorgeho Lorenza z Ducati.

Tým Repsol Honda se letos postaral o jedno z největších překvapení, když pro příští sezónu podepsali s Jorgem Lorenzem, který se tak stane týmovým kolegou Marca Marqueze. Díky tomu bude mít Honda hvězdné španělské složení a poslední mistry světa třídy MotoGP od roku 2012. Marc má na svém kontě čtyři tituly v královské třídě z let 2013, 2014, 2016 a 2017, Jorge tři tituly v MotoGP z let 2010, 2012 a 2015. Rozhodnutí spojit tyto dva jezdce vyvolalo spoustu vášní a očekávání od nadcházející sezóny. Jorge Lorenzo navíc vyhrál s Ducati v Mugellu a poté uvedl, že je “příliš pozdě,” aby si italská továrna udržela číslo 99. Tento přestup následoval krátce poté, co Honda oznámila ukončení spolupráce s Danim Pedrosou.

Jorge Lorenzo a Marc Marquez

O přestupu Jorgeho Lorenza promluvil Alberto Puig, týmový manažer Repsol Hondy.

“Upřímně řečeno, není to překvapení. Jezdec tu byl a zkusili jsme ho získat. Je to docela jednoduché. Nevím, nad čím přemýšleli v Ducati… a je nám to jedno. Byla tu příležitost, tak jsme ji vzali.”

Jméno Jorgeho Lorenza bylo utajeno až do chvíle oficiálního oznámení. Díky tomu byla spousta jezdců, o kterých se mluvilo, že nahradí Daniho Pedrosu. Byli to například Johann Zarco, Joan Mir, Cal Crutchlow, Jack Miller nebo Jonathan Rea.

“Chtěli jsme vidět příležitosti a do detailu jsme nemluvili s tolika lidmi. Chtěli jsme jen slyšet a vidět věci, jak během sezóny jdou. Myslím tím výsledky, tak je to,” řekl Alberto Puig. “Měli jsme, řekněme, neformální konverzace s ostatními kluky, ale zvolili jsme takové rozhodnutí, o kterém jsme si mysleli, že je správné, což bylo podepsat s Jorgem Lorenzem.”

Alberto Puig

“Samozřejmě, že top tým chce ty nejlepší jezdce, že? To je princip. Pro Hondu je důležité připravit co nejlepší motorky, jaké můžeme, a dát je nejrychlejším jezdcům,”

Vítěz závodu 500 ccm z Jerezu 1995 k tomu dodává: “Samozřejmě, že jsme informovali Marca. Marc je pro nás velice důležitý jezdec. Informovali jsme ho a on odpověděl tak, jak jsme očekávali.”

Nyní bude důležité zvládnout oba dva španělské závodníky v jednom týmu.

“Samozřejmě, že to nebude jednoduché. Závodění jako takové je komplikované a je to náročné prostředí. Ale pokud bychom chtěli, aby šlo všechno jednoduše, tak bychom možná nemohli mít tým na takové úrovni. Takže je to komplikované, ale je to výzva a v Hondě se vždycky těšíme na výzvy.”

Zatímco Marc Marquez všech svých 40 vítězství v MotoGP získal s Hondou, Jorge Lorenzo má na svém kontě 44 výher s Yamahou a doposud 2 s Ducati. Díky přestupu k Hondě má šanci se dostat na elitní listinu jezdců, kteří vyhráli v královské třídě na třech různých motorkách.

“Co očekáváme? Jorge Lorenzo má tři tituly mistra světa v MotoGP, takže věříme, že má potenciál mít dobré výsledky i s naší motorkou,” řekl Alberto Puig. “Takže očekáváme, že se bude snažit dostat na úroveň, aby mohl vyhrávat závody, tak jako to dělal v minulosti. Samozřejmě, že nikdy nevíte, jak se jezdec adaptuje na stroj. Někdy je to jednoduché, někdy ne. Myslím, že mu trvalo docela dlouho, než pochopil Ducati, ale jakmile ji poznal, dokázal vyhrát dva závody v řadě. Očekáváme, že bude rychlý, ale jak rychlý? To nevíme. Kdy bude rychlý? To také nevíme, ale věříme, že s jeho potenciálem a závodní kariérou nepřichází do Hondy jen proto, aby byl na závodní trati.”

Marc Marquez a Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo je známý hlavně svým plynulým jízdním stylem, který byl typický pro jeho kariéru u Yamahy, včetně velice konstantních a vyrovnaných časů. Nyní bude záležet, jaký bude přechod z Desmosedici na RC213V.

“Jízdní styl je samozřejmě jiný u každého, ale Dani a Jorge mají oba dva plynulý jízdní styl,” vysvětluje Puig. “Je jiný, samozřejmě, protože Jorge Lorenzo má vyšší rychlost v zatáčkách, pokud se cítí dobře, zatímco Dani je velice dobrý při zatáčení a srovnání motorky. Ale nakonec, oba dva jsou velice plynulí.”

“Marc a Jorge jsou dva různí jezdci a to je velice zajímavé, protože můžete vyvíjet motorku z více pohledů. Mohou se vzájemně učit a mohou vyzkoušet jiné směry. Samozřejmě, že se inženýři učí od jezdců, takže uvidíme, co Jorge Lorenzo přinese Hondě.”

U Hondy také řeší, kdo bude šéftechnikem Jorgeho Lorenza, protože Christian Gabarrini zůstane u Ducati a bude mít na starost Francesca Bagnaiu.

“Lhal bych, kdybych řekl, že už víme, jak všechno bude. Samozřejmě, že pracujeme na některých nápadech, ale ještě jsme nedefinovali, jak to bude. Rádi bychom měli lidi, kteří znají Hondu, ale ještě to není dané.”

Zdroj: Crash.net, MotoGP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here