Oči a jejich správné používání je klíčová věc pro rychlou a bezpečnou jízdu na motorce.

 

Odhadnutí rychlosti

Při jízdě se nedívejte dva metry před motorku, ale maximálně tam, kam uvidíte. Budete tak mnohem lépe reagovat na jakýkoliv problém, který se před vámi může objevit. Dávejte pozor na profil silnice, kam vedou stromy nebo svodidla – nebudete tak potom překvapení, když se zatáčka bude najednou zavírat. Pohled co nejvíce dopředu vám taky pomůže ke správnému odhadnutí rychlosti, jakou chcete zatáčku nebo daný úsek silnice projet.

 

Kam koukat na nájezdu?

Špičkový závodníci mají své osobní trenéry a navštěvují specializované školy, kde je učí správnému pohledu do zatáčky. V zásadě jde o správnou nájezdovou rychlost a nasměrování motorky k vrcholu zatáčky. Nejdůležitější je najít si brzdný bod (stanoviště traťáka, cedule, flek na silnici, cokoliv statického) a ten periferně sledovat. Nezafixujte na něj ale svůj pohled a koukejte se tam, kam chcete motorku poslat (na nájezd do zatáčky).

 

Vrchol zatáčky

Pořád platí základní poučka – jedete tam, kam se díváte. Přišpendlete oči na apex (vrchol zatáčky), dejte lehký protirejd (pomůže vám zatočit) a směrujte motorku k obrubníkům. Pokud je sucho, nebojte se jezdit co nejblíže obrubníkům – na suchu nekloužou. V ideálním případě byste měli mít koleno zabořený v obrubníků a kola motorky co nejblíže bílé čáře.

 

Výjezd

Ve chvíli, kdy si jste stoprocentně jistí, že máte motorku nasměrovanou tam, kam chcete, už koukejte na výjezd ze zatáčky. Další závodnická poučka říká, že byste nikdy neměli přidávat plyn, pokud si nejste jistí, že ho zase nebudete muset ubrat. Je špatně brzy přidat a potom se vylekat, že vás to táhne ze zatáčky pryč.

 

Fixace na bod

Pokud zatáčku přeženete, nepanikařte a snažte se koukat do jejího vnitřku. Správný pohled dokáže totiž hodně věcí zachránit! Když se budete v krizové situaci koukat do kačírku, tak do něj taky vletíte. Když budete sledovat motorku před sebou, která jede ven z trati, pojedete na stopro za ní. Není to lehký, ale dá se to naučit.

 

MH TIP:

Koukejte se na závody a pochopíte, že pohled do zatáčky je pro plynulou jízdu nejdůležitější. Závodníci mají většinou v zatáčce úplně vytočený hlavy, protože se koukají tam, kam chtějí jet. Koukněte třeba na Chrise Vermeulena na téhle fotce. Už chápete?

 

Foto: Honza Karásek

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Podvědomě donuťte svoje oči, aby se koukaly do míst, kam chcete jet a jemným pohybem těla (je vhodné přenést trochu váhy do vnitřku zatáčky, viz. fotka na Firebladu tady vlevo) motorku stabilizujte. Mašina si potom sama najde cestu, jak se s lehkým smykem vyrovnat. Funguje to, máme to vyzkoušené. Podrobnější článek o správném pohledu najdete ZDE. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno