Neznáme nikoho, kdo by si alespoň jednou ve svým motorkářským životě nechtěl dát koleno na zem. Je to takovej svatej grál motorek, kterej každej hledá. Koleno zabořený v asfaltu je prostě cool, ať chcete nebo nebo. My vám teď poradíme, jak na to.

Zatáčka

Vyberte si známou zatáčku s konstatním rádiusem a dobrým povrchem. Ujistěte se, že tam není kravinec, vylitá nafta nebo díra ve stopě, která tam ještě minulej tejden nebyla. Zapomeňte na slepý horizonty nebo zatáčky před křižovatkou. Nejdřív si trasu pořádně projeďte, ať máte jistotu. Nejlepší bude pravá zatáčka, protože když budete dlouhý, máte ještě jeden pruh pro sebe a nepůjdete rovnou do škarpy. Proto je nutný do zatáčky vidět, aby tam na vás nevybafla Tatra s vlekem. Dobrý jsou i velký kruháče, kde není provoz.

 

Plyn

Ať už máte jakoukoliv motorku, dejte si tam správnou rychlost (vyšší kvalt bude lepší, nebudete mít tak ucukanou odezvu na plyn) a ujistěte se, že nejste na brzdách, když hodláte motorku položit. Pokud bude všechno správně, dejte trochu plynu a tím odlehčíte přední gumě a motorka se stabilizuje.

 


Oči

Píšeme o tom furt. Dívejte se tam, kam chcete jet. Nekoukejte metr před motorku, ale maximálně tak daleko, kam uvidíte. Úplná blbost je koukat uprostřed zatáčky na koleno, kolik mi tam ještě chybí k tomu, abych si štrejchnul. Čím dál budete koukat, tím plynulejc a rychlejc pojedete. Pokud se zafixujete na jeden konkrétní bod, na stoprocent ho trefíte!

 

Pozice těla

Hodně lidí dělá základní chybu. Tou je, že se až moc snaží a tím pádem nejsou uvolněný a motorku řídí špatně. Když vysednete moc, rozhodíte mašinu a nebudete na ní přirozeně sedět. Fakticky stačí lehce vystrčit půl zadku, vnitřní rameno a loket natočit lehce do zatáčky a posunout hlavu směrem k zrcátku. Koleno vystrčte tak, aby vám to nebylo nepříjemný a motorku pokládejte plynule.

 

Gumy

Hrozně důležitá věc. Gumky mějte pořádně ohřátý a ujistěte se, že nejsou sjetý a nemají na stranách vyjetý plošky. Taky zkontrolujte, jestli je máte správně nafoukaný podle toho, jakou máte motorku. Víc o gumách najdete tady.

 

Neuspěchejete to

Uvědomte si, že koleno na zemi vás nezrychlí. Funguje jako takovej hlásič náklonu a podle něj budete v budoucnu odhadovat náklon motorky. Až si poprvé škrtnete, možná se i trochu leknete, bacha na to! Když už budete jezdit fakticky dobře, budete mít koleno z jedný strany opřený o silnici a druhou stranu o rám motorky. To už je ale absolutní hranice, co jsou schopný i závodní gumy udržet. Na silnici takhle nikdy nejezděte!

 

 

 

 

Foto: Archiv/redakce/Kawasaki….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno