Zvládnout správně nájezd do zatáčky je jednou z nejdůležitějších věcí, který je nutný zvládnout pro rychlou a bezpečnou jízdu. Tady jsou naše tipy.

 

1/ Nájezdová rychlost

Nejde přesně říct, jakou rychlostí do zatáčky najíždět, takže se budete muset řídit svým vlastním instinktem. Správně odhadnout nájezdovou rychlost není sranda, proto koukejte dostatečně před sebe a ne metr před motorku. Sledujte jestli se zatáčka nezavírá. Na silnici se vám můžou pomoct stromy podél cesty nebo svodidla.

 

 

2/ Brzda, zpomalení

Pokud chcete jet opravdu rychle, platí jedna důležitá poučka. Vždycky brzdětě přední brzdou nejdřív opravdu prudce a pak postupně povolujte. Tak bude správně fungovat pérování motorky a váha bude tam, kde má být. Koleny se opřete do nádrže a zkuste zadek posunout lehce dozadu – to udrží motorku stabilní a vy budete mít lepší cit v rukou.

Při opravdu prudkém brzdění zadní brzdu nepoužívejte, pokud se ovšem nechcete trochu klouzat a neumíte nasměrovat motorku do zatáčky zadním kolem. Pokud není sucho, neměli byste brzdit hluboko do zatáčky. Tady hrozí velké nebezpečí smyku předního kola.

 

3/ Podřazení

Před zatáčkou už byste měli vědět, jako zařazenou rychlostí chcete zatáčku projet a včas podřadit ještě když je motorka rovně. Do nákonu ji pouštějte až když už máte odřazeno. Pokud to stíháte, je lepší dávat meziplyn mezi každým podřazením a spojku pouštět pomalu, pokud nemáte antihop.

 

4/ Posez, správná pozice

Pozice za řidítky by měla být uvolněná s lehce vystrčeným zadkem do vnitřku zatáčky. Opravdu stačí jenom tak na „půl prdele“. Vnitřní chodilo by mělo být na špičce, jinak v náklonu hrozí poškození boty o asfalt nebo v horším případě vás to může sundat z motorky. Rameno na vnitřní straně by mělo jít lehce do zatáčky a hlavnu malinko sklonit k řidítku. Pomůže vám to se zatočením. Někdo preferuje sedět úplně vzadu, jiný zase naplácnutý na nádrži. Obojí je správně a proto to dělejte tak, jak vám to vyhovuje.

 

5/ Plyn, výjezd

Jakmile bude v motorku v náklonu a vy už nebudete brzdit, měli byste lehce přidat plyn. Odlehčíte tím pádem tlak na přední kolo a motorka si lehce sedne v tlumiči na zadku. Kenny Roberts senior jednou řekl, že nikdo nikdy nespadnul na přední kolo, pokud měl přidaný plyn, a je to pravda!

 

MH TIP:

Na nájezdu je důležitý koukat tam, kam chcete jet. Oči jsou jako mířidla a tam, kam se budete dívat, tam motorka pojede. I pokud nájezd přeženete a budete se dívat správně do zatáčky, je tady velká šance, že ji projedete.


Foto: Honda, Honza Karásek

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno