V poslední době lítá kolem motorkářstva kritika, jen to hvízdá. Jakože jsme ta úplně nejvíc smyslů zbavená zvěř a ta nejbláznivější čeládka… Ale ono to není zas tak úplně pravda!

Alespoň, když se podíváme, jak a co se děje tady kolem nás v redakci. Ano, rychlost nás baví, ale… Přeci jen jezdíme tak, abychom byli (pokud štěstěna dá) schopní usínat večer doma ve vlastních postýlkách. Všichni jsme „pacienti”, ale asi by vás překvapilo, jak opatrně se redakce na společných vyjížďkách chová. A to je dobře, protože ono není nic odpornějšího na motorkách, než oplakávat kamaráda…

Ne, nechceme a ani nebudeme mentorovat. Tohle si musí srovnat každý uvnitř sebe sám… My se dnes pokusíme jen o takovou malinkatou věc navíc. Ukážeme vám pár krizovek a takových těch nepříjemných situací, do kterých je možno se na silnicích dostat. Většina z nich se nám taky někdy v minulosti přihodila a my děkujeme všemocnému, že nám je povolil (se štěstím) ustát.

A proč pořád dokola připomínáme něco o tom nevyzpytatelném štěstíčku? Na to je jednoduchá odpověď. Motorka je nejzranitelnějším účastníkem dopravního provozu… A i když se pokaždý v televizních zprávách říká, že se zabil motorkář – ono to velmi často není až tak úplně pravda. Většinou to tiž bývá spíš tak, že někdo zabil motorkáře. A proto připomínáme, že je k tomuhle našemu počínání tolik potřeba štěstěna.

I obyčejný ťukec dvou plechových auťáčků, kterých přežije pražská pouliční doprava několikrát za hodinu (a většinou to odnese jen trochu poťukaná plechařina), může mít na ničím nechráněného motorkáře i ten nejkatastrofálnější dopad. A je jedno, jestli byla v té chvíli rychlost předpisová, či kdo měl komu dát přednost zprava – ve výsledku je to většinu motorkář, který tuhle nerovnou bitvu (nehledě na předpisy) fyzicky prohrává!

1. akce – Příprava

Jdete si zajezdit? Naladil vás kámoš na silnici plnou zákrut, která je vážně „božská”, vezměte tedy v potaz to, jak moc tuhle silnici znáte a do jaké míry i dovedete představit, že by mohla být nebezpečná.

– už jsme to měli v jezdecké poradně jednou okoukané od Anglánů a mockrát se nám i v reálu tahle drobná poučka vyplatila… když se pojedete někam projet a chcete si to doopravdy užít, pak se vyplatí si zvolenu trasu projet před tím opravdu pomalu a pokud možno si ty zatáčky zapamatovat. Nejezdit dlouhé úseky, které by se mohly plést, mít všechno pod kontrolou.

– další povinnost vůči sobě i svému okolí je být vyspalý, střízlivý a s našponovanou ostražitostí. I to pomáhá. Desítky nalíčených nástrah nevystraší jen připraveného pilota.

– najměte kamaráda, ať vás naučí… A to, i když vaše ego klidně rozbourá futra až u pátýho patra. Okoukat něco navzájem od sebe – to dělají i závodníci v těch nejvyšších společenských vrstvách, tady se vážně není za co stydět. A jako vždy, nejchytřejší bude nakonec ten, kdo se i trochu naivně několikrát zeptá.

– přemýšlejte o ježdění. Klidně si večer zpětně proberte projížďku a špekulujte, proč to a nebo ono motorka na silnici udělala. Všechno má svoje vysvětlení a dá se to vypilovat a nebo naopak již neopakovat.

Další díl bude v pondělí…

Foto: Motohouse

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno