Pokračujeme v našem seriálu o bezpečnějším jezdění na motorce. Podle vašich reakcí je tohle téma velmi oblíbené, takže budeme rádi, když se do něj aktivně zapojíte a trochu nám s tím pomůžete. Pro začátek bude stačit, když nám pod článek napíšete nějaké svoje tipy pro bezpečnější jízdu, nebo i krátkou příhodu, která by mohla ostatním pomoct. Následně z toho vytvoříme článek a hodíme ho sem. Díky.

V koloně

Motorka se vejde. Když dva pruhy stojí, dá se mezi nimi projet. V mnohých evropských zemích způsob rychlejší dopravy ve městě. U nás pro spoustu majitelů vozů Š125 a BMW r.v. 90 nepřekousnutelná frajeřina. A tak se k tomu taky musíte postavit.

– zpomalte. Nelítejte mezi autama jak splašení. Není to příjemný jim, ani vám.

– většině motorek stačí metr místa na projetí. Za zaklapnutí zpětného zrcátka se sluší poděkovat, ale nečekejte ovace od majitele nového automobilu, kterému sami drze zaklapnete jeho digitálně ovládaná zrcátka. Je to o vzájemné ohleduplnosti.

na konci kolony se řaďte před auta a ne mezi ně (pokud to jde). Stejně budete na rozjedu nejrychlejší a nebudete nikoho zdržovat. Navíc tím zabráníte i tomu, kdyby si řidič vedle strojícího auta rozmyslel pruh, ve kterém hodlá pokračovat.

– čímž jsme se rázem dostali k tomu největšímu nebezpečí, které tohle „prosmýknutí” kolonou pokaždé má. Auta přejíždějící z pruhu do pruhu. Musíte mít jednoduše oči na stopkách a nekoukat zas po ničem jiném, než po jejich blinkrech. To je výstraha (tedy samozřejmě to pro případ, že řidič kličkujícího auta směrovku dá – jinak je to zase o štěstí, to asi nemá cenu zdůrazňovat).

– milovníci Euro-předpisů prominou, ale ještě jedna vlastnost motorky v těhle situacích pomáhá. Pěkně uřvanej výfuk. Ten řidiče auta jaksi automaticky upozorní, že se za ním pohybuje jezdec na dvou kolech a je to lepší než jakákoli jiná upoutávka. A tak pěkně vrkat, ať o vás vědí.

– pokud je volnej levej pruh a ten váš se pomalu plouží, dejte pozor na to, když vám při předjíždění aut nějaký zastaví nebo začně zpomalovat. Může pouštět chodce na přechodu nebo někoho z vedlejší ulice. Tohle je hrozně nebezpečný!

Odbočující auta

Odkud nebo kam všude vám může najet auto, to by byl námět na knihu. Tak snad pro oživení jen několik základních pravidel.

– vesnická silnička. Paní, dvěstěpětka nalepená na pravé krajnici, všechno vám říká, že není nic jednoduššího, než si jí dát. Přidáte plyn a ona v klidu zahne volantem doleva (v tu chvíli už je jedno, jestli blikala nebo ne). Prostě se rozhodla… Proti tomuhle vám nepomůže nic. Jen dobře předvídat. Nebezpečím jsou hlavně nenápadné odbočky na koupaliště, benzínky, nebo třeba jen do lesa. Ve městě se tohle pak velice často stává u obchodních středisek. Není úplně od věci za takhle nebezpečně vypadajícím autem jet a měnit pozici, aby bylo stoprocentní, že si vás v nějakym zrcátku nakonec všimne.

podezřelá jsou i zpomalující vozidla. Každý, kdo se (pro nás na první pohled bez důvodu) sune ke krajnici, může se začít hned v zápětí začít otáčet, nebo jinak odbočovat.

nepředjíždějte dlouhé štrůdly aut. To uprostřed má určitě v úmyslu jet někam jinam, než vy předpokládáte. A popravdě, tam už snad ani není v jeho moci koukat kilometr dozadu, jestli se k němu neblíží nějaký frája.

– stejně tak se u několikanásobného předjíždění může stát, že vám vjede do pruhu někdo z naproti položené vedlejší ulice (on má volno, on může)

– jedna nedávná z Čestlic. Dojíždíme k semaforu. Svítí zelená. Tři auta už to v klidu projela, já to taky dám. Jenomže… Pilot naproti jedoucí Sierry chce odbočovat vlevo a pohled na tři projetý auta ho ubezpečil, že už může vyrazit. Drobné mezery už si nevšímal, motorku přehlédl. No, bylo to tak tak.

Ve městě

Kde je hustá doprava, tam se nebezpečí zvyšuje. Horší následky pro řidiče motorky mají ale nehody na otevřených přehledných úsecích, kde se jaksi podprahově zvyšuje rychlost stroje a snižuje ostražitost pilota.

nejezděte na nikoho nalepení nadoraz. Auto zabrzdí na fleku, vy si k tomu připočte nějaký svůj čas na reakci, a už jste u něj v kufru.

– tramvajové koleje, skoro neviditelný zvednutý obrubníky vedle zastávek (za tohle bysme fakt mlátili), nastříkané vodorovné značení na silnicích, ale třeba i klasické kostky dovedou pěkně neřádsky klouzat. Je třeba skoro sebevraždou přejíždět (byť na křižovatce a na zelenou) v plný rychlosti gumami pokrytý tramvajový pás.

– velkej náklaďák uprostřed městskýho centra – zcela jistě zabloudil a v kabině právě pěkně panikaří nějakej kabrňák. Ten může udělat cokoli, od takových taky raději dál.

– parkujte tak, aby vás nenabořilo některé z okolních couvajících aut.

– a taky… Pro řadu měst se měření rychlosti stává výrazným dotačním prostředkem do obecní kasy. Takže pozor na body!!!

Chodci

Statisticky jich na silnicích umře za rok mnohem víc než nás, tak že je jasný, že si na tyhle živly musíte taky dávat sakramentsky bacha.

– přechod pro chodce. Jízda ve dvou pruzích. Když začne ve vedlejším pruhu auto před přechodem zpomalovat, klidně začněte taky. Znamená to, že on pouští na přechod chodce (toho ani nemusíte v tom okamžiku registrovat) a ten dopajdá co nevidět do pruhu i vám… mimochodem, tohle je jedna z hodně častých nešťastných akcí, po kterých už se řada motorkářů dozvěděla, jak chutná ve vězení závodní strava (ne, ono to opravdu není žádná sranda).

– parkující auta. Klasika. Z každýho auta, který zastavuje u krajnice prostě musí někdo logicky začít vystupovat.

– dětská hřiště. Většinou bývají označená dopravní značkou, ale podobným nebezpečím může být třeba i jenom obytná zóna, nebo nějaký větší park. Tam všude si hrají děcka a nemůže nikdo bláhově předpokládat, že ví, co takový kluk ženoucí se za míčem udělá…

Myslete na sebe a na ostatní

Říkáme to pořád dokola. Oblíkejte se na ty motorky pořádně! „Frajeřina bolí”, to je stará, osvědčená a zdaleka ne jen motorkářská pravda. Takže i přes všechnu touhu po adrenalinu, hlavou lidi, hlavou.

Foto: archiv

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno