Pokusili jsme se pro vás sesumírovat pár rad, které by vám měli pomoci při vašem letním cestování. Pokud tedy zrovna někam vyrážíte, čtěte pozorně – něco z toho se vám bude hodit určitě…

Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí vaší dovolené se týká destinace, kam takový trip hodláte natáhnout.

Každého láká něco jinýho. Jeden chrochtá blahem nad klubkem hadů z alpských silniček namotaných do sedel více či méně známých průsmyků, jiní dávají přednost povalovaní u moře s podvečerními výlety do pizzérie. Znám dokonce i takové, kteří vysloveně nemají rádi teplo a cestují zásadně na sever k Norsku nebo do podmračené Anglie, Skotska i Irska.
Pokaždé si ale co nejvíc o cíli své cesty prostudujte. Je to stupidní někam přijet a nevědět, kde jsme. Příprava před cestou také pomáhá orientaci a následně i celkové pohodě zájezdu.

*JAK SE DOMLUVIT?
Jak jsem řekl, cílová destinace bude hrát velikou roli především v ohledu „drahosti“ a klimatu vaší dovolené. Ať už ale vyrazíte kamkoliv, chce to nejlépe na netu vysondovat, kolik se v takové zemi jezdí, zda se toleruje zbytkový alkohol za řídítky, jaká jsou nejdůležitější nouzová čísla a také alespoň základní fráze dané lokality.

Ono totiž zdaleka ne všude se domluvíte anglicky nebo německy. Například Portugalci, Španělé, Francouzi, ale také Dáni mnohokrát nevědí, která bije. Proto je nejlepší umět pozdravit, poděkovat a poprosit v jejich mateřštině. Pokud se ještě naučíte říct, že jste 2 osoby, máte 1 stan a jednu motorku a spát chcete na daném místě 1–x nocí, budou domorodci řičet nadšením, že se snažíte mluvit jejich řečí, a snesou vám modré z nebe v podobě např. malé slevy na ubytování. :o)

 *POJIŠTĚNÍ
Vaše běžné zdravotní pojištění neplatí všude, takže se ptejte, abyste v případě nemoci nebo zranění necvakali ze svého (a to jsou hrozný palice!). Na cestu lze u všech komerčních pojišťoven uzavřít tzv. Cestovní pojištění, které v sobě nese nejen možnost vašeho zdravotního ošetření v cizině, ale třeba také možnost úhrady škody vůči druhé osobě nebo další dodatkové asistenční služby

Cena takového pojištění se pohybuje dle taxi od 15 do 100 Kč na osobu a den a rozhodně (a na motorce zvlášť) bez něj nikam nevyjíždějte. Více například na online.pojištění.cz

*CO SEBOU?
Pokud nejdete na expedici do tundry nebo pouště, tak to nepřehánějte. Stačí pár základních věcí. Na cestě se dá vždycky to potřebné dokoupit, ceny u nás a v okolních zemích už zas nejsou tak rozdílné.
Tím, že povezete jen to nejnutnější se vyhnete tomu, že vaše motorka bude jak tank – těžká a neovladatelná. K absolutním nutnostem připisujeme jen dešťovku (nepromokavou kombinézu), náhradní rukavice a civilní boty na přezutí (+kalhoty). Zbytek už nějak odbudete – rozhodně sebou nevozte 40 piv, ty mají všude, to už je dnes opravdu zbytečné.

Z technického zabezpečení je hodně dobré mít sebou sprej na zalepení píchlé pneumatiky. Pokud vám „uteče“ kolo někde na cestě, stačí jen nafouknout a hned se rozjet – guma pak většinou vydrží. Dobrá je hrstička pojistek a jistá skupina motorkářů by si sebou měla vzít i mazání na řetěz.

A pro odbourání nervozity z hledání cílů, odboček a campů, doporučujeme navigaci. S narvanou motorkou se někde otáčet a bloudit je hloupé. Navigaci si lze už i půjčit, například o přátel.

+ nezapomeňte Endiaron nebo něco podobného zabírajícího při střevních potížích. To se hodí prakticky vždycky!

*VYVARUJTE SE!
Rozhodně bych nedoporučoval pokoušet se dohadovat s policajty ve většině zahraničních zemí. U nás to většinou pomůže takzvaně prolomit ledy, ale například rakouští policisté jsou velmi striktní a nekompromisní, a pokud se jim znelíbíte, mohou vám to dát tvrdě sežrat.

Na druhou stranu ve většině případů vás nezastaví jen tak pro nic za nic, ale většinou už mívají k vašemu vytrhnutí z dovolenkového snu (pro ně) dobrý důvod.

 

*Tak GOOD LUCK!
Rady, které jsme vám dnes uštědřili, samo neobsahují odpovědi na všechno, co vás na bikersdovče může potkat, ale mohly by vám alespoň částečně ušetřit nějaký ten drobák ve šrajtofli a případně naznačit, s čím je dobré počítat.

Každopádně poslední rada zní: Pokuste se přemoct obavy z neznámého a vydejte se někam dál do neprozkoumaných krajů. S největší pravděpodobností to pro vás bude tak silný motozážitek, že z něj budete ve vzpomínkách sát pozitivní energii nejen po návratu z dovolené, ale i v dlouhém a nepříjemném zimním období…
Tak si to užijte, a pokud z cesty sepíšete nějaký cestopis, v Motohouse máte předem zajištěný prostor k jeho uveřejnění (ať v tištěném, nebo ve spolupráci s webem).

Těšíme se.

První díl článku najdete …ZDE

Foto: archiv z cest autora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno