Během slavnostního večera Zlatý volant byl také vyhlášen vítěz kategorie Zlatá řídítka.

Anketa Zlatý volant má u nás dlouholetou tradici a letos byl vyhlášen již 42. ročník. Jde o nejstarší českou anketu v oblasti motorsportu. Za celou dobu svého trvání nezměnila název ani hlavní trofej a uděluje se od roku 1976. I když jde hlavně o anketu, která hodnotí ty nejlepší jezdce z kategorie automobilů, nezapomíná se ani na jednu stopu a je vyhlašována kategorie Zlatá řídítka.

Slavnostního galavečeru se zúčastnil také brazilský závodník Alex Barros, kterého známe ze závodů MotoGP mezi léty 1986 až 2007. Celkem odjel 276 závodů a 7 z nich vyhrál. Alex převzal cenu Zlatá řídítka za celosvětový přínos motorsportu.

“Je mi potěšením, že jsem tady a děkuji za pozvání. Je to pro mě poprvé v této roli. Je to pro mě čest, hlavně takhle daleko od mého domova,” pověděl Alex Barros krátce při přebírání ceny.

Vítězem kategorie Zlatá řídítka, kam byli zahrnuti všichni motocykloví závodníci bez ohledu na třídu, je Jakub Kornfeil. Kuba ji získal díky loňskému celkovému 8. místu v mistrovství světa silničních motocyklů ve třídě Moto3 a hlavně, že dokázal po jedenácti letech dostat Českou republiku na stupně vítězů při Velké ceně v Brně. Tam zároveň startoval z pole position. Proti němu byli ve finálové trojici Libor Podmol, který skončil druhý, a Karel Abraham, který obsadil třetí pozici.

Jakub Kornfeil se akce nemohl zúčastnit, protože je na testech ve Španělsku, takže poslal krátký videopozdrav.

“Všechny moc zdravím do Prahy na předávání cen ankety Zlatý volant a Zlatá řídítka. Já jsem právě v boxu našeho týmu v Jerezu, kde nás s Filipem Salačem čeká první ostrý zimní test před sezónou. Všem chci popřát hodně štěstí a zdraví do sezóny, také hodně úspěchu a abyste si užili slavnostní udílení cen.”

Cenu za něj proto převzal jeho otec, který byl dotazován na to, zda s ním jezdí na závody a zda se o něho pořád bojí.

“S Kubou jsem jezdíval na všechny závody, asi prvních šest nebo sedm sezón, co nastoupil do mistrovství světa. Nyní mi to práce nedovoluje, tak už jezdím jen na pár závodů do roka. Samozřejmě, že o něj mám strach, když sedá na motorku. Je úplně jedno, jestli mu bylo 6 let nebo 25 let. Děkujeme všem.”

V kategorii Talent roku byl také nominován Filip Salač, který skončil na třetím místě. Grand Prix České republiky soutěžila v kategorii Motoristická událost roku, kde se dostala mezi tři nejlepší, ale nakonec vyhrála Barum Czech Rally Zlín. V rámci večera byla také vyhlašována Motorka roku, kterou se stalo BMW R1250 RT.

V rámci ceny Elišky Junkové byly nominovány Gabriela Novotná, Olga Roučková a Sandra Pokorná. Vítězkou se nakonec stala Olga Roučková za to, že v loňském roce jako první Češka dokončila rallye Dakar.

Cenu Zlaté oko oceňující nejlepší fotografii vyhrál Jiří Křenek s fotkou “Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna,” která zachytila havárku Fernanda Alonsa v první zatáčce belgického okruhu Spa-Francorchamps v srpnu 2018. Do soutěže se přihlásilo téměř 200 snímků od 68 fotografů.

Kompletní výsledky ankety:

Autokros a rallycross: Petr Nikodém, Václav Fejfar, Jakub Kubíček
Závod do vrchu: Lukáš Vojáček, Vladimír Vitver, Václav Janík
Motokáry: Patrik Hájek, Adam Kout, Roman Staněk
Závody na okruzích: Adam Lacko, Josef Král, Filip Salaquarda
Rally a maratony: Jan Kopecký (také absolutní vítěz), Martin Prokop, Martin Macík
Zlatá řídítka: Jakub Kornfeil, Libor Podmol, Karel Abraham
Cena Elišky Junkové: Olga Roučková, Sandra Pokorná, Gabriela Novotná
Talent roku: Petr Semerád, Petr Ptáček Jr., Filip Salač
Zlaté Oko: Jiří Křenek
Sportovní auto roku: Subaru BRZ
Motoristická událost roku: Barum Czech Rally Zlín
Motorka roku: BMW R1250 RT
ECOCAR: SUV Mitsubishi Outlander PHEV
Osobnosti: Ralf Schumacher (Zlatý volant za celoživotní přínos motorsportu), Alex Barros (Zlatá řídítka za celoživotní přínos motorsportu), Gabriele Tarquini (čestné ocenění Osobnost světového motorsportu)