Jantar Team vyšle na rally Dakar 2022 v Saúdské Arábii historicky nejpočetnější slovenskou výpravu, jaká kdy v nejzajímavějším pouštním dobrodružství startovala.

Kromě českého motorkáře Davida Pabišky ji tvoří slovenský jezdec Ivan Jakeš a duo Juraj Ulrich – Ľuboš Schwarzbacher, které bude startovat v kategorii Dakar Classic.

Na letošním Dakaru startoval slovenský Jantar Team, jehož majitelem je Ján Miloň, jen s dvěma českými jezdci mezi motocyklisty bez asistence. Tentokrát se na start postaví se čtyřmi členy, z toho třemi Slováky.

O umístění na některém ze stupňů vítězů v nejtěžší třídě Original by Motul, tedy bez asistence, se bude snažit David Pabiška. V této kategorii obsadil na uplynulé edici Dakaru čtvrtou příčku. V celkové klasifikaci mezi motocyklisty je jeho nejlepším umístěním 18. příčka z roku 2014. David je 12ti násobným účastníkem se 100% úspěšností dojetí do cíle, což je na této prestižní akci naprostým unikátem.

“Bude to pro mě velká výzva stejně jako každý rok. Po uplynulém ročníku vím, co mohu očekávat od saúdskoarabského terénu, ale organizátoři slibují ještě více písečných dun. Takže nás čekají velmi náročné závody, ale cíl je jasný a udělám pro něj vše i když konkurence bude obrovská.” říká David Pabiška.

 

 

V nevyzpytatelných pouštních lokalitách Arabského poloostrova se opět setká v jednom týmu s Ivanem Jakešem, se kterým v letech 2009 až 2011 působili v českém KM Racingu. “Velmi se těším. Půjdu v týmu, který má ambice a ty chceme naplnit. S Davidem se známe dlouhá léta. Určitě se budeme navzájem podporovat, Mým cílem je pohybovat se opět mezi nejrychlejšími,” říká před svou třináctou účastí na Dakaru Ivan Jakeš.

Poprvé na něm startoval na africkém kontinentu ještě v roce 2007. Nejlepším umístěním 47-letého borce je konečné 4. místo z roku 2013. Mimořádně cenná byla i 11. pozice o rok později, nejlepší v celkovém pořadí při jezdci nad 40 let.

Posledních pět ročníků v letech 2016 až 2021 Ivan Jakeš nedokončil. Třikrát mu plány zmařilo zranění, jednou porucha převodovky a v uplynulém ročníku dva pozitivní testy na onemocnění COVID-19, pro které vůbec neodstartoval. O to víc se těší na start v roce 2022.

 

 

Zajímavostí je, že místo v Jantar Teamu si vybojoval tak trochu netradičně v malém souboji s majitelem týmu Janem Miloňem. “Dlouho jsme přemýšleli o spojení Davida s Ivanem. Ivana jsem sledoval, protože jsem chtěl mít na Dakaru 2022 co největší tým, především se slovenskými jezdci. I proto jsem ho během tréninku vyzval na malý souboj. A protože mě zdolal, zasloužil si místo v týmu. Společně s Davidem jsou ostřílení borci, mají mnoho zkušeností. Věříme, že je zúročí a dosáhneme fantastický výsledek, “přeje si Ján Miloň, který v souboji řídil Side by Side CanAm Maverick.

K očekávaným umístěním svý svěřenců mezi motocyklisty doplnil: “Od Davida očekávám útok na stupně vítězů v kategorii bez asistence, které měl na dosah v uplynulém roce. Do přípravy dává vše, cítím, že má velkou šanci. Ivana bych rád viděl v nejlepší dvacítce. Pokud se to podaří, byl by to pro mě splněný sen.”

Poslední posádkou Jantar Teamu pro Dakar 22 bude slovenské duo Juraj Ulrich – Ľuboš Schwarzbacher, které bude startovat v kategorii Dakar Classic v automobilu Mitsubishi Pajero první generace, se kterým vyhrál Dakar v roce 1985 Patrick Zaniroli. Ikonické Pajero 3000 L141G s motorem 3,0 V6 a výkonem 141 koní se postaví na start legendárních závodů po více než 30 letech.

“Je to pro mě splnění snu. Po absolvování Silk Way Rally jsem si chtěl okusit ještě i Dakar. Čeká nás to v kategorii Classic, což bude velká výzva, “říká Juraj Ulrich, jeden z nejzkušenějších Slovenských cross-country rally jezdců. Na zmíněných závodech Silk Way Rally 2011 obsadil v třídě T2 bronzovou příčku. Kromě tří titulů slovenského šampiona vyhrál stejně třikrát i FIA středoevropský seriál cross-country rally, v závodech Budapešť – Bamako triumfoval dokonce čtyřikrát.

 

 

Navigovat jej bude Ľuboš Schwarzbacher, se kterým spolu startovali na více zmíněných akcích. “Dakar je velká výzva. Čekají nás vzrušující dva týdny. Uvědomujeme si, že nebudou jednoduché, ale jsme na to připraveni. Budeme bojovat o co nejlepší umístění. Nemůžeme se dočkat startu první etapy, ” řekl Ľuboš Schwarzbacher.

Původně měl s Jantar Teamem startovat i další slovenský reprezentant v Enduru, několikanásobný mistr Slovenska i Rakouska Thomas Hostinský, který s týmem absolvoval kompletní přípravu.

Za několik dní se měl zúčastnit kvalifikačních závodů v Maroku, avšak z osobních důvodů účast odřekl. Pro nesplnění kvalifikačních požadavků organizátora se tedy na start Dakaru 2022 nepostaví. “Škoda, že nebude startovat Thomas Hostinský, který měl sbírat zkušenosti od Davida a Ivana. Jeho rozhodnutí ale chápu a respektuji.“ doplnil majitel týmu Ján Miloň.

 

 

 

Na závodníky čeká na Dakaru 2022 od 2. do 14. ledna opět více jak 8000 kilometrů ve 12ti náročných etapách.

 

 


zdroj: TZ týmu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno