Hodnocení prvního závodu sezóny od jezdců královské třídy MotoGP.

Během uplynulého víkendu se v Kataru rozjela letošní sezóna MotoGP. Všechny tři závody byly pěknou a napínavou podívanou až do posledního kola. V závodě královské třídy MotoGP se o stupně vítězů bojovalo ve velké skupině a o vítězi se rozhodlo na cílové čáře. Kromě toho závod přinesl některé další zajímavé okamžiky a zde je hodnocení od všech jezdců.

Andrea Dovizioso – 1. místo

“Jsem velice šťastný za toto vítězství, zejména proto, že po testu jsme nemohli očekávat, že budeme tak rychlí. Soustředili jsme se a dělali progres během každého tréninku. Naše strategie do závodu byla jednoduchá: pošetřit pneumatiky, což dělá rozdíl. Nebylo to jednoduché, protože jsem většinu závodu vedl a nemohl doopravdy číst soupeře. Marc Marquez do toho dal všechno, co mohl, tak jako vždycky, a tlačil mě na limit. Získali jsme nejvíc z našich silných stránek, což je akcelerace a maximální rychlost, ale ještě se musíme zlepšit v rychlosti v zatáčkách. Letos je tu spousta rychlých jezdců a bude důležité neztratit moc bodů na méně oblíbených tratích. Potřebujeme zůstat stát pevně nohama na zemi a pokračovat v práci tímto směrem.”

Marc Marquez – 2. místo

“Bylo to úplně stejné jako v loňském roce! Snažil jsem se na to tvrdě tlačit, ale když tady předjíždíte, jste široký a nemůžete se udržet ve stopě. Snažil jsem se tam udržet, tlačil jsem na to, abych bojoval až do konce. Jsem velice spokojený s těmito 20 body, protože obvykle tu máme problémy. Tento víkend jsme hodně pracovali. Změnili jsme některé věci, což znamená, že jsem na to při brzdění nemohl tlačit tak, jako vždycky, ale závod jsme dokončili a získali dobrý počet bodů.”

Cal Crutchlow – 3. místo

“Je skvělé, že se znovu rozjely závody MotoGP, ale ještě lepší je skončit na stupních vítězů. Můj tým LCR Honda Castrol odvedl skvělou práci. Celý víkend jsme tvrdě pracovali, protože při testech to pro mě byla trochu ztráta času. Tento víkend byl těžký a pokud byste se mě po Warm Upu zeptali, zda skončím na stupních vítězů, zasmál bych se! V závodě jsem vyložil své karty, cítil se dobře a po startu jsme měli s Marcem stejnou taktiku – pošetřit zadní pneumatiku a všechno to zvládnout trochu lépe. Byl to skvělý start sezóny pro všechny, pro můj tým, pro jezdce, fanoušky tady v Kataru a pro lidi, kteří se koukali doma. Vypadá to, že každý závod v MotoGP je pokaždé pěkná bitva a bylo pěkné se do ní zapojit a získat pódium. Upřímně, je to sen. V jednu chvíli jsme nevěděli, zda se vůbec vrátím.”

Alex Rins – 4. místo

“Byl to neuvěřitelný start sezóny. Ukázalo se, jak tvrdě jsme během zimy pracovali. Závodní tempo bylo docela pomalé. Snažil jsem se dostat dopředu a vytvořit si náskok, ale Dovi a Marc Marquez mě na rovince předjeli a bylo to těžké. Víme, že tohle pro nás není nejlepší trať, ale cítil jsem se dobře a všichni jsme spokojeni s tímto výsledkem.”

Valentino Rossi – 5. místo

“O soboty do neděle jsme tvrdě pracovali, upravili nastavení motorky a pro závod provedli nějaké další změny. Pracovali jsme dobře a jsem spokojený, protože to byl dobrý závod. Dnes jsem se na motorce cítil dobře a také jsem si užíval návrat, takže to není špatné. Skončil jsem pátý, což je dobré. Hlavně proto, že jsem dojel 0,6 s od vítězství, ale na této trati je to vždycky dobré. Musíme dál pracovat na některých dalších místech, protože budeme mít více problémů, ale tenhle výsledek bereme. Snažil jsem se dojet na stupně vítězů, ale nebyl jsem na to dostatečně silný.”

Danilo Petrucci – 6. místo

“Moje šesté místo je pořád pozitivní, protože jsme získali důležité body do šampionátu. Bohužel jsem byl zastíněn méně než optimálním startem, ale závodní tempo bylo opravdu rychlé a byl jsem schopný rychle získat pozice zpátky. Bojovali jsme s předjetím ostatních jezdců a tvrdě jsem brzdil. Když se podívám zpátky, tak výběr měkkých pneumatik vpředu i vzadu byl risk, ale očekávali jsme, že poté klesnou teploty. Navíc jsme nebyli rychlí jako obvykle na cílové rovince. Řekněme, že šampionát právě začal a jsem si jistý, že se brzy vrátíme.”

Maverick Viñales – 7. místo

“Při startu se mi motorka hodně zvedala na zadní, takže jsem nemohl mít plyn naplno otevřený a trochu jsem ztratil a nemohl udržet správnou stopu. Je zřejmé, že musíme motorku zlepšit. Když jsem sám, můžu zajet opravdu dobré časy na kolo. I v polovině závodu jsem mohl jet sám na 1:55 nízkých, ale jakmile jsem jel za jiným jezdcem, bojoval jsem s nedostatečnou přilnavostí na zadním kole a nemohl jsem zaútočit a předjíždět. Musíme se zlepšit, ale já také, takže na tom budeme dál pracovat. Pozitivní věcí je to, že víme, kde se musíme zlepšit a to je velice důležité.”

Joan Mir – 8. místo

“Se závodem jsem velice spokojený. Ve čtvrtém volném tréninku jsme předvedli, že máme dobré tempo a byl jsem schopný tuto rychlost přenést do závodu. Od předních kluků jsem se toho v závodě hodně naučil. To byla z mého pohledu jedna z nejdůležitějších a také nejzajímavějších věcí. Byla škoda, že mě ke konci trochu odešla pneumatika, takže jsem nebyl schopný na to víc tlačit, ale doufám, že v tom budeme takhle pokračovat – zlepšovat se závod od závodu a zůstat s předními jezdci.”

Takaaki Nakagami – 9. místo

“Dnes jsme s tím trochu bojovali, ale na motorce se cítím velice pohodlně a zejména na začátku závodu, kdy jsem se cítil opravdu silný. Loni jsem tu měl problém být hned po startu rychlý, ale tentokrát si myslím, že jsme se opravdu zlepšili. Poté mě během závodu trochu rozhodili Joan Mir a Jack Miller, ale snažil jsem se je předjet a dostat se do svého rytmu. Ke konci závodu byly mé časy docela dobré. Závod byl dobrý a jsem rád, že jsem skončil v Top10. Samozřejmě, že se můžeme zlepšit, ale na první závod není deváté místo tak špatné. Tým vypadá, že je spokojený, takže jsem spokojený také!”

Aleix Espargaro – 10. místo

“Není to špatné! Dojet v prvním závodě v Top10 je určitě pozitivní. Dobře jsem odstartoval a poté jsem se snažil zůstat s vedoucími jezdci. Náš motor je nyní konkurenceschopný, zejména při zařazených vyšších stupních. Mám dobrou rychlost na rovinkách, ale s novou pneumatikou jsem nikdy neměl dobrou trakci. Jakmile se všem začala zhoršovat přilnavost, cítil jsem se velice konkurenceschopný. Je škoda, že jsme ztratili hodně času s předjížděním Jacka Millera, ale jakmile se to podařilo, byl jsem schopný předjet Franca Morbidelliho a dojet v desítce nejlepších. Náš růst můžeme postavit na tomto dobrém výsledku.”

Franco Morbidelli – 11. místo

“Dnešní závod bych rozdělil na dvě části. První polovina byla dobrá i přes špatný start, protože jsem byl schopný jednoduše získávat pozice, jet v přední skupině a zvládnout pneumatiky. Bohužel jsme špatně zvolili zadní pneumatiku a jel jsem na měkké variantě, zatímco většina ostatních jezdců jela na střední. Musel jsem na ní odjet co nejdéle, ale přibližně od poloviny závodu jsem začal bojovat s tím, abych se přední skupiny udržel. Je to škoda, protože jsme měli tempo na to dojet lépe. Pracovali jsme opravdu dobře a během víkendu byli silní. Potřebujeme se soustředit na pozitiva a zachovat si tento dynamický růst do Argentiny.”

Pol Espargaro – 12. místo

“Mám smíšené pocity, ale musíme být spokojeni, protože ztráta na první místo není tak velká. Jsme blízko… ale skončili jsme dvanáctí. Vypadá to, že je to dobré, ale zároveň to nestačí. Když jste blízko předním jezdcům, začnete se dívat, co se děje a myslet na to, kde ztrácíte ty malé rozdíly v každém kole. Myslím, že v každém kole nabíráme 0,3 s, což není moc a myslím, že je to v akceleraci. Jsme blízkou, ale zároveň dvanáct vteřin vzadu.”

Jorge Lorenzo – 13. místo

“Dnes tu byla spousta pozitivních věcí, i když jsme závod nedokončili tak, jak jsme si mysleli. Byl jsem velice limitovaný pádem ze včerejška. Mělo to velký dopad na všechno a hlavně na mé rameno. Od té chvíle jsem byl pomalejší, než když jsem víkend začal. V úvodních kolech jsem měl nějaké problémy a ztratil tři nebo čtyři vteřiny. Bez pochyb máme mnohem větší potenciál a pokud nemáme štěstí, tak můžeme být silnější.”

Andrea Iannone – 14. místo

“Celkově to byl pozitivní závod při mém debutu s Aprilií. Dojeli jsme 14 vteřin za vítězem a to znamená, že jsme pracovali dobře. Neobešlo se to bez problémů: v první zatáčce jsem ztratil levé křidélko kvůli kontaktu a to samozřejmě nepomohlo. Jsem spokojený, že jsme se při každém výjezdu na trať zlepšili a mám za sebou tým zkušených lidí, kteří mi věří. To jsou základní ingredience, které mi umožňují být pozitivní. Jsme na správné cestě.”

Johann Zarco – 15. místo

“Na začátku závodu to bylo opravdu dobré. Dobře jsem kontroloval motorku a ostatní nebyli o moc silnější, než já. Byl to dobrý způsob, jak analyzovat výkon ostatních. Jsem spokojený, protože jsem očekával, že budeme mít více problémů, ale viděl jsem ostatní jezdce, kteří měli také problémy. Vím, že v tuto chvíli nemáme balíček na vítězství, ani na Top5, ale s dobrou prací opravdu věřím, že Top10 je možné a to je cíl pro tento rok. Uvidíme, jaké to bude v Argentině, zda toho dosáhneme. Chtěl jsem to získat tady, ale kvůli tomu, že jsme to v pátek a sobotu měli nahoru a dolu, jsme na to nebyli připraveni. To je součást zkušeností a zajet 22 kol v řadě bylo opravdu důležité. Bylo to poprvé, co jsme to tak udělali. Mám tovární tým a vím, že mají kvality na to, aby udělali velkou analýzu tohoto závodu.”

Fabio Quartararo – 16. místo

“Před startem jsem udělal chybu, což byla škoda, ale je lepší udělat chybu na začátku sezóny, než uprostřed. První kolo bylo velice těžké, protože pneumatiky byly stále studené a musel sem se opravdu koncentrovat na brzdění. Byl jsem v klidu a velice opatrný, než se pneumatiky dostatečně zahřály. Poté jsem zvýšil rytmus a začal na to tlačit. Ke konci závodu jsem měl trochu problémy, ale jsem spokojený s prací, kterou jsme tu během víkendu a testu odvedli. Největší věc, kterou jsem se při mé první Grand Prix naučil, je to, že je v této třídě mnohem těžší předjíždět, než v Moto2 a Moto3, ale během závodu jsme se toho hodně naučili. Chci poděkovat celému týmu za jejich podporu během mé první Grand Prix v této kategorii. Nyní už se nemůžu dočkat té další.”

Miguel Oliveira – 17. místo

“Závod byl docela zajímavý. Snažil jsem se udržet v malé skupině s Aleixem Espargarem a Takaakim Nakagamim. Po sedmi, osmi kolech jsem začal cítit velký úbytek pneumatiky. Hodně se mi smekalo a vibrovalo zadní kolo, takže upřímně, myslel jsem si, že mi pneumatika bouchne. Zřejmě jsem nemohl zajet lépe, jsem zklamaný, protože jsem věděl, že můžu dojet na bodech. Bylo docela těžké to zvládnout, ale jsem rád, že jsem závod dokončil. Bavilo mě to a získal jsem nějaké dobré informace.”

Karel Abraham – 18. místo

“Dneska to byl super závod. Skončil jsem 22 vteřin za vítězem Dovim a časy byly také super. Celý závod jsem jel s Titem Rabatem a Francescem Bagnaiou, což je také hodně dobré. Bohužel pozice až osmnáctá, ale se závodem musím být dnes pokojený.”

Tito Rabat – 19. místo

“Jsem rád, že jsme se vrátili k závodění, i když výsledek nebyl takový, jaký jsme očekávali. Těším se na to, že budeme dál pokračovat v Argentině.”

Hafizh Syahrin – 20. místo

“Byl to pro mě těžký závod. Měli jsme velkou ztrátu na přední jezdce a nevím, jak si to dobře vysvětlit. Nedokázal jsem udržet tempo a když jsem si začal hrát s elektronikou, ztráta byla větší a větší. Upřímně, v tuhle chvíli jsem pomalý a nemám jistotu na to víc tlačit. Z dnešního závodu se poučím a do budoucna se zlepším. Jsem ze sebe zklamaný, ale budeme dál tvrdě pracovat. Musíme být trpěliví a doufám, že to přijde brzy.”

Bradley Smith – závod nedokončil

“Určitě to nebyl víkend, jaký jsme očekávali, podle toho, co jsme předvedli během testů. V prvních pěti kolech jsem se cítil dobře, ale postupně jsme začali ztrácet půdu pod nohama. Během posledních kol jsem se snažil trochu dostat do tempa, ale spadl jsem v první zatáčce. Musíme tohle chování dobře analyzovat. Máme nějaké nápady a začneme na tom pracovat hned při dalším testu v Jerezu.”

Jack Miller – závod nedokončil

“Je to opravdová škoda, protože jsme byli během celého víkendu rychlí a byl jsem přesvědčen, že se dnes udržím ve vedoucí skupině. Bohužel po problémech se sedlem jsem nemohl motorku v zatáčkách kontrolovat a nebylo možné to udržet. Vzhledem ke všem věcem jsou pocity stále pozitivní a nemohu se dočkat Argentiny.”

Francesco Bagnaia – závod nedokončil

“Dobře jsem odstartoval a to mi umožnilo získat pozice, ale v první zatáčce přišlo agresivní předjetí od Danila Petrucciho, který při brzdění narazil do mého pravého křidélka. Snažil jsem se, ale nebylo možné pokračovat. Byl to dobrý víkend, ve kterém jsme dobře pracovali a první kola byla důležitá pro pochopení, jak jezdí ostatní.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno